Путін – Україна – Америка

ut.net.ua
11 Січня 2008, 00:00

ФОТО: Анрій Ломакін

 

 

 

 

 

  

 

  

Там, де доля зводить українців із росіянами, дискусія про те, що знають росіяни про Україну і наскільки ці знання відповідають дійсності, неминуча. У мене вона розпочалася ще в потязі «Київ –Москва». Сусідами у купе виявилися фіналіст телевізійної гри «Самый умный» Сергій Зотов із Саратова і його мама, бухгалтер Олена, а також мешканець Свердловська Микола Стражевський, виходець з Сумщини. До речі, Сергій на грі на запитання Тіни Канделакі, кого б він порекомендував Україні в правителі, запропонував Токугава Іеясу з династії Сьогун, який згуртував роздрібнену Японію в ХVI ст. У мене не було особливих обмежень у часі, на відміну від телеефіру, тому поцікавилася, що саме в Україні потрібно гуртувати? «Звичайно, Захід і Схід, – відповів хлопець. – Бо Захід тягнеться до Америки, а Схід – до Росії». Таке ґрунтовне знання української ситуації він отримав з російських ЗМІ.
 
Міфи
 
А потім дорослі почали обговорювати задану тему – до першої митниці.
 
«Мені 55 років, – сказав Микола Стражевський, – я багато чого пам’ятаю і тому впевнений, що Україна піде не в бік Америки, яка їй допомагає грошима, а в бік Росії за переконаннями. Думаю, коли Лукашенка змінить інший президент, тоді з’явиться Союз Росії й Білорусі, а потім, років за 20, і Україна до нього приєднається. Тоді вже і найнедовірливішим стане зрозуміло, що українці не потрібні Заходу, йому потрібні ресурси, і все. А протиріч в Україні немає, я вже втомився в Росії це пояснювати. Просто Західна Україна тягнеться до поляків та румунів, бо вони сусіди і в них є робота, а ні до яких не до американців, а так само зі східних областей їдуть в Росію, та й із західних їдуть – дивлячись, на які спеціальності є попит, і немає тут ніякої політики. От Хрущов віддав Крим Україні – цього ми йому ніколи не пробачимо!»
 
«Хоч Крим і український, для нас він дешевший рідного Сочі, тому нехай так і лишається, – продовжує розмову Олена Зотова. – Мені про інше розповідали, що слава Прибалтики не дає Україні спокою – куточки УНА-УНСО наказано створити у всіх школах Севастополя – ну як так можна в місті російської слави? До речі, Юлія Тимошенко сказала, що її мама не може вивчити українську мову і постійно говорить їй: «Зрозумій, Юля, таких, як я, багато».
 
«Не кажіть, дещо в останні роки змінюється на краще, – продовжує Микола Стражевський. – Напис на пам’ятнику дружби України з Росією на Хрещатику раніше був розтрощений, сама арка обдерта, а зараз із ним усе в порядку. І передачі на українських телеканалах російською мовою з’явилися – ще кілька років тому були виключно українською.
 
Реальність
 
Вже в Москві російський фінансовий аналітик Альберт Кошкарьов пояснив мені, в чому особливості бізнес-міфології росіян щодо України: «Україна вважається у світі одним із найпривабливіших регіонів для бізнесу, але саме для росіян із огляду на власний бізнес в Україні важливо точно знати ступінь впливу Москви на політичну верхівку країни. При цьому вибух фінансового ринку можливий уже наступного року, планується масове розміщення акцій, багато російських кампаній претендують на появу в Україні. Те, що Америка утримує Україну – звичайно, міф, з економічного погляду російські кампанії мають тут в рази сильніші позиції та важелі, але цей момент аж ніяк не афішується. Натомість образ ворога або конкурента в обличчі США підтримується у масовій свідомості, а ілюструвати його найлегше на тлі учорашньої колонії, ви вже вибачте – багато людей дотепер не вважають Україну самостійною державою. І рівень розуміння цього питання перебуває на імперському рівні – хто кому підкориться, за згодою чи силоміць». 
 
Але, як виявилося, міфи не беруться бозна-звідки. Нещодавно в американському журналі Time сам Владімір Путін оприлюднив своє бачення української проблематики. Президент Росії повідомив, що США «почали руйнувати Україну», штучно розділивши її суспільство на «проросійські» і «проамериканські» сили, підтримавши останні. А ще Владімір Владіміровіч закликав журналістів називати речі своїми іменами. Спробую це зробити: насправді Путін звертався не до українців, а до росіян. Сказав, що дешевого газу Україні не буде, бо це не рідні брати, їм Америка платить, тож, якщо будуть скаржитися, що дорого, брехатимуть. Але Росія пильнуватиме за цією країною, доки не зробить міф про поділ України реальністю. Бо частині України аж ніяк не стати ближче до Америки – такі вже географічні особливості. А ось про те, що краще зробити з іншою частиною, росіянам відтак можна буде поміркувати на дозвіллі. А українцям при цьому варто зауважити, що саме в день путінських відвертостей щодо України міністерство закордонних справ Росії назвало розвиток відносин зі Сполученими Штатами головним пріоритетом зовнішньої політики Росії – 2008. І, згідно із заявою МЗС Росії: «Розбіжності, що періодично виникають у наших відносинах зі США, також і принципового характеру, не мають перешкоджати…»