“Путінюгенд”. InformNapalm зібрав інформацію про військову підготовку дітей у Росії та на окупованих територіях

13 Травня 2019, 13:10

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm оприлюднили інформацію про, те як Російська Федерація проводить цілеспрямовану політику мілітаризації дітей у Росії, на окупованих територіях України, а також як проходить військова підготовка неповнолітніх у країнах-союзниках. 

 

Як зазначається, після того, як Росія атакувала Грузію в 2008 році та Україну в 2014 році, мілітаристська політика стала нормою для російського суспільства. Причому войовнича пропаганда спрямована не лише на дорослих — вона охоплює і дітей. Кремль активно впливає на несформовану дитячу особистість і намагається прищепити дітям уявлення, що участь у російських війнах — це "священний обов'язок кожного громадянина Росії". Пропаганда підсилюється реальною військовою підготовкою дітей з метою їхнього залучення до майбутніх воєнних операцій. Варто зауважити, що військово-пропагандистська робота охоплює не лише російських дітей, а й дітей, що проживають на окупованих територіях, а також дітей з країн-союзниць Росії (Білорусь, Сербія). Така мілітаризація становить загрозу як для самих неповнолітніх, так і для країн, що вже стали чи є потенційними цілями російської агресії. 

 

Окремі події та факти, пов'язані з інтенсивними процесами мілітаризації дітей в Росії, час від часу привертають увагу українських та світових ЗМІ. Однак цей процес заслуговує на системну увагу. Адже мілітаризація дітей вже стала невід'ємною частиною державної політики Росії, спрямованої на підготовку країни до розширення військової агресії. За останні 10 років в Росії збудовано добре організовану і розгалужену систему військової підготовки дітей, яка швидко розвивається та охоплює все більше неповнолітніх, включно з дітьми дошкільного віку. Замість пошуку і розвитку талантів у сфері науки, техніки, культури чи гуманітарних дисциплінах, Кремль обирає будувати багатомільйонну армію: здійснює масштабний пошук та відбір рекрутів і готує до майбутніх війн. 

 

На даний момент до військової підготовки дітей віком від 3 до 18 років у Росії залучені Міністерство оборони, Міністерство освіти і науки, ФСБ, МНС, МВС, Слідчий комітет, інші органи державної влади Росії, Російська Православна Церква (РПЦ), різноманітні парамілітарні організації. 

 

 

У 2009 році президент РФ Путін відновив радянську парамілітарну організацію ДОСААФ (Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту). 

 

 

Своєю чергою, оновлений ДОСААФ став базою для створення воєнізованої дитячої організації "Юнармія". Путін та Шойгу (міністр оборони РФ) створили "Юнармію" в 2015-2016 роках. 

 

 

Керівником головного штабу Юнармії з 21 червня 2018 року став депутат Державної думи РФ, полковник збройних сил РФ Роман Романєнко. До головного штабу "Юнармії" входять як представники збройних сил РФ, так і різноманітні державні діячі, політики, пропагандисти, спортсмени, зокрема: начальник Головного управління по роботі з особовим складом збройних сил РФ полковник Михаїл Баришев, начальник Управління державно-патріотичного виховання Головного управління по роботі з особовим складом збройних сил РФ полковник Сєргєй Гусєв, президент Федерації воєнно-тактичних ігор, актор, продюсер, телеведучий Михаїл Галустян, член Міжнародного Олімпійського Комітету майор збройних сил РФ Єлєна Ісінбаєва , генеральний продюсер федерального спортивного телеканалу "Матч ТВ", продюсер, телеведуча Тіна Канделакі, донька міністра оборони РФ Ксенія Шойгу, син Дмітрія Рогозіна Алєксєй Рогозін. 

 

 

 

 

 

 

Керівником московського відділення Юнармії став генерал Владімір Шаманов, колишній командувач ВДВ РФ, якого звинувачують у причетності до воєнних злочинів у Чечні.

 

 

 

Форму одягу (пісочного кольору штани і черевики, червоні берети та червоні футболки з логотипом – головою орла повернутою вправо, зіркою – символом збройних сил РФ – і написом "Юнармія") для членів "Юнармії" розробило Міністерство оборони РФ.

