Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Прозріння по-французьки

Світ
27 Лютого 2022, 20:06

Вуличні акції на підтримку України відбуваються цими вихідними по всій Франції. Париж та Бордо, Руан та Нансі, Орлеан та Тулуза, Авіньйон та Монпельє, Клермон-Феран та Сен-Назер, Марсель та Дьєп, Лілль та Брест, Ангулем та Нант, а також — десятки невеликих містечок та навіть села. Скрізь — українські прапори, в активістів українських громад телефони аж палають від нескінченних дзвінків з усіх куточків Франції. “Чим допомогти?”, “Як передати гроші?”, “Ми готові прийняти в себе родину з песиком”, “Я — лікар, можу допомогти медикаментами”… Не встигаємо відповідати, дякувати, але намагаємось, попри безсонні ночі, організовуватися, структурувати допомогу, не втрачати контакти з тими, хто готовий прийти на допомогу.

 

Політичний клас також починає усвідомлювати, що війна в Україні визначає майбутнє цілого світу. “Слава Україні та її народу! Захистити Україну – це захистити наші демократії, наші свободи!” – проголосив на мітингу в Парижі кандидат у Президенти Франції Янік Жадо. На площі Республіки, за підрахунками поліції, зібралося до 10 000 осіб, переважно — французи. Депутат Європарламенту Янік Жадо (партія Європа-Екологія-Зелені) і до війни не шкодував жорстких слів на адресу режиму Владіміра Путіна. Нині ж він не пропускає жодного мітинга (а відбуваються вони в Парижі щодня). Тримаючи в руках два прапори — європейський та український, він закликав зупинити мовлення російських пропагандистських ресурсів, надати Україні більше зброї та негайно перекрити Росії доступ до системи SWIFT. Станом на сьогодні за Жадо готові проголосувати в першому турі 5% виборців, але події в світі розвиваються настільки швидко, що настрої французів можуть ще сто раз змінитися.

 

Читайте також: Ворог несе втрати: які перемоги українського війська на фронті та поразки у окупантів (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

 

“Я — онучка політичного біженця з Іспанії, тому завжди чутлива до всього, що пов’язане з війною та біженцями, – зазначила в розмові з Тижнем Анн Ідальго, мер Парижа та також кандидат у президенти Франції. – Ми готові приймати українських біженців, а також — підтримувати Київ політично та логістично. Соціалісти ніколи не перебували під чарами Путіна. Свого часу президент Франсуа Олланд перервав контракт на поставку “Містралів”, за які вже заплатила Росія, та згодом продав військові кораблі Єгипту. Ми пишаємося, що сьогодні з них Україну не обстрілюють”. І нехай за Анн Ідальго готові голосувати 4% французів — весь Париж стежить за її виступами. А всі виступи, в останні три дні — про Україну, про необхідність допомагати більше та швидше, про небезпеку кремлівського божевілля для цілої планети.

 

Депутат Європарламенту Янік Жадо на мітингу у Парижі 26 лютого 2022 року (с) Тиждень

 

Французьке прозріння настає швидко, але хотілося б, щоб з’явилося воно бодай на місяць раніше. Щоб Україні ще в січні допомогли протитанковою зброєю, щоб не лунали в ефірі французьких телеканалів ганебні ток-шоу, що залякували аудиторію “потужністю Росії”. “На вашу думку, падіння Києва — це питання кількох годин?» – спитали власкора Тижня в прямому ефірі популярного французького телеканалу BFM.TV на ранок після перших обстрілів столиці. Почувши обурені заперечення, ведучий здивувався: “Ви що, сподіваєтесь протистояти російській армії?”

 

Подальші події підкорегували французьке колективне телевізійне бачення достатньо швидко. Ось уже й прихильний до Москви кандидат у президенти Жан-Люк Меланшон “засуджує агресію проти суверенної України”. А ще тиждень тому лідер крайніх лівих побивався, аби “Україну не аннексували Сполучені Штати”. Перевзування в повітрі популярне в цілому світі. “Флюгери орієнтуються на тих, за ким сила”, – каже Тижню соціолог Бернар Петі. І відразу ж цікавиться, куди переказати гроші на підтримку українських військових шпиталів.

 

Читайте також: Четвертий день війни. Що відбувається у регіонах (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

 

“Як записатися у добровольці, щоб воювати за Україну?” – надходять запити після кожного прямого ефіру на французькому телебаченні. Від неділі 27 лютого це стало можливо. “Потрібно звернутись до посольства України й оформити запит на вступ до Іноземного легіону територіальної оборони, – пояснили Тижню в українській амбасаді в Парижі. – Треба спитати військового дипломата або консула. Можна прийти фізично, можна — подзвонити телефоном або написати на мейл. З документів потрібні паспорт або посвідчення особи, посвідка про здійснення військової служби (якщо така є), документ, що засвідчує участь у військових операціях або службу в органах безпеки. За тим має відбутись співбесіда. За її результатами, якщо все добре, пишеться заява на вступ до тероборони за контрактом або на громадських засадах”.

 

Стосовно санкцій — також відбуваються зрушення. Часопис La Croix прогнозує завтра вранці обвал рубля. “Нова серія санкцій ізолює Росію фінансово та унеможливить велику кількість її комерційних операцій, – йдеться в статті. – Найгіршу шкоду слід чекати від замороження активів російського Центробанку. Більшість інших банків не зможуть використовувати механізм SWIFT, тож торгувати з РФ стане насправді важко. Залишились у роботі лиш кілька банків, які відповідають за доставку нафти й газу на територію ЄС”. Париж від початку не виступав проти припинення доступу до SWIFT та брав активну участь, щоб переконати кіпріотів та угорців пристати на колективне рішення.

 

Ціною щедро пролитої української крові Євросоюз вчиться діяти разом та швидко, а НАТО набуває нової ефективності. Сьогодні Захід випереджає Україну лише економічно, але не на рівні сенсів. Мужність та героїзм українців викликають захоплення цілого світу. “Дякую, що нагадуєте нам, заради чого варто жити та не шкода помирати”, – кажуть французькі друзі. І пропонують допомогу. Хто яку може.