Штучний інтелект: від універсальності до спеціалізації
У минулі роки світ учився розуміти й використовувати штучний інтелект. Сумнівів у тому, що ця технологія визначатиме розвиток ІТ-ринку 2025 року, немає. Проте якщо раніше йшлося про універсальний ШІ, який людство намагалося прикласти до різних сфер життя, то 2025 року ми бачитимемо розвиток спеціалізованого використання ШІ. Найближчим часом ШІ перейде від узагальнених продуктів до рішень, орієнтованих на розв’язання конкретних завдань. Окрім того, ШІ проникатиме в різні сфери життя й бізнесу — від зміни клімату до охорони здоров’я.
Одним зі способів утілення такого прикладного ШІ стане агентний штучний інтелект. Таку назву мають автономні системи ШІ, здатні самостійно планувати й виконувати завдання для досягнення поставлених цілей. Вони можуть діяти незалежно, ухвалюючи рішення без постійного втручання людини. Іншими словами, агентний ШІ матиме вигляд віртуальних помічників, зданих підтримувати й розширювати можливості людської діяльності. Його мета — спростити й автоматизувати різноманітні процеси — від відповідей на електронні листи до оцінювання студентських робіт та опрацювання замовлень інтернет-магазинів. Віртуальна робоча сила ШІ-агентів розвантажить людей, зайнятих однотипними завданнями. Ще 2023 року компанія OpenAI анонсувала інструменти, за допомогою яких можна створити ШІ-агентів. Цей тренд буде набагато активнішим наступного року. Проте навряд чи 2025-го агентний ШІ зможе працювати повністю без контролю людини.
Аналітики Gartner очікують, що до 2028 року не менше ніж 15 % повсякденних робочих рішень виконуватимуть ШІ-агенти, а програмне забезпечення для роботи ШІ-агентів використовуватиметься в 33 % корпоративних застосунків.
Посилення контролю над штучним інтелектом
Ще одним трендом 2025 року буде посилення контролю над штучним інтелектом. Наразі лише Європа може похвалитися наявним законом про штучний інтелект. Але навіть це не завадило не лише спробам, а й успішним прикладам використання цієї технології для політичного впливу.
Поширення штучного інтелекту на різні сфери життя означає одночасне зростання ризиків та упереджень щодо нього. Саме тому після прийняття цієї технології наступним етапом буде вироблення підходів до її регулювання. У вересні 2024 року Консультативний орган зі штучного інтелекту при ООН опублікував остаточний звіт, у якому пропонує рекомендації щодо усунення ризиків, пов’язаних зі штучним інтелектом. Власні рекомендації щодо створення етичного ШІ представила і організація ЮНЕСКО.
Саме тому 2025 року варто очікувати роботи в напрямку вивчення шкоди від ШІ та формування правил контролю й оцінки небезпеки інструментів штучного інтелекту. Імовірно, це відбуватиметься як на глобальному рівні, так і на локальному — на рівні окремих країн, галузей і компаній.
Пошук енергії для штучного інтелекту й мирний ШІ-атом
У 2025 році одним із ключових трендів стане пошук нових джерел енергії для сучасних технологій, зокрема штучного інтелекту. В умовах зростання попиту на обчислювальні потужності, потрібні для навчання ШІ, саме атомна енергія стає дедалі привабливішим варіантом.
Атомна енергія здатна генерувати великі обсяги електрики без викидів парникових газів. Окрім того, атомні електростанції можуть працювати безперервно тривалий час, що дає змогу уникнути проблем, пов’язаних із перервами в постачанні електроенергії. А це критично важливо для центрів оброблення даних, які живлять алгоритми ШІ й потребують безперебійного електропостачання.
Рух за використання атомної енергії для штучного інтелекту розпочався ще 2024 року. Наприклад, Google нещодавно оголосила про плани купити електроенергію в компанії Kairos Power, яка спеціалізується на розробленні невеликих модульних реакторів. Так само активно інвестує в ядерну енергетику й корпорація Microsoft, яка підписала угоду з енергетичною компанією Constellation, щоб відновити неробочий реактор на атомній електростанції Three Mile Island у Пенсильванії. Amazon також розглядає можливість використовувати атомну енергію для своїх датацентрів — компанія підписала відразу три угоди, вони передбачають будівництво трьох SMR (Small modular reactors, малих модульних реакторів) у штаті Вашингтон; компанія розглядає розвиток SMR у штаті Вірджинія. Третя угода e-commerce-гіганта — інвестиції у стартап X-energy, що розробляє реактори Xe-100.
У 2025 році техногіганти інтегруватимуть атомну енергію у свої стратегії для задоволення більших потреб в енергії та підтримки розвитку штучного інтелекту.
Зміни на ринку соціальних мереж: утрата аудиторії Twitter, вирішення долі TikTok, нове регулювання
Наступного року можна чекати змін на ринку соціальних мереж. Уже в середині січня 2025 року спливає термін, протягом якого TikTok мусив знайти покупця на свої американські операції. Наразі про угоду щодо поглинання американської частини TikTok нічого не чути, а компанія відчайдушно бореться в судах різного рівня за скасування закону, за яким він, власне, мусить бути проданий або заблокований.