 

 

Один з кураторів "Юнармії" в Міністерстві оборони РФзаступник міністра, генерал збройних сил РФ Ніколай Панков заявляв в 2017 році, що вони не ставлять перед собою мету швидкого збільшення чисельності "Юнармії". Однак станом на листопад 2018 року "Юнармія" підтвердила наявність 272 тис. членів (дітей від 8 до 18 років), а на початок травня 2019 року чисельність "Юнармії" становила вже 501 тис. дітей. 

На початку березня 2019 року Міністерство оборони РФ оголосило про плани відкрити більше 500 центрів "Юнармії" по всій країні на базі будинків офіцерів та центрів військово-патріотичного виховання. Згідно з планом, фінансування, відкриття та діяльність таких центрів буде забезпечуватися Міністерством оборони РФ.

Перший заступник начальника Головного штабу "Юнармії", генерал-лейтенант Віктор Бусловськийна початку 2019 року озвучив завдання, поставлене міністром оборони Шойгу, – збільшити чисельність "Юнармії" до 500 тис. членів до кінця 2019 року. Втім вже 26 лютого перший заступник начальника Головного військово-політичного управління Збройних сил РФ генерал Алєксєй Циганков заявив, що Міноборони прогнозує таке збільшення чисельності "Юнармії" вже до 9 травня 2019 року. Причому до 9 травня 2020 року планується збільшити цю цифру вдвічі – залучити до 1 млн. членів: 

 

До 75-річчя Перемоги у 2020 році планується збільшити чисельність "Юнармії" до 1 млн. людей". Олена Слєсаренко, заступниця начальника головного штабу руху "Юнармія"

 

У свою чергу заступник міністра оборони РФ, начальник головного військово-політичного управління збройних сил РФ Андрєй Картаполов заявив, що "Юнармія" в 2019 році має з'явитися в усіх школах Росії (близько 42 тис. шкіл). 

Водночас з'являється все більше підтверджень того, що в школах вступ до "Юнармії" стає примусовим:

 

"Клас, у якому навчається онук, практично змушують вступати до "Юнармії", вигадали 10-річну дитину натаскувати на знання стрільби з автомата і т.д." [archive]
"Син навчається у 5-му класі. Оголосили, що вступити до "Юнармії" мусить весь клас. Чи можна відмовитися? А навіщо наживати ворогів? Нічого не поробиш, хоч сама ідея мені не до вподоби. Дітей змушують повзати у багні і готують вмерти." [archive]

 

"Насправді ця тема не нова, втім саме з цього року [2019] "зверху" надійшла негласна директива мати відділення "Юнармії" на базі кожної школи. Цю інформацію на умовах анонімності підтвердили директори більшості шкіл, до яких наша редакція звернулася з відповідним питанням… Нам наполегливо рекомендували поцікавитися цим питанням, озвучивши конкретні цифри: серед юнармійців мусить бути не менше 5% від кількості учнів у школі", – розповідає одна з директорів шкіл. 

Також з'явилася інформація про спроби командування збройних сил РФ в примусовому порядку залучити до "Юнармії" дітей офіцерів.

 

 

Міноборони РФ також в середині лютого 2019 року поставило перед підприємствами військово-промислового комплексу (ВПК) завдання з розвитку "Юнармії": створення на кожному підприємстві загонів "Юнармії" і організація військово-патріотичних секцій та клубів. Відзначається значна зацікавленість міністра оборони РФ Шойгу в розвитку "Юнармії": 
 
"Сергєй Кужугетовіч приділяє велику увагу розвитку руху, підтримати цю ініціативу означає підтримати особисто. Для збільшення чисельності "Юнармії"крім примусу застосовують і заохочення. Більше 20 вищих навчальних закладів Росії вирішили дати учасникам "Юнармії" перевагу при вступі. Виші погодилися нараховувати [членам "Юнармії"] додаткові бали до Єдиного Державного Екзамену", – Роман Романєнко, начальник Головного штабу "Юнармії", 29 березня 2019 року
 
