Привид ходить по планеті – привид ісламізму

Світ
3 Березня 2011, 08:25

Однак окрім зрозумілого бажання успіху народам тих країн тамтешні революції викликають неабияке занепокоєння. Адже без применшення світова безпека залежить від того, у якому напрямку розвиватимуться події в арабському світі. А окрім оптимістичних із регіону надходять і тривожні сигнали. 

 
На хвилі протестів громадян, які вимагають справедливості й подолання корупції, до влади можуть прийти радикальні сили. Деякі з них добре організовані й уже не один рік очікують шансу здобути владу.
 
Події в Єгипті непокоять найбільше. Саме там зародилися «Брати-мусульмани» – організація, яка сповідує ідеологію, створену літератором Саїдом Кутбом, що спирається на вчення іншого мусульманського теоретика Мухамада ібн Абд аль Ваххаба. З ученням останнього пов’язують ісламську течію, відому як ваххабізм. «Брати-мусульмани» підтримують імідж мирної організації. Проте в Єгипті вони були заборонені після невдалого замаху на президента Гамаля Абдель Насера. У 2005 році Конгресу США було надано секретну інструкцію для американських членів «Братів», яка наголошувала: «Брати мають відати, що їхня робота в Америці – то вид великого джихаду в справі знищення та розкладання західної цивілізації зсередини як руками невірних, так і руками віруючих». Палестинське відділення «Братів-мусульман» широковідоме у світі як «Хамас». А в членів братства, які втекли до Саудівської Аравії, учився Усама бен Ладен. На рахунку «Аль-Каїди» авіаатака на нью-йоркські хмарочоси та будівлю Пентагона, вбивство прем’єр-міністра Пакистану Беназіра Бхутто, вибухи в лондонському метро та підрив чотирьох потягів у Іспанії. Посланці «Аль-Каїди» залишили слід і в російській Чечні. Поміж оточення чеченського аміра Докку Умарова – Халед аль Халітат на прізвисько Муханнад – емісар «Аль-Каїди» на Кавказі. 
 
Інтернаціоналізацію радикального ісламізму вже відчула на собі Росія. За інерцією терористичні акти в РФ списують на чеченців і розглядають у контексті війни за незалежність Чечні. Однак виконавці решти гучних терактів не чеченці. У підриві потяга «Невський експрес» звинувачували мусульман Павла Косолапова та Саіда Бурятського (Алєксандра Тіхомірова) – етнічних росіян. У московському метро підірвалася Мар’ям Шаріпова – дагестанка. В аеропорту «Домодєдово» себе і ще 206 осіб підірвав Магомет Євлоєв – інгуш. Литовські спецслужби затримали за підозрою в тероризмі мусульманку Еглє Кусайте – литовку. З погляду боротьби за незалежність Чечні така кількість терористів-нечеченців виглядає дивно. Але не з погляду радикального ваххабізму. 
 
Певною паралеллю до розуміння ролі ваххабітів у сучасному світі можуть бути більшовики. Їх також свого часу недооцінювали, аж поки вони не здобули владу над шостою частиною суходолу. Як і більшовики, ваххабіти мріють про «світову революцію» – створення єдиного ісламського халіфату від Західної Африки до Індонезії. Чимало експертів б’ють на сполох: якщо до влади в арабських країнах прийдуть войовничі ісламісти, відкрите суспільство матиме нову загрозу у вигляді нового більшовизму, цього разу релігійного. Зрозуміло, злочини фанатиків-терористів не можна закидати всьому Ісламу, так само як не можна закидати Карлу Марксу існування ГУЛАГу.
 
Після повалення президента Мубарака в Єгипті масово звільняють із в’язниць активістів Єгипетського ісламського джихаду. «Брати-мусульмани» вже заявили про реорганізацію в політичну партію і намір брати участь у демократичних виборах. Вони мають непогані шанси: у 2001 році своє захоплення терактом 11 вересня висловили 96% єгиптян.