Відповідні ліміти експорту зерна закріплені в меморандумі про взаєморозуміння між сторонами.
Сумарний обсяг експорту визначений на рівні близько 25 мільйонів тонн при тому, що за станом на 17 жовтня фактично проекспортовано всього 3,8 мільйона тонн. Допустимі обсяги експорту можуть бути скореговані (швидше за все, у бік збільшення) після отримання остаточних даних про зібраний урожай.
Допустимий обсяг експорту пшениці цього року передбачає вивезення 10,5 мільйона тонн, при тому, що врожай становить 22 мільйони тонн, жита – 40 тисяч тонн (врожай – 567 тисяч тонн), ячменю – 3,5 мільйона тонн (врожай – 9 мільйонів тонн), кукурудзи – 10,5 мільйона тонн (врожай – 17,5 мільйона тонн), гречки – 43 тисячі тонн (врожай – 283 тисячі тонн), проса – 82 тисячі тонн (врожай – 253 тисяч тонн), інших зернових, – 106 тисяч тонн (врожай – 647 тисяч тонн).
Мінагрополітики щотижня надаватиме зернотрейдерам дані про обсяги експорту і допустимий залишок, що дозволить їм не вийти за межі балансів.
«Сторони згодні співробітничати з питань контролю критичних обсягів експорту зерна в 2011/2012 маркетинговому році на основі декларування обсягів зернових культур, які можуть бути експортовані, і встановлення експортних обмежень, спрямованих на гарантування продовольчої безпеки», – говориться в Меморандумі.
Нагадаємо, 18 жовтня Президент Віктор Янукович підписав закон про скасування мита на експорт деяких видів зернових.
Як повідомлялось, 4 жовтня, близько півтори тисячі аграріїв пікетували Кабмін з вимогою скасувати мито на експорт зернових культур і «закінчити експерименти над сільським господарством». Згодом, фермери перейшли під Верховну Раду, де продовжили свій протест вимогою не проводити земельну реформу, яку пропонує нинішня влада.
5 жовтня мiнiстр аграрної полiтики i продовольства Микола Присяжнюк заявив, що уряд та зернотрейдери досягли компромiсу в питаннi дiї мит на експорту зернових і вирішили таки з нового року скасувати ПДВ на екпорт зернових.
7 жовтня Верховна Рада скасувала експортне мито на окремі види сільськогосподарських культур.