Зростає не лише кількість членів "Юнармії", розширюється також її структура. Так в кінці 2017 року в складі "Юнармії" з'явився "Юнфлот". Відповідну угоду про взаємодію "Юнармії" з Міністерством транспорту підписали: заступник міністра транспорту РФ, керівник Федеральної агенції морського та річкового транспорту Віктор Олєрській та (вже колишній) начальник Головного штабу "Юнармії" Дмітрій Трунєнков
 
 
Члени "Юнармії" проходять заняття з різних військових дисциплін, знайомляться з бойовою технікою, стріляють з автоматичної зброї, стрибають з парашутами, виїздять на різноманітні військові збори в табори та на полігони. 
 
 

 

Військова підготовка юнармійців здійснюється як у вільний від основних шкільних занять час, так і замість них.

 

 

 

 

 

 

"Юнармія" – найбільш відома за межами Росії частина російської системи військової підготовки дітей, яку деякі критики російського режиму неофіційно називають "Путінюгенд" (за аналогією з "Гітлерюгендом"). Втім "Юнармія" – лише незначна частина комплексної системи військового виховання неповнолітніх. Масштаби залучення російських дітей до військової підготовки значно ширші. 

Міністерство оборони Росії має в своєму підпорядкуванні так звані кадетські корпуси та кадетські училища. Кадетські корпуси – це школи-інтернати для військової підготовки дітей учнів старших класів (від 11 років). [Всё что надо знать о кадетских корпусах и классах (рос.)]. В обмеженій кількості така форма військової підготовки – нормальна практика різних країн, включно з Україною. 

Однак Росія протягом останніх 10 років пішла значно далі. Російське Міністерство освіти (в співпраці з Міністерством оборони, ФСБ, МНС, МВС, Слідчим комітетом та іншими державними органами) організувало відкриття тисяч кадетських класів у звичайних загальноосвітніх школах. Кадетський клас – це спеціалізований військовий клас у звичайній школі (для дітей від 7 до 18 років). Діти в такому класі щоденно носять військову форму та після звичайних уроків у межах програми загальноосвітньої школи лишаються в школі на другу половину дня на заняття з військової підготовки. В залежності від школи кадетські класи відкриті для учнів з 5 класу (з 11 років) або навіть з першого класу (з 7 років).

 

 

 

 

У 2014 році в Росії вже було 177 кадетських корпусів Міноборони (майже 62 тис. дітей) та 7 тис. кадетських класів в звичайних школах Міністерства освіти і науки (при 20-25 учнях в класі це ще 140-175 тис. дітей). Однак починаючи з 2014 року відкрилося дуже багато нових кадетських класів. Наприклад, у Москві, перший кадетський клас з'явився лише в 2014 році (у регіонах на той момент їх вже було багато), а у 2017 році в Москві діяло вже 168 шкіл з кадетськими класами. Станом на 2018 рік в московських кадетських класах навчалося 12,5 тис. дітей. У регіонах кількість кадетів теж стрімко зростає, наприклад, у Приволжському федеральному окрузі, де проживає близько 20% населення Росії, було 22 тис. кадетів в 2012 році і вже 41 тис. кадетів у 2017 році. Тобто загалом в кадетських класах Росії станом на 2018 рік могли навчатися вже кілька сотень тисяч дітей. І мова йде про дітей віком від 7 років та звичайні загальноосвітні школи. Ці діти щодня носять військову форму та, на додачу до звичайної шкільної програми, відвідують заняття військового спрямування (від військової історії до вогневої підготовки), виїздять на військові полігони.

 

 

 

 

 

 

Залежно від того, яка установа чи організація є куратором кадетської школи (класу), існують класи різного спрямування. В тому числі це залежить від наявних поблизу військових частин, вищих військових навчальних закладів, які можуть співпрацювати зі школою. Так виникають кадетські класи військових юристів та військових інженерівморської піхотивійськово-морського флотувійськової авіації [і тут] (Міністерство оборони), прикордонників (ФСБ), Слідчого комітету РФМВСМНС"козачі"кадетські класи та інші. 

