Протести в Білорусі. П’ятеро загинули, семеро у критичному стані – звіт

17 Серпня 2020, 19:00

Щонайменше п’ять людей загинули, а семеро перебували у критичному стані в реанімації під час вуличних акцій протесту після президентських виборів у Білорусі. Про це йдеться у звіті освітньо-соціального громадського об’єднання «Звяно», на яке посилається «Радіо Свобода» в понеділок, 17 серпня.

 

Зазначається, що звіт присвячений порушенню прав протестувальників у Білорусі з 7 по 14 серпня. Волонтери «Звяно» знайшли 120 людей у ​​лікарнях Мінська та допитали 30 жертв, які отримали травми різної тяжкості. Правозахисники мають свідчення людей, яких госпіталізували зі зламаними ребрами, руками, травмами очей та іншими травмами, які потребують негайної медичної допомоги. Усі вони стверджують, що медичну допомогу надавали через 6-12 годин після травми, деякі лише після втрати свідомості.

 

Як повідомляється, офіційно білоруська влада повідомила лише про одну смерть  – Аляксандра Тарайковского.

 

Правозахисники відзначили, що порушено право на особисту свободу та недоторканність. Більшість жертв заявляють, що їх було затримано без підстав. Також було порушено право на свободу від тортур та жорстокого поводження. Постраждалі свідчили, що вони не чинили опору під час затримання, але їх жорстоко побили дубинками під час затримання, у автозаку та після прибуття до міліції Мінська.

 

Крім того, правозахисники вказують на непропорційне та незаконне використання сили. Багато жертв були поранені, в той час як були беззбройні та не нападали. Гранати кидали прямо на людей або в безпосередній близькості від людей, завдаючи серйозних травм.

 

У звіті також відзначається відсутність правових засобів захисту. Жоден з потерпілих не міг розраховувати на захист адвоката. Багатьом було дозволено виїхати в машині швидкої, лише якщо був підписаний протокол, у якому затриманий погодився, що чинив опір працівникам міліції або брав участь у несанкціонованому заході. Потерпілим погрожували, що за фактом звинувачення у незаконній фізичній силі та катуваннях вони будуть притягнуті до кримінальної статті.

 

Нагадаємо, за даними білоруської ЦВК, на президентських виборах 9 серпня в Білорусі за Аляксандра Лукашенку проголосувало 80,1% виборців, за Святлану Ціханоуску – 10,1%. У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

  

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня – понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.