Олена Чекан Журналіст

Приручи мене, будь ласка!

ut.net.ua
6 Червня 2008, 00:00

 

 
 
 
 
 
 У збільшеному форматі графіки "прескурант домашнього Едему".
 
Минулого тижня працівники митного поста «Тиса» Чопської митниці виявили в салоні приватного автомобіля розрізані пластикові пляшки від мінеральної води. В кожній з них лежав… папуга. Із 15-ти папуг породи розелла двоє були вже мертві – перевізник нагодував птахів снодійним, аби не кричали. Нелегальна торгівля тваринами – зворотній бік зростаючого попиту на братів наших менших. Екзотичних і не дуже – двокрилих, четверо лапих, шестиногих, плаваючих та плазуючих.
 
Павуки, варани, орангутанги та піранії
 
Домашні зоопарки екзотів та гігантські акваріуми за останні роки вийшли чи не на перші позиції в утвердженні престижу разом з колекціонуванням творів мистецтва й антикварних автівок.
 
Так, в Україні вже можна купити будь-що зі світової фауни, хоч слона. Високі ціни нових українців не лякають, а на те, що більшість тварин потрапляє до нас нелегально, вони воліють не звертати уваги. Наші прозорі кордони та ліберальне природоохоронне законодавство зробили свою справу – в Україну не тільки нелегально завозять екзотичних тварин, їх тут почали розводити. Найчастіше для домашніх зоопарків купують великих хижаків, людиноподібних мавп, отруйних змій і тропічних павуків. Утримання такого зоопарку (їжа, догляд за тваринами, ветеринарні послуги) може коштувати до $20 тис. на місяць.
 
Хіт минулого року для приватних акваріумів – хижі піранії. Обслуговування маленького акваріуму зі «звичайними» екзотичними рибками обійдеться вам до $200, а великого, з унікальними екземплярами – до $5 тис. на місяць.
 
Та все ж таки, як і в попередні роки, найбільший обсяг ринку домашніх тварин становлять породисті собаки й коти. Серед песиків лідирують крихітки чихуахуа, мальтійські болонки, левретки, той-пуделі, пекінеси, стафордширські бультер’єри, шарпеї, норвезькі бухунди, хаскі, фараонові собаки, салюки, грейхаунди, мастіно. До традиційно популярних перських котів і безшерстих сфінксів приєдналися такі породи, як регдолл, турецький ван, шотландський висловухий, безхвостий мен, корн-рекс. Таких цуценят і кошенят із бездоганним родоводом купують у розплідниках та у мережі зооклубів. Ціни на них можуть сягати кількох тисяч доларів.
 
«Пташку» шкода…
 
І далі користуються попитом елітні миші й пацюки, що увійшли в моду з появою книжок про Гаррі Поттера, та маленькі декоративні свинки мініпігі. Останні потрапили в Україну з роком свині та так і залишилися. Вони охайні, довірливі, впізнають господаря, піддаються дресурі. Досвідчений тренер – а такі вже є – може навчити свинку командам «До мене!», «Поруч!», «Сидіти», «Вальс». Коштує таке порося до $700.
 
Стрімко розвивається також ринок з обслуговування тварин. Ветеринарні клініки з найсучаснішим обладнанням, готелі, де можна залишити звірятко на тривалий час, перукарні (тут не лише підстрижуть по-модному, а і оброблять та пофарбують пазурі), ательє для пошиття сезонного одягу… Ціни наближені до закладів, що надають ті самі послуги для заможних людей – від 100 грн і до безкінечності.
 
За статистикою, в Україні кожна п’ята міська родина має кота, кожна десята – собаку, кожна двадцята – щось маленьке: черепашку, хом’ячка, морську свинку, хвилястого папужку, а то навіть і їжачка. Здебільшого це недорогі тваринки, придбані через Інтернет, у зоомагазинах, отримані від друзів та знайомих, або ж знайдені й урятовані людьми. Бо зашугані великими містами, самотні у власних родинах городяни шукають об’єкт безкорисливої любові, повного розуміння й ніжності.
 
У Києві за цим йдуть на «Птичку». Це єдиний в Україні зооринок, та на нього вже зазіхають ласі до дорогої київської землі. В інших містах існують куточки на сільськогосподарських базарах. До речі, таких ринків у цивілізованому світі взагалі немає – вони заборонені на законодавчому рівні. На Куренівську «Птичку» варто піти задля власної радості та всіляких несподіванок, або, якщо шукаєте живий подарунок собі чи друзям. І хоча екологи стверджують, що чорний ринок на «Птичці» щоденно дорівнює десяткам тисяч доларів, те, що можна там побачити на власні очі, зовсім не дороге.
 
Просто друзі
 
Хом’ячки, тушканчики, пацюки, миші, морські свинки – від 5 до 50 грн, а якщо схочете, то й з аксесуарами (клітка, поїлка, змінний наповнювач для підлоги) – до 200 грн. Довговухі карликові кролі – 250 грн, з кліткою – всі 500. Їжачки – 50 грн. Багато пташок: здебільшого голуби, хвилясті папужки та канарейки, що співають зовсім не жалісно, а весело і з фантазією. Ціни – до 50 грн. Різноманітних рибок, жабок, черепашок, тритонів можна сторгувати за 25-30 грн. А до них акваріумні рослини й самі акваріуми, деякі з яких просто вражають химерністю конструкцій і форм.
 
Собаки й коти – думаю, всі вони тут із заплутаним родоводом, інакше продавалися б через клуби й коштували зовсім інші гроші. Та, як на мене, головне, аби тваринка стала рідною, а вчені давно вже довели, що безпородні шарики й мусі кмітливі ші за своїх породистих братів.
 
…Ранком, коли бігаю в парку, зустрічаю тваринок із хазяями. Жодного разу не бачила іноземця з породистим собакою чи котиком, – усі геть чисто дворянчики, але страшенно випещені, виховані й щасливі. Є в мене серед них два улюбленці: Лупьє та Ніколь. Ніяк не можу змиритися, що вони розуміють французьку, а я – ні.

[632]

 
“Маленький Принц”
Антуан де сент-Екзюпері

"… ти зараз для мене усього-на-всього маленький хлопчик, такий, як сто тисяч інших хлопчиків. І ти мені зовсім не потрібен. І я так само не потрібен тобі. Я для тебе лише Лис, що не відрізняється від ста тисяч інших лисиць. І це журно. Та якщо ти мене приручиш, ми станемо потрібні один для одного станемо єдиними в світі… Он, дивись, в полі визріває пшениця. Я не їм хліба, колосся мені не потрібне, пшеничні поля ні про що мені не говорять. Якби ж ти знав, що то за смуток!.. Та в тебе золоте волоссячко. І як чудово буде, як ти мене приручиш. Золоті поля будуть мені нагадувати про тебе, і я полюблю шелестіння пшениці на вітрі. Приручи мене, будь ласка…"