 

 

Фото: У Кизилі у школі №11 відкрився кадетський клас юних прикордонників

 

 

Фото:  У Витязі відкрили новий, дванадцятий за рахунком кадетський клас морської піхоти

 

Серія з 12-ти відеороликів, викладених Михаїлом Асанкіним (актор, телеведучий, пропагандист), у яких показаний процес навчання учнів кадетського класу (" козачого загону") школи №60 міста Ярославль: 

 

 

 

Втім зростає не лише кількість дітей, залучених до системи військової підготовки. Підвищується і якість такої підготовки. В школах створюються нові спеціалізовані кабінети, стрілецькі тири, закуповуються стрілецькі симулятори, тренувальна зброя, в тому числі міни і гранати та інше тренувальне обладнання.

 

 

 

Цитата з відео: "…гімназії та ліцеї зобов'язані мати тир або стрілецькі симулятори, інакше прокуратура їх попросить…" (2014 рік). 

 

 

 

Окрему увагу Кремль приділяє мілітаризації дітей сиріт. Неповнолітніх, які є повністю залежними від держави і не мають можливості відмовитися від участі в таких ініціативах влади та навчально-виховних закладів. 

 

 

Фото: Військова підготовка дітей з дитячого будинку

 

 

Фото: Понад 130 дітей-сиріт і кадетів побували на екскурсії у ВІПЕ ФСІН Росії і зустрілися з ветеранами-афганцями

 

 

 

12 липня 2018 року офіційно розпочався новий проект Кремля "Юнармия. Наставництво". Причому апарат уповноваженого при президенті РФ з прав дитини теж став інструментом розбудови системи військової підготовки дітей.
 

 

12 березня 2019 року секретар Ради безпеки РФ Патрушев заявив, що "вирішено питання направлення до військово-патріотичних таборів неповнолітніх, "схильних до вчинення злочинів". Як відомо, Росія вже практикує амністію для засуджених за вчинення кримінальних злочинів з доправленням їх на окуповані території України для участі у війні. Наскільки такі діти, підготовлені старшими воєнними злочинцями у військово-патріотичних таборах, самі будуть схильними до скоєння воєнних злочинів? 

Путінюгенд швидкими темпами охоплює не лише в школи, але й дитячі садочки. Зовсім маленьких дітей привчають співати воєнні пісні, малювати та моделювати військову техніку, грати у військові ігри ("Зарница", у виконанні дітей дошкільного віку вона часто називається "Зарничка"), тримати в руках зброю, щоденно носити військову форму. Фактично діти в багатьох дитячих садочках вже проходять реальну (наскільки це можливо у віці 3-6 років) військову підготовку: створюються повноцінні "кадетські групи", де діти щоденно носять військову форму, вивчають структуру армії, види військової техніки та зброю, навчаються безумовно підкорятися наказам.

 

 

Фото: У дитячому садочку "Сонечко" пройшла військово-патріотична гра "Зарниця"

 

Знайшлася в дитячих садочках Росії і робота для ветеранів війн у Чечні, Сирії та Україні. Чоловіки з досвідом участі у бойових діях, причетні до воєнних злочинів, стають вихователями дітей дошкільного віку. 
 
 
 
У руках найменших дітей з'являється справжня, а не іграшкова, зброя. 
 
 
Кадетські класи шкіл співпрацюють з кадетськими групами в дитячих садочках, беруть участь у навчанні молодшого покоління кадетів. Випускники кадетських груп дитячих садочків в подальшому стають учнями кадетських класів шкіл. Так вибудовується єдина система військової підготовки дітей віком від 3 до 18 років. 
 
 
Фото: Кадети школи провели дошкільнятам майстер-клас зі збирання-розбирання зброї
 
Кілька прикладів осіб, які здійснюють військово-патріотичну підготовку дітей. 
 
 
На фото не хто інший, як Алєксєй Мільчаков (профіль на "Миротворці"): "Російський найманець. Воював / воює у ДРГ "Русич", командир. Особливо небезпечний російський вбивця-терорист з психічними відхиленнями. Брав участь в окупації Криму у складі російських військ, бойових діях на Донбасі і у САР. Член Спілки Добровольців Донбасу". 
 
