Протести у Туреччині: 915 госпіталізованих, четверо загиблих та $40 млн збитків

8 Червня 2013, 11:36

28 травня у Стамбулі розпочалися нечисленні протести через невдоволення жителів планами міської влади щодо реконструкції центральної площі Таксим. Проект реконструкції передбачав будівництво торгового центру в популярному парку, а також розширення проїжджої частини навколо площі. Проте за кілька днів незначний за кількістю людей протест переріс у масштабні антиурядові акції.

Так 31 травня у Туреччині поліцейські розігнали масові акції протесту в Стамбулі і Анкарі, використовуючи сльозогінний газ і водомети. Цього дня під час заворушень затримали 63 людини, 20 людей потрапили до лікарні, постраждав один журналіст. Прем'єр-міністр країни Реджеп Ердоган  заявив, що правоохоронці, можливо, застосувала надмірну силу, однак реконструкція парку, за його словами, триватиме.

1 червня у Туреччині у політичних протестах брали участь вже 40 тис. осіб, десятки людей було поранено, поліція повідомила про загиблих. У Стамбулі зранку сотні людей пройшли мостом, який з'єднує азійську та європейську частини міста. Прем'єр-міністр закликав до припинення протестів, заявивши, що площа Таксим "не може бути місцем для диких екстремістів".

2 червня протести охопили й інші великі міста Туреччини, зокрема Адан та Ізмір, в яких зав'язувалися бійки, Самсун та Газіантеп. У Стамбулі близько 30 тис. людей знову вийшли на площу Таксим, проте під вечір ситуація там нормалізувалася: на площі Таксим залишилося лише декілька демонстрантів. В Анкарі ж проспект Ататюрка  був  перекритий барикадами, правоохоронці щохвилини закидали протестувальників  десятками шашок зі сльозогінним та перцевим газом. Загалом стало відомо, що турецька поліція заарештувала понад 900 осіб за два дні масових протестів; у сутичках між поліцією та демонстрантами поранення отримали 26 правоохоронців та 53 цивільних. Примітно, що до протестувальників долучились активісти профспілок, Комуністичної партії Туреччини, Соціал-демократичної партії, молодіжних організацій; студенти медичних інститутів сформували добровільні загони і надають допомогу постраждалим маніфестантам. У той час прем'єр-міністр поклав відповідальність за події на опозиційну Народно-республіканську партію.

3 червня до протестувальників приєдналася найбільша в країні Конфедерація профспілок держслужбовців. У Стамбулі поліція застосувала газ і водомети проти натовпу в районі Долмабахче. Найкривавішими за увесь час заворушень стали нічні сутички протестувальників із поліцією у старому стамбульському районі Бешикташ. Мечеті, магазини та приміщення університету перетворилися на тимчасові перев'язочні пункти, де надавали першу допомогу пораненим. У центрі Ізміра близько 5 тис. осіб також зустріли жорстку відсіч поліції. За словами губернатора Ізміра Мустафи Топрака, у  місті протягом дня затримали більше 360 маніфестантів, 32 поліцейських постраждали в сутичках.

4 червня на страйк вийшло близько 250 тисяч держслужбовців. Згідно з офіційними даними МВС у Туреччині, кількість поранених досягла трьох тисяч. Водночас міністр внутрішніх справ Туреччини Муаммер Гюлер заявив, що збитки від протестів у Туреччині сягнули $40 млн: "За час заворушень збитків завдано 280 офісам і магазинам, шести державним установам, 106 поліцейським і 207 приватним машинам, 11 будівлям, що належить правлячій Партії справедливості і розвитку". Ердоган, незважаючи на непросту ситуацію, відбув у чотириденне турне низкою країн Північної Африки.

5 червня за заклики протестів у Туреччині поліція затримала 25 блогерів. Після цього Всесвітня мережа хакерів Anonymous здійснила напад на сайт турецького уряду, заявивши, що здійснили атаки на знак солідарності з антиурядовими маніфестаціями в країні.

Протестні заходи проходили майже в 70 з 81 провінції Туреччини. Хоча поліція повідомила про більш мирне проходження акцій, зіткнення відбулися у Стамбулі, Тунджелі, Антакьї. В Адані під час сутичок поліція застосовала газ і водомети, один поліцейський загинув.

6 червня у Стамбулі мітингувальники оприлюднили вимоги до влади, серед яких: розширення демократичних свобод, зокрема свободи слова і самовираження, і звільнення всіх заарештованих учасників подій на Таксім. Глава МВС країни Муаммер Гюлер повідомив, що за дев'ять днів протестних виступів в Туреччині були госпіталізовані 915 цивільних осіб. Водночас прем'єр-міністр заявив, що плани з реконструкції парку в Стамбулі буде втілено, незважаючи на масові протести. 

7 червня у Стамбулі пройшла перша акція на підтримку влади. Близько 10 тис. турків заповнили аеропорт, скандуючи гасла: "Ми з тобою, Ердоган!", у той час як сотні їхніх співвітчизників пройшли вулицями міста з турецькими прапорами, закликаючи «не спати, а захищати свого лідера". За час протестних виступів в Туреччині загинули чотири людини, були госпіталізовані 915 цивільних осіб. Загальний збиток від заворушень оцінюється в близько $40 млн. 

читати ще