Приватне підприємство завзято будує ракети саме для цього, а згодом і для доправляння на орбіту астронавтів. Одна з провідних фірм у цій галузі SpaceX вже має у своєму активі низку успішних пусків (щоправда, є і кілька невдач) власних ракет Falcon. Цього місяця вона спробує здійснити своє поки що найамбітніше завдання: рандеву з космічною станцією.
Якщо все йтиме за планом, то з мису Канаверал у Флориді 19 травня буде запущено безпілотний космічний корабель-капсулу Dragon, який виведе на орбіту ракета Falcon 9. Провівши там три доби, він ляже на траекторію, що наблизить його до станції, і почне складний орбітальний танець, щоб дозволити компанії SpaceX і астронавтам на борту МКС перевірити комунікації та системи маневрування капсули. Якщо все працюватиме як слід, Dragon підійде до станції впритул. Астронавти на її борту захоплять капсулу рукою-роботом і пристикують до МКС. Таким чином, відбудеться перший приватний вантажний рейс на орбіту.
І НАСА, і SpaceX наголошують, що це буде радше випробувальний політ, ніж повноцінна операція. Хоча Dragon (який від самого початку планували для того, щоб у майбутньому перевозити астронавтів) і нестиме на борту вантаж, там не буде нічого надзвичайно важливого або незамінного. Попри те, за словами Майка Ґолда з компанії Bigelow Aerospace (яка планує будувати надувні космічні станції), запуск корабля SpaceX цілком можна назвати «найважливішим днем для приватних космічних польотів».
Звичайно, від успіху запуску залежить дуже багато. Наприклад, гроші: поки що НАСА виділила компанії SpaceX майже $400 млн на розробку ракети й капсули. Інвестори фірми включно з її засновником Елоном Маском (який заробив свої статки, створивши електронну платіжну компанію PayPal) уклали ще сотні мільйонів. Якщо все пройде гладко, то SpaceX зможе підписати контракт на 12 комерційних вантажних рейсів до МКС вартістю $1,6 млрд, не виключено, ще до кінця цього року.
Детальніше читайте про перспективи приватної космонавтику у журналі «Український тиждень» №19