Протести активістів після розгону учасників торгівельної блокади ОРДіЛО: вимоги і результати

14 Березня 2017, 12:38

Штурм редуту біля станції Кривий Торець на Донеччині орієнтовно почався після 16.00 години у понеділок, 13 березня. Спочатку речник СБУ Олена Гітляська заявила, що спецслужба «нікого не штурмує», на місці проводять «контрдиверсійні заходи». Через кілька годин з'явилася інформація про затримання у зоні проведення антитерористичної операції 43 людей зі зброєю. 

Протести активістів на ці події прокотилися відразу в кількох обласних центрах – у Луцьку, Києві, Львові, Чернівцях, Рівному, Івано-Франківську та Вінниці.

Луцьк

У Луцьку близько 20.00 години ветерани АТО прийшли до Волинської обласної державної адміністрації, протестуючи проти штурму редуту. Активісти в овальному залі ОДА підготували та ухвалили звернення до президента України Петра Порошенка з вимогою звільнити затриманих учасників блокади, а також винести на розгляд питання про звільнення з посади міністра анутрішніх справ Арсена Авакова, його заступника В'ячеслава Аброськіна, голови СБУ Василя Грицака та першого заступника голови СБУ Віталія Малікова. 

Поліція Волинської області оприлюднила інформацію, що активісти не захоплювали приміщення обласної державної адміністрації. Порушень громадського порядку не зафіксовано.

У вівторок, 14 березня, о 14.00 запланована позачергова сесія Волинської обласної ради, на якій мають розглянути вимоги ветеранів АТО.

Львів

У Львові вночі 13 березня близько 30 активістів різних громадських і політичних організацій зустрілися із головою обласної адміністрації Олегом Синюткою. Активісти вимагали до 10:00 вівторка, 14 березня, відпустити затриманих учасників блокади, терміново допустити до них медиків та оприлюднити списки затриманих. Керівники громадських організацій заявили про створення штабу підтримки затриманих та необхідності використання для цього приміщення ОДА. Окремо було висунуто вимогу щодо притягнення до відповідальності осіб, які вчинили неправомірні дії та порушення проти них кримінальних справ.

Близько 01:00 на сайті Львівської ОДА опубліковане повідомлення з підтвердженням вимог активістів до влади.

Чернівці

У Чернівцях міська рада після протестів ветеранів АТО на під час екстреної позачергової сесії 14 березня ухвалила звернення до президента України Петра Порошенка, голови Верховної Ради Андрія Парубія, прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з вимогою звільнити затриманих під час розгону учасників блокади, відправити у відставку начальника ГУ Нацполіції у Донецькій області В’ячеслава Аброськіна, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, першого заступника голови СБУ Віталія Малікова.

Крім того, висунули вимоги:

  • про припинення взаємовідносин з окупованими районами Донецької і Луганської областей і заборону в Україні товарів російського виробництва, ухваливши закон «Про тимчасово окуповану територію України»;
  • позбавити банки Росії ліцензії та права працювати на території України, заблокувати російські платіжні системи;
  • визнати АТО – війною, яка ведеться проти України країною – агресором – Російською Федерацією;
  • взяти під контроль держави України стратегічні об’єкти, які перебувають в руках  російського капіталу, націоналізувати стратегічні підприємства, які забезпечують життєдіяльність країни та регіонів і контролюються російським капіталом, зокрема  ПАТ ЕК «Чернівціобленерго»;
  • утриматися від силового протистояння всередині країни.

Рівне

У Рівному протестувальники вимагали звільнення затриманих у Кривому Торці блокадників, а також скликання позачергової сесії облради. Під час протестів біля приміщення Рівненської ОДА активісти спалили покришку. Голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко запевнив активістів, що блокадників відпустять до ранку 14 березня. 

У вівторок, 14 березня, о 14.00 годині запланове пленарне засідання Рівненської обласної ради, де розглянуть ситуацію, яка склалася через побиття та затримання у Кривому Торці учасників торгівельної блокади з увагою на звернення громадських активістів. 

Івано-Франківськ

В Івано-Франківську у ніч на 14 березня біля будівлі обласної державної адміністрації відбулася акція протесту проти арештів активістів, які блокують торгівлю з ОРДіЛО. Мітингувальники підпалили кілька автомобільних шин. Був створений прикарпатський штаб визволення учасників блокади ОРДЛО. Його учасники вимагають до 17 березