Глибинна природа спроби чергового військового заколоту в Туреччині, далеко не першого в найновішій історії країни — неоднорідна ідентичність турецької нації, а механізм, який дозволив Ердогану відновити контроль над державою — потужність соціальних мереж та горизонтальних тенденцій розвитку світу. Таку думку у коментарі Тижню висловив французький політолог Александр Мельник, викладач геополітики в університеті ICN Business School у Нансі-Метці.
“Спроба путчу в Туреччині демонструє, насамперед, витривалість найважливіших характеристик націй, попри глобалізацію ХХІ століття, що вписані у їхню ДНК від самої появи націй на цивілізаційному шляху, – вважає політолог.
Зокрема, за його словами, йдеться про зіткнення двох поглядів на світ, що впливають на формування турецької ідентичності впродовж цілої новітньої історії: світської європейської тенденції, що черпає натхнення в ідеях Просвітництва (її втілювали путчисти) та ісламського профетизму, зорієнтованого на Коран (тендеція, котру втілює Ердоган). "Кемалізм проти Османської імперії. Розум проти віри. Захід проти Сходу. Європа в протистоянні з Азією. У цьому сенсі, напрошується аналогія з іншим євразійським гігантом — Росією, з її довічним розподілом на “західників” та “славянофілів”. Перші вимагали для Росії прозахідної орієнтації, другі, надихнувшись східною християнською (Візантійською) традицією, просували екзальтовану винятковість російської цивілізації. Вкотре, отже, йдеться про протистоянння розуму та вірувань у країні з неоднорідною ідентичністю, розташованою на двох континентах та між двома цивілізаціями", – зазначає він.
"Що також продемонструвала спроба путчу в Туреччині: авторитарні режими, які обмежують демократію заради стабільності, не вбезпечені від можливих серйозних турбулентностей, що ставлять під загрозу саме їхнє існування. Варто звернути на це увагу іншим автократіям планети, і зокрема Росії та Китаю. Історія іронічно доводить, що ніхто не здатний втекти від цифрової революції, що повністю змінює нині наш глобальний, горизонтальний, онлайновий світ: Ердоган, який нещодавно схарактеризував соціальні мережі як “найгіршу загрозу суспільства” та спробував їх заборонити в своїй країні, був порятований саме цими соціальними мережами, використовуючи FaceTime (додаток до айфону), що дозволив йому, в критичний момент путчу, коли все виглядало для нього втраченим, звернутися в режимі реального часу до найбільшої кількості турецьких громадян та зламати ситуацію собі на користь. Перемога Ердогана, – це, отже, ще один доказ потужності соціальних мереж на тлі “фейсбукізації” сучасного світу!”, – резюмує французький політолог.
Читайте також: У Стамбулі ввели надзвичайний стан, перекинули 1,8 тис. спецназівців і наказали збивати вертольоти
Нагадаємо, 15 липня у Туреччині сталася спроба військового перевороту. Президент країни Реджеп Таїп Ердоган закликав людей вийти на вулицю та завадити силовій спробі зміни влади. У сутичках загинули 190 громадян та 104 заколотники, понад 1,4 тис. осіб отримай поранення.