Проте навіть якщо TikTok удасться зберегти присутність у США, наприклад завдяки певним діям Дональда Трампа, який став прихильніше ставитися до цього сервісу в останні пів року, невідома доля цього проєкту в ЄС. Адже вплив на результати президентських виборів у Румунії через TikTok і скасування їх результатів — найкращий доказ, що цей сервіс перетворився на інструмент прихованого впливу з боку спецслужб Росії — у випадку з Румунією. Тож сама платформа та її рекомендаційний алгоритм так само можуть використати інші спецслужби, наприклад китайські, під час інших виборів чи важливих подій у країні. Єврокомісія розпочала офіційне розслідування проти TikTok через вплив на президентські вибори в Румунії, і його наслідками можуть бути не лише великі штрафи для платформи, а й ідеї про потребу її блокування.
Платформа X (Twitter) наступного року може втратити ще більше аудиторії. Це відбуватиметься не лише завдяки діям одіозного Ілона Маска, хоча саме через нього кількість користувачів сервісу лише в листопаді 2024 року зменшилося на понад 2 мільйони. Здебільшого вони мігрували на нову соціальну платформу BlueSky. Якщо ця тенденція збережеться, то колишню роль Twitter зможе на себе перебрати саме BlueSky. Окрім того, Threads від Meta, соцмережа, побудована на коротких повідомленнях, теж набиратиме популярність.
Усі ці історії навколо соцмереж та їх ролі не лише у виборах, а й, наприклад, у громадянських заворушеннях можуть вилитися в нові правила щодо регулювання контенту соцмереж і відповідальності платформ за такий контент. Європейські закони про цифрові ринки й цифрові послуги (DSA та DMA) вимагають від великих платформ посилити модерування контенту. Наступного року можна очікувати аналогічних кроків в американському законодавстві й перегляду статті 230 закону про пристойність у комунікаціях, що знімає із соцмереж відповідальність за користувацький контент.
Штучний інтелект і фейки: боротьба загострюватиметься
Проблема фейків, створених штучним інтелектом, була однією з найголовніших у 2024-му — році виборів. Наступного року ця загроза вийде на новий рівень. Варто очікувати інституційних рішень від техногігантів та ШІ-компаній щодо ідентифікації ШІ-контенту. Це означає, що ми нарешті побачимо технологічні рішення, які дадуть змогу маркувати ШІ-контент без втручання людини. Унаслідок, наприклад, у Facebook усі ці картинки «мене ніхто не привітав…», які заполонили український сегмент соцмережі останніми місяцями, матимуть автоматичну позначку про синтетичність такого контенту.
Проте нас, імовірно, чекатиме новий вид ШІ-загрози. Давно відомо, що дані для навчання штучного інтелекту, доступні онлайн, закінчуються. Тож тепер ШІ-інструментам доведеться навчатися на синтетичному контенті, тобто тому, який створив ШІ. Це робить актуальною нову загрозу — штучне формування упереджень у ШІ, навченого на таких даних. Наприклад, якщо умовний аналог ChatGPT навчити на контенті, який прославляє «спєцоєрацию», то цей чатбот у відповідь на певні запити розповідатиме про правильність цієї війни й радити, як краще вбивати українців. Як боротися з таким видом упереджень, наразі невідомо.
Перші рішення про монополізм
Антимонопольні суди, які розпочалися 2024 року, наступного отримають перші рішення. Головним претендентом на такі рішення є Alphabet — материнська компанія Google. Уже восени 2024-го судді визнали її монополістом на ринку онлайн-пошуку й навіть озвучили один із можливих варіантів подальших дій стосовно неї — вимога продати браузер Google Chrome. Проте це занадто кардинальний підхід, який навряд чи підтримають інші судді.
Натомість можна сподіватися, що суд визнає монополістом Google ще й на ринку онлайн-реклами й вимагатиме конкретних кроків щодо цих сервісів техногіганта. Якими вони будуть, наразі невідомо, це можуть бути вимоги допустити на ринок інших гравців, чи обмеження комісій рекламної платформи Google, чи вимога виділяти в пошуковій видачі місця, якими опікуватиметься інший рекламний сервіс.
Безпека дітей у соцмережах
Спроби обмежувати дітей у соцмережах, які тривають уже не перший рік, 2024 року втілилися в конкретні рішення. Австралія ухвалила закон, який забороняє реєстрацію в соцмережах дітей, молодших за 16 років. Тепер у техногігантів є рік на його імплементацію: вони мусять придумати механізм перевірки віку й обмежень реєстрації. Над подібними ідеями роздумують й інші країни світу. Натомість технологічною проблемою, яку розв’яжуть 2025 року, може стати запровадження інструментів перевірки віку, причому, імовірно, безпосередньо на пристрої. Батькам дозволять установлювати вік дітей на їхніх гаджетах і передавати цю інформацію онлайн-сервісам, щоб тим не доводилося самим перевіряти користувачів. Це стане новим технологічним проривом в автентифікації та зробить непотрібною перевірку віку для користувачів сайтів для дорослих чи онлайн-магазинів застосунків.
Технології та війна
Валерій Залужний казав, що ця війна багато в чому базується на технологіях. Тож 2025 року ми зможемо побачити нові технологічні рішення на полі бою, наприклад дрони із ШІ, які зможуть самі вибирати найкращу ціль.
Проте не виключено, що конкретні кроки щодо регулювання штучного інтелекту передбачатимуть такий розвиток подій і таке регулювання заборонить саму ідею воєнного ШІ. Адже якщо про це не подбати вже сьогодні, то за кілька років високотехнологічна ШІ-зброя зможе стати ідеальною зброєю будь-якої війни.