 
Фото: "Головним гостем нашого дитячого садочку був голова місцевого відділення загальноросійської молодіжної патріотичної організації "Спадок" (рос. "Наследие"), інструктор військово-патріотичного центру "Звєзда", заступник отамана Єйської козачої спільноти — Борис Олександрович Сирецький"
 
Борис Сирецький (профіль на "Миротворці"): "Сирецький Борис Олександрович. Російський найманець, бойовик НЗФ на території України (ДШГ), снайпер, був помічений у маскувальному костюмі "Лєший". Російський нацист-баркашовець з РНЄ. За твердженням матері є наркоманом. Неодноразово засуджений, у тому числі за вироком Єйського міського суду Краснодарського Краю від 10 листопада 2011 року за ч. 1 ст. 111 КК РФ ("Навмисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, небезпечної для життя людини") до 2-х років 6 місяців позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії загального режиму".
Не лише учні кадетських класів шкіл та кадетських груп дитячих садочків залучені до військової підготовки та піддаються відповідній пропаганді. Решта дітей охоплені іншими формами такої роботи. 

Так "9 травня" та "23 лютого" в системі російської освіти вже не є просто "святковими днями". На честь цих дат в школах та дитячих садочках проходить "місячник військово-патріотичної підготовки" Це приблизно місяць в січні-лютому та ще один місяць в квітні-травні. Протягом цих двох "місячників" діти грають у військові ігри ("Зарниця" в школах та "Зарничка" в дитячих садочках), відвідують військові частини та військові музеї, мають відповідні тематичні уроки, конкурси, паради, носять військову форму, співають пісні про війну. На додачу до цих двох місяців для мілітаризації дітей активно використовуються інші пам'ятні дати, зазвичай пов'язані з Другою світовою війною – такі як "день визволення міста / району / області / округу". 

 
 
Мілітаризація навчальних закладів охоплює навіть заняття з предметів, далеких від військової тематики. Домашнє завдання з російської мови для учнів 4 класу: 
 
 
 
Оголошення в дитячому садочку: "Перегляд лялькового театру "Російський солдат не знає кордонів" (перша половина дня)". 

Кульмінацією військової пропаганди та мілітаризації дітей, зокрема наймолодших, в Росії стало 9 травня, коли відбуваються так звані "паради дошкільних військ" і "паради дитячих візочків". 

 
 
Фото: У параді дошкільних військ у станиці Єгорликській взяло участь понад 250 малюків
 
 
Одним з видів військової підготовки дітей стали військово-патріотичні клуби при храмах РПЦ. Сайти багатьох російських храмів містять окремий розділ чи сторінку з інформацією про наявність та діяльність при храмі такого клубу. Заняття з військової підготовки проходять в приміщеннях, що належать церквам, під керівництвом "священників". Крім таких клубів військової підготовкою дітей при храмах також займаються безпосередньо недільні школи. Також при храмах існують "центри військово-патріотичної підготовки. Додатково РПЦ є організатором дитячих військових таборів. У церквах здійснюється прийняття присяги кадетів, "священники" благословляють кадетів на "успішне проведення стрільб з бойової зброї", приймають безпосередню участь в організації інших заходів спрямованих на підготовку дитячої армії Путіна.
 
 
Фото: Співробітники відділу спеціального призначення "Восток" УФСІН Росії в Амурській області провели військово-патріотичне заняття для маленьких парафіян храму ікони Божої Матері "Всіх у скорботі Радість".
 
 
Фото: Жіночий монастир Калужської ікони Божої Матері: у недільній школі почалися систематичні заняття з початкової військової підготовки. Під керівництвом начальника розвідки Ніколая Петровича діти дізналися про структуру збройних сил Росії, займалися стройовою підготовкою, познайомилися з будовою зброї
 
 
 
Фото: Недільна школа Свято-Троїцького храму села Супонь Тульскої області
 
 
Фото: Недільна школа №1 храму священномученика Серафіма: при недільній школі №1 діє військово-патріотичний клуб "ПОДВИГ". На заняттях у військово-патріотичному клубі дітей навчають виживанню в екстремальних умовах і початковій військовій підготовці з виходом у ліс
 
