Судячи з фотосесій британської міністерки закордонних справ Ліз Трасс, вона захоплюється Марґарет Тетчер. Однак коли цього тижня Трасс зробила мляві публічні заяви після зустрічі з російським колегою, то проґавила чудову нагоду. Ось що вона мала сказати:
«Міністр Лавров представляє режим, який упродовж понад 20 років не вигравав на чесних виборах. Можновладці порушують власні закони й підписані ними самими міжнародні угоди. Експортують корупцію, безправ’я й безлад. Убивають критиків у Росії та за кордоном. Маскують свої дії — і злочини радянського минулого — брехнею та викривленою інформацією.
Так поводиться країна-негідник. Наше реагування не буде дипломатичним, як і мої висловлювання. Якщо ви вважаєте колишні пакти, угоди й обіцянки нічого не вартими, не очікуйте, що ми пропонуватимемо наступні.
Звісно, ми готові вести переговори про контроль над озброєнням, так само як Захід робив із брежнєвським Кремлем. Ми можемо обговорювати проблеми зміни клімату, Ірану тощо. Але я не збираюся легітимізувати ваші намислені претензії та дискутувати. НАТО, що й казати про Україну, не становить загрози для вашої безпеки. Єдина країна, що може гіпотетично вторгнутись у Росію, — це ваш новий приятель: Китай.
Якщо вам не до вподоби розширення НАТО, звинувачуйте себе. Якби ви приязно та з повагою ставилися до своїх сусідів, вони не боялися б вас.
Читайте також: «Лондонський ландромат»
Справжньою причиною нападів і залякувань є прагнення відвернути увагу росіян від реальної загрози безпеці їхньої країни — тобто від вашого масштабного грабування, що триває десятиліттями.
Ми надто довго легковажно ставилися до російської клептократії. Сьогодні (краще пізно, ніж ніколи) запроваджуємо програму санкцій, за якою представникам російської еліти, їхнім дружинам, дітям, братам, сестрам, батькам та іншим родичам заборонено в’їзд у Велику Британію. Ви, міністре Лавров, муситимете пояснити вашій близькій подрузі, мільярдерці Свєтлані Поляковій, яка супроводжувала вас у понад 60 подорожах за кордон, що вона більше не зможе користуватися своїми розкішними володіннями в Лондоні. Найближчими днями на інших високопоставлених росіян теж чекають незручні розмови з друзями та родичами.
Також почнемо ґрунтовно розслідувати руйнівну дію російських грошей на нашу політичну систему, запровадимо давно необхідний реєстр іноземних лобістів. Ми співпрацюватимемо з колегами у США та інших країнах, щоб обмежити їхні подорожі й бізнес-моделі. Декому час шукати адвокатів, що спеціалізуються на справах екстрадиції. Невдовзі й інші прогалини в наших фінансовій і правовій системах буде закрито.
Ми також почнемо за підтримки союзників зменшувати залежність Європи від експорту енергоресурсів з Росії та згортати британські торговельні й фінансові домовленості з прихильними до Кремля компаніями. Час, коли російські олігархи могли продавати крадене майно на лондонських фінансових ринках, пішов у небуття. Міністре Лавров, нині на вас чекає неприємна робота — пояснювати вашому політичному керівництву наслідки їхньої зовнішньої політики для їхніх особистих інтересів.
Найбільше страждають від розкрадань і злочинів, звісно, пересічні росіяни. Пора вільному світу серйозно поставитися до їхньої халепи. Колись, у час свого розквіту, інформаційна служба BBC відіграла важливу роль у поваленні радянської імперії. З приємністю повідомляю, що Велика Британія і її союзники запускають 24-годинний російськомовний телеканал, який за тими самими традиціями забезпечуватиме неприкрашене, неупереджене висвітлення внутрішніх і зовнішніх справ. Також я пропоную разом з нашими друзями в Європейському Союзі створити новий російськомовний Вільний університет, що продовжуватиме наші традиційні заходи останніх кількох десятиліть із просування культурної свободи за «залізну завісу». Росіяни, які прагнуть вільно навчатися, викладати, досліджувати й дискутувати, матимуть сприятливе середовище в мережі освітніх закладів між Балтійським і Чорним морями.
Читайте також: Нова доба шпигунства заскочила нас у дрімоті
Найбільша слава Росії — в її культурному багатстві, у цьому вона справжня наддержава. Ми не дозволимо стагнаційній політичній системі, яку запровадив Кремль, придушувати таланти російських митців, письменників, художників й артистів. Велика Британія гостинно й широко відчинятиме їм свої двері.
Хотілося б наголосити: тільки росіяни можуть змінити свою країну. Тож вони матимуть цілковиту підтримку мого уряду й решти вільного світу. І в їхніх, і в наших інтересах, щоб Росія повернулася у світ свободи й законності, примирилася зі своїм минулим і з сусідами».