Провідні країни заборонили експорт зброї до Росії, але не повністю

24 Липня 2014, 15:17

Великобританія

Ще 18 березня про призупинку військового співробітництва з Росією заявив міністр закордонних справ Великобританії Вільям Гейґ.

Пізніше, 23 липня стало відомо, що Великобританія не припиняла експорту озброєнь до Росії.

За інформацією журналістів "ВВС", у звіті комітету Палати громад з контролю за експортом зброї йдеться про щонайменше 251 ліцензію на продаж зброї до Росії загальною вартістю £132 млн, які досі діють. Дозволи розповсюджуються на снайперські гвинтівки, приціли нічного бачення, боєприпаси для стрілецької зброї, гарматні кріплення, бронежилети, техніку зв'язку і "обладнання з використанням криптографії". 

В уряді заявили, що ці ліцензії, надані на постачання зброї для "комерційного використання", а про міждержавне співробітництво мова не йде.

США

Після анексії Криму  Росією у березні 2014 року сенат США одним з перших ініціював санкції проти цієї держави.

28 березня  стало відомо, що серед іншого мова йде про зупинку видачі ліцензій на експорт до Росії товарів і послуг, пов’язаних із військовим сектором.

Речниця Державного департаменту Марі Гарф заявила, що це один із кроків у відповідь на дії Росії щодо України. За її словами, обмеження чинне на невизначений термін. Гарф наголосила, що цей крок має стати підставою замислитися для компаній, які збираються заводити торговельні стосунки з Росією. 

Крім того, у ЗМІ повідомили, що окрема ліцензія Міністерства торгівлі США потрібна американським компаніям у тому випадку, якщо їхня продукція експортується в такі країни, як Китай, КНДР, Куба, Іран і Росія, на яку припадає близько 9% контрольованих поставок. 

Серед товарів, які США експортували до Росії – детонатори для різного класу вибухових пристроїв, програмне забезпечення, у тому числі криптографічне, і акустичні прилади. Відсутність таких товарів не завдасть відчутного удару по російській оборонній промисловості.

Крім того, США наклали вето на ліцензування експорту військових товарів з Росії. Водночас, відомо, що США мають мільярдний контракт на постачання російських вертольотів Мі-17 для армії Афганістану, про відмову від якого досі не повідомляли.

вертоліт Мі-17 Збройних сил Афганістану

Вже після трагедії з пасажирським літаком у небі над Донеччиною, 17 липня президент США Барак Обама заявив про розширення санкцій проти російського військово-промислового комплексу. 

За словами Обами, США заморожують активи декількох російських компаній у сфері озброєння, серед яких корпорація "Алмаз-Антей" і концерни "Калашников", "Іжмаш", "Базальт", "Уралвагонзавод", "Радіоелектронні технології" (КРЕТ), "Сузір'я", Конструкторське бюро приладобудування і НВО машинобудування та "Новатек".

Швеція

3 квітня французька компанія Renault Trucks Defense оголосила про припинення спільного з Росією проекту розробки перспективної бойової машини піхоти «Атом» через окупацію та анексію Криму Росією.

Рішення прийняли через позицію уряду Швеції, який вирішив зупинити військово-технічне співробітництво з Росією через окупацію та анексію Криму.

Французька Renault Trucks Defense належить шведському виробнику вантажних автомобілів Volvo AB, а на бойову машину збиралися встановлювати шведські комплектуючі. "Атом" розробляли спільно з російським "Уралвагонзаводом".

прототип бойової машини "Атом"

Німеччина

Німеччина заблокувала експорт зброї до Росії у квітні 2014 року. Офіційної заяви про заборону не було, але за повідомленнями ЗМІ, 8 квітня, у відповідних інстанціях накопичилося 69 заблокованих запитів на експорт в РФ такої продукції на загальну суму в € 5 млн 180 тис.

Журналісти, посилаючись на відповідь міністерства економіки ФРН на запит фракції "зелених" у Бундестазі, зазначили, що мова йде не про зброю, а про продукцію військового призначення, характер якої не уточнюється.

У відповіді німецького Мінекономіки, зокрема, йшлося, що "у зв'язку з нинішньою політичною ситуацією в Україні не видається ніяких дозволів на експорт продукції військового призначення в Росію".

Також канцлер Німеччини 18 липня закликала Францію все ж розірвати контракт з Росією на постачання кораблів, зазначивши, що "у Німеччині ми припиняємо будівництво стрілецького центру в Росії".

Європейський Союз

До рішень на рівні Європейського Союзу почали вдаватися лише після того як терористи на Донбасі збили пасажирський літак "Малайзійських авіаліній".

22 липня прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон заявив, що країни ЄС готуються до заборони на продаж до Росії високотехнологічних товарів подвійного призначення, які можуть використовувати в оборонній промисловості.

"Що стосується санкцій (щодо РФ), я поговорив з (канцлером Німеччини) Ангелою Меркель і президентом Франції Франсуа Олландом про те, що ЄС буде готовий прийняти подальші кроки в чергових сферах, в тому числі у передових промислових товарах подвійного призначення, які можуть використовуватися в оборонній промисловості", – заявив британський прем'єр-міністр.

Франція

Ще 5 червня президент Франції Франсуа Олланд заявив, що його країна не збирається припиняти військове співробітництво з Росією та виконуватиме усі наявні контракти. 

вертольотоносець "Містраль"

Як відомо, Франція зобов'язалася побудувати для Росії чотири вертольотоносці типу "Містраль", частину з яких планують використовувати для потреб Чорноморського флоту РФЗа словами французького президента, контракт можна розірвати лише у випадку введення санкцій третього рівня або аналогічних.

Після падіння малайзійського літака, 22 липня французький президент говорив про постачання Росії принаймні одного корабля з чотирьох запланованих, інакше штрафні санкції проти країни складуть  € 1,1 млрд.

"Угода була укладена в 2011 році, корабель майже готовий і має бути переданий у жовтні", – заявив французький лідер. Про долю трьох інших кораблів, будівництво яких передбачили контрактом, поки що не повідомили.

Також обмеження у сфері оборони проти Росії ввели Швейцарія, Латвія та Канада.

Крім того, нагадаємо, що Росію перестали запрошувати для участі у престижних виставках озброєнь, які використовують для встановлення контактів із потенційними замовниками нової зброї. Влітку Росія не була представлена на виставках "Eurosatory-2014" у червні в Парижі та "Фарнборо-2014" у липні в передмісті Лондона.