Затяжні дощі на всій території України можуть скоротити посівні площі озимих на 20%, повідомив агентству Reuters міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк, пише «КоммерсантЪ- Украина».
"Я думаю, ми можемо втратити 1,5 млн га озимих", – уточнив Присяжнюк, додавши , що посівна площа озимого ячменю може скоротитися майже на 60 % – з планованих 1,2 млн га до 500 тис. га . За словами міністра , площа озимої пшениці може зменшитися приблизно на 10% – з запланованих 7 млн га до 6,2 до 6,3 млн га. За даними Мінагрополітики, станом на 2 жовтня в Україні було засіяно 3,9 млн га озимих культур, на що 35 % менше в порівнянні з аналогічною датою минулого року.
Крім проблем з проведенням осінньої посівної кампанії, затяжні дощі можуть також негативно позначитися на експорті зернових з України, сказав Присяжнюк. "Ми очікували експорту 2,8 млн т зерна в жовтні, але змушені переглянути цифру до 2,2-2,3 млн т через брак кукурудзи", – зазначив він. За даними Мінагрополітики, станом на 2 жовтня в Україні кукурудзу зібрали з 0,9 млн га, що в два рази менше, ніж на аналогічну дату минулого року. Водночас намолочено 4,7 млн т кукурудзи, або на 30 % нижче.
Незважаючи на песимістичні прогнози глави Мінагрополітики, аграрії вважають, що загроза недосіву озимих значно перебільшена. "У південних областях, на які припадає близько 60 % площ, відведених під озимі, терміни сівби закінчуються 15-20 жовтня, тому час для проведення посівної кампанії ще є", – пояснив голова агрофірми "Дружба" (Одеська область) Георгій Чиклікчи. "Озима пшениця в середньому дає урожай на 40% вище, ніж яра, тому фермери прагнуть сіяти озиму пшеницю", – зазначає директор агрофірми "Обрій" (Чернігівська область) Володимир Мостовий. За інформацією Мінагрополітики, цього року середній щоденний посів озимих площ виріс з торішніх 250 тис. га до 330-350 тис га. Якщо такі темпи збережуться, то до кінця посівної кампанії в Україні засіють не менше 7,5 млн га із заявлених 8 млн га під урожай 2014 року.
Зараз будь-які негативні прогнози, а тим більше висловлювання міністра аграрної політики і продовольства можуть зіграти на підвищення цін на зернові, вважає аналітик ІК Dragon Capital Тамара Левченко. "Виходячи з середньої врожайності озимих пшениці (3,5 т/га) і ячменю (2,4 т/га) торік, недосів 1,5 млн га площ означає, що Україна може недобрати понад 3 млн т пшениці і 1,5 млн т ячменю", – зауважила Левченко. На її думку, враховуючи, що Україна є одним з найбільших постачальників зернових на світовий ринок, зниження оцінки сівби озимих та експорту зерна може підвищити ціни приблизно до 10%.