Президент РФ Владімір Путін підписав закон про порядок погашення заборгованостей жителів Криму і Севастополя перед українськими кредитними організаціями. Про це свідчить інформація на офіційному інтернет-порталі правової інформації.
Закон був прийнятий Держдумою 23 грудня і схвалений Радою Федерації 25 грудня.
Документ був внесений до Держдуми головою комітету з фінансового ринку Ніколаєм Гончаром і першим заступником голови комітету з бюджету і податків Глєбом Хором.
Дія закону поширюється на заборгованість фізичних осіб та індивідуальних підприємців перед банками, щодо яких Нацбанк України прийняв рішення про припинення їх діяльності на території Криму і Севастополя.
Закон передбачає, що розмір заборгованості громадян визначається за станом на 18 березня 2014 року і зменшується на величину сплачених позичальниками після цієї дати грошових коштів. При цьому відсотки і неустойки за користування позиковими коштами після 18 березня 2014 не враховуються при обчисленні суми боргу.
Виплата боргу буде здійснюватися в рублях. Якщо кредит був виданий в іншій валюті, заборгованість перераховується за курсом на 18 березня 2014 року.
Закон встановлює, що позичальники сплачують свої борги особам, які мають право вимагати погашення заборгованості. До них можуть відноситися банки і некредитні організації, створені відповідно до російського законодавства, купивши права вимоги за кредитними договорами. При цьому такі організації зобов'язані розкривати інформацію про своїх контролюючих осіб, а керівник такої організації – відповідати вимогам до ділової репутації.
"Вимоги до цих юросіб спрямовані на те, щоб через вимоги до репутації усунути можливість надмірного впливу на позичальника", – зазначав директор юридичного департаменту ЦБ РФ Алєксєй Гузнов.
Особи, які мають право на стягнення заборгованості, за наявності спору з боржником зобов'язані звернутися до Фонду захисту вкладників (дочірня структура Агентства зі страхування внесків) із заявою про врегулювання розбіжностей. Звернутися до суду з вимогою про стягнення заборгованості вони можуть тільки за наявності письмової згоди позичальника.
Згідно з документом, кошти, що виплачуються громадянами в рахунок погашення боргу, враховуватимуться на окремому банківському рахунку, відкритому "Фондом захисту вкладників". На ці кошти не може бути звернено стягнення або накладено арешт. Фонд, у свою чергу, погашає заборгованість у повному обсязі після перерахування громадянином всієї суми коштів.
У законі також визначено порядок позасудового врегулювання спорів між боржниками, банками та особами, що мають право вимагати погашення заборгованості. Цей механізм передбачає право позичальника просити про розстрочення, яка може бути надана на термін не більше 24 місяців.
Закон прийнятий під назвою "Про особливості погашення та позасудове врегулювання заборгованості позичальників, що проживають на території Республіки Крим або на території міста федерального значення Севастополя, і внесення змін до закону" Про захист інтересів фізосіб, що мають вклади в банках та відокремлених структурних підрозділах банків, зареєстрованих і діють на території Республіки Крим та Севастополя ". Закон набуде чинності з дня його офіційного опублікування.
Нагадаємо, НБУ визнав неплатоспроможним великий банк, який діяв ще в УРСР.