 
Крім цього, важливим елементом системи військової підготовки дітей є різні парамілітарні організації, такі як козачі товариства, "Союз добровольців Донбасу", "Союз ветеранів Афганістану", Російська військово-історична спільнота, "Бойове братство" та багато інших. Дорослі члени цих організацій зазвичай мають досвід війни (Чечня, Грузія, Україна, Сирія) і організовують військові клуби та літні тренувальні табори для дітей. Станом на квітень 2017 різних військових клубів для дітей було щонайменше 5,5 тисяч
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Система військової підготовки дітей поширюється і на окуповані Росією території, включно з окупованими територіями України:
– кадетський клас (Слідчий комітет) у Криму
– кадетський клас (МВС) у Криму
– кадетське училище в Криму
– кадетські корпуси в Донецьку та Луганську
– кадетський клас у Луганську
– військова підготовка дітей на окупованій частині Донецької області
– кадети з Ямалу в Криму на військово-патріотичних зборах (2014)
– літній військовий табір РПЦ (Новосибирськ) в Криму (2015).
 
 

 

 

 

 

 

 

У дитячому таборі "Артек" в окупованому Криму дітей вчать стріляти з різної зброї. Серед цих дітей був і "керченський стрілець" Влад Росляков.

 

 

Фото: "Артек"

 

 

 

Фото: 8 листопада 2018 року Муніципальна бюджетна освітня установа "Лівадійська СШ" (директор Семенюк Е.І.) та Ставропольський козачий округ «Станиця Донська" (отаман Ходько І.Н.) підписали угоду про створення козачого військово-патріотичного клубу "Наслєдіє"

 

 

 

 

 

 

Фото: На базі Горлівської загальноосвітньої школи №53 з поглибленим вивченням окремих предметів з початку навчального року відкрився військово-патріотичний клуб "Юний патріот ДНР", ОВПД "Молода гвардія Донбасу" (25 листопада 2018 р.)

 

Едуард Басурін наприкінці березня 2019 року оголосив, що з квітня у так званій "ДНР" (окупована частина Донецької області України) буде створено патріотичний дитячо-юнацький рух "Молода Гвардія – Юнармія". Вже 5 квітня 2019 року окупаційна влада проголосила створення цієї організації, затвердила статут організації, призначила керівника організації та керівників її територіальних штабів (донецького, горлівського, комсомольського [Комсомольське – окупаційна назва селища Кальміуське в Донецькій області]). Керівником організації став місцевий колаборант Пудак Віктор Вікторович, заступник начальника відділу військово-патріотичного виховання та оздоровлення молоді так званої "ДНР".

 

 

 

Відео: Діти в дитячому садочку співають пісню "Дядя Вова, мы с тобой" (десь в ОРДЛО) 

 

Слова з пісні: 
"…но если главный командир
позовет в последний бой, дядя Вова, мы с тобой… 
А наши верные друзья, это Флот и Армия…
Севастополь наш и Крым для потомков сохраним. 
В гавань Родины, Аляску возвратим." 
У питаннях військової підготовки дітей Росія активно співпрацює зі своїми військовими союзниками – Білорусь, Сербія: 
 
Більше інформації про мілітаризацію дітей за короном під проводом Росії у таких статтях:

  • Вони вже поруч. У Білорусі з'явилися "піонери Путіна" [archive]
  • Зміна для кадетів Біларусі і Росії почалася в "Орльонку" [archive]
  • CШ № 68 Мінська і тамбовський обласний кадетський корпус підписали угоду про співпрацю [archive]
  • Біларусь і Росія: Від союзної держави — до союзу кадетів! [archive]
  • IV Кадетський збір у Сербії [archive]
  • Російські кадети підкорили Воєводіну [archive]
Військова підготовка дітей у Росії часто набуває дуже дивних і суперечливих форм з ухилом в релігію: змішуються разом релігійні тексти з текстами пісень про війну, виконуються релігійні ритуали на військових полігонах, військові присяги складаються в храмах, православні ікони стоять поруч з портретами Сталіна та Путіна. 
 
