Макрон звернувся до французів з Марсового поля. Він прийшов під Ейфелеву вежу пішки, тримаючи за руку свою дружину Брижіт. Людей на Марсовому полі — ніде яблуку впасти. Люди підходять, фотографуються з президентом, тиснуть йому руку, вітають. Поряд з Макроном — кілька дітей різного віку та походження. Комунікаційний штрих, очевидно, адресований Марін Ле Пен — це символ багатонаціональної, інклюзивної політичної нації.
“Я знаю, що багато хто проголосував за мене, бо не хотів бачити у Єлисейському мою конкурентку, Марін Ле Пен, – зазначив новообраний керівник держави, звертаючись до французів. – Я зроблю все, щоб бути президентом усіх вас, і тих, хто голосував за мене, і тих, хто висловився проти. Ви нині підтримали гуманістичний проект. Я зважатиму на наші відмінності, я поважатиму їх. Війна в Україні триває, Франція мусить чітко висловити свій вибір та зміцнювати свою потужність. Нам потрібно бути сильними.”
Конкурентка чинного президента, лідерка крайніх правих Марін Ле Пен, миттєво визнала поразку. “Я не відчуваю нині ані образи, ані гіркоти, – заявила вона через 15 хвилин по завершенні перегонів. – Сьогоднішні 42% підтримки — це моя блискуча перемога. Я починаю виборчу кампанію до парламентських виборів уже сьогодні. Не дамо Макрону зруйнувати нашу соціальну систему та заохочувати анархічну еміграцію.”
Читайте також: Марін Ле Пен вкотре звинуватили у фінансових зловживаннях
У таборі крайніх правих — ні сліз, ні суму. Понад 40 відсотків голосів — це історичний результат для політичної сили, що впевнено міцніє та консолідує лави своїх прихильників. У таборі Макрона з полегшенням відкоркують шампанське. Інтрига тривала до закриття виборчих дільниць, у результатах другого туру не був впевнений ніхто. Емманюель Макрон став першим французьким лідером в останні 15 років, який зумів здобути другий мандат. У кожного з учасників другого туру — свої вершини та свої рекорди.
Марін Ле Пен відразу ж позиціонувала себе лідером опозиції, пообіцявши “вітер свободи” над старою доброю Францією. Це не сподобалося крайньо-лівому політику, Жану-Люку Меланшону, який відразу прокоментував, що Ле Пен програла, а Макрон “один з найбільш невдало обраних президентів”, з огляду на позиції його конкурентки. Меланшон вже шикує лави своїх прихильників, закликаючи “тримати антифашистський фронт”. 13 мільйонів голосів за Національне об'єднання — це справжній виклик для крайніх лівих, які сподіваються реваншу на парламентських виборах.
“Путін програв битву за Париж, Київ він теж не візьме”, – написала у себе в твітері почесний консул Литви у Франції Анн-Марі Гуссар. Вперше в історії французьких президентських виборів українська тема була потужною складовою дебатів кандидатів у президенти в обидвох турах. Перемога Макрона означає для України, що військова та гуманітарна допомога від Європейського Союзу триватиме, і що Кремлю не вдалося посіяти розбрат у лавах ЄС. Це — найважливіше.
Читайте також: Чому французька політологія не встигає за українськими подіями?
Макрон переміг, але чи зможе він керувати країною у співпраці зі співзвучним парламентом? “Третій тур”, – себто парламентські вибори, – заплановані на червень. Немає певності, що президентська партія “Вперед, Республіко!” зможе здобути більшість у Національній Асамблеї. 58% містять у собі чимало голосів не стільки за Макрона, скільки проти його суперниці. Скільки з них у червні відійде екологам, крайнім та поміркованим лівим, республіканцям, Земуру, сувереністам? Відсоток однозначно буде високим.
Французькі вибори виявили декілька тривожних тенденцій, на які змушений буде зважати Макрон. Висока неявка може ще більше акцентуватись за три місяці, насамперед, як наголошують соціологи, – за рахунок молоді. 40% з тих, хто не прийшли голосувати — молодші 25 років. 70% тих, хто віддав голос за переобраного президента — старші 65 років.
Друга небезпека, з якою доведеться мати справу Макрону — це висхідна динаміка у таборі крайніх правих, від Ле Пен до Земмура та частини сувереністів. “Республіканський фронт зламано!” – радісно декламують прихильники Ле Пен та наголошують, що “у Франції більше не соромно голосувати за правих радикалів”. Операція з дедемонізації союзниці Путіна пройшла успішно. Ядро підтримки у Ле Пен міцне та стабільне. Наступні три місяці для французів будуть нелегкими.