“Припиніть заперечення окупації”. Литва висловила протест РФ за намір відзначити “звільнення” Вільнюса і Каунаса

11 Липня 2019, 13:05

Міністерство закордонних справ Литви у четвер, 11липня, викликало посла Росії, щоб висловити протест у зв'язку з планами в Москві відзначити так зване "звільнення" Вільнюса і Каунаса. Про це йдеться у заяві литовського дипвідомства.

 

Так, Західний військовий округ РФ в суботу, 13 липня, вирішив салютом відзначити захоплення Вільнюса армією СРСР, а Каунаса – 1 серпня.

 

Зазначається, що перемога союзників проти нацизму і нацистської ідеології надзвичайно важлива для долі Литви і Європи, однак кінець Другої світової війни не приніс Литві свободи, а означав початок і трагедію нової радянської окупації, що тривала майже півстоліття.

 

"Рішення російської сторони про відзначення окупації артилерійських зв'язків у містах Вільнюсі, Каунасі та інших країнах Східної та Центральної Європи неприйнятне для Литви. Такий крок особливо цинічний і провокаційний напередодні 80-річчя пакту Молотова-Ріббентропа і його секретних протоколів, які створили передумови для початку Другої світової війни і окупації Литви", – йдеться у заяві.

 

"Ще один момент. "Звільнення" Вільнюса урочисто планують відзначити після того, як за тиждень до цього відмовилися видати візи литовській молоді, яка планувала навести лад на могилах засланих литовців на території РФ. Росію ще раз закликали відмовитися від вибіркового підходу до історії Другої світової війни і припинити заперечення окупації Литви за радянських часів", – наголосили у литовському МЗС.

 

Нагадаємо, 9 липня міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу назвав провокацією салют на честь 75-річчя з дня окупації Талліна, який запланували провести в Москві 22 вересня 2019 року. Так, після відходу німецьких військ в Естонії прийшов до влади конституційний уряд, повалений військами Радянського Союзу. За його словами, посольству РФ в Талліні буде відправлений протест у зв'язку з даним кроком, а російський посол буде викликаний в дипвідомтсво Естонії.