 
 
Фото: Дитяче великоднє козаче свято пройшло біля храму села Новоселицького
 
 
Фото: Міністр оборони Росії Сергій Шойгу закликав всіх православних військовослужбовців жертвувати на будівництво "головного храму збройних сил Росії" в парку "Патріот" під Москвою: Храм буде дуже великим [одним з найбільших в Росії] і темно-зеленим, як російська військова техніка.
 
Відео з Криму від грудня 2017: прапор СРСР, солдати, піонери, "сталін" з промовою про велич Росії в його часи і про вітер історії, який підніме його з могили. І пісня "Верните Сталина, ему еще принимать парад победы!".

Відео з Іркутська (2017 р.): Тренування з обслуговування зброї для дітей. Варто послухати дівчину (рос. мова, бо сам фільм фінський) між 35:45 сек. та 36:50 сек., щоб оцінити, які політичні погляди отримують діти одночасно з військовою підготовкою. 

 
Така мілітаризація системи освіти і суспільства, на думку експертів, може серйозно вплинути на особистість дітей і на їхнє майбутнє життя. 
 
"Для дітей створюється ілюзорна, фальшива картинка, де справжні причини подій підміняються фіктивними. Дітям дають зрозуміти, що вони знаходяться в оточенні ворогів, що вони мають тісно об'єднатися для оборони свого дому. Опит нацистської Німеччини показав, що закладені в дитинстві пропагандистські інструкції людина може пронести через все життя. Більше того, накопиченні в свідомості протиріччя не дають сформуватися нормальні дорослій особистості. Це психологічна м'ясорубка", – психолог Лариса Волошина про вплив мілітаризації дітей на їхню психіку
"Впевнено сказати, які наслідки мілітаризація освіти матиме на психічне здоров'я дитини доволі важко. Тобто, ми не можемо сказати, що це призведе до вищого рівня розвитку якихось психічних захворювань, так як наукових досліджень щодо цієї тематики не було, і скоріш за все не буде. Проте, така мілітаризація освіти, і формування у дітей образу зовнішнього ворогу може мати дуже негативні наслідки. Це робить дітей не лише більш агресивними, але й буде заважати їм критично мислити в майбутньому. Ці діти будуть толерувати та підтримувати застосування насилля "на благо батьківщини". Проте, адекватно оцінити чи батьківщині дійсно щось загрожує , чи ворог дійсно реальний – їм, скоріш за все, буде не під силу", –  Максим Розяєв, дитячий лікар-невролог, спеціаліст Центру психічного здоров'я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ України.
 
Трохи історії замість післямови. Гітлерюгенд (нім. Hitlerjugend) – молодіжна нацистська воєнізована організація нацистської партії (НСДАП, нім. NSDAP) в Німеччині перед/під час Другої світової війни. З 1933 до 1945 була єдиною офіційною молодіжною організацією Німеччини. Організація охоплювала молодь віком від 10 до 18 років. Після нападу Німеччини на Польщу в 1939 році сотні тисяч хлопців з Гітлерюгенда подали заяви про відправку їх добровольцями на фронт. В 1945 році діти Гітлерюгенда (віком від 12 років) складали значну частину останньої лінії оборони Берліну, більшість з них загинули.
 
Детальніше про те, як діяла система військової підготовки дітей в нацистській Німеччині, дивіться в цьому фільмі (5 частин, рос. мовою): 
 
 
 
 
 
Фото: Гітлерюгенд
 
 
Фото: Юнармія
 
Плей-лист Youtube з понад 900 відео на тему військової підготовки дітей в Росії лише підтверджує, що це вже давно не окремі "перегибы на местах", а цілеспрямована державна політика Москви. 
 
 
 
Охоплення дітей дошкільного віку військовою підготовкою, а також роль російської православної церкви (РПЦ) в системі військової підготовки дітей в Росії є настільки масштабними та цинічними, що варті окремих розширених статей. Далі буде.
 
Як повідомлялося, Генеральна прокуратура України відкрила кримінальне провадження через сприяння Російської Федерації в підготовці дітей до бойових дій на території так званих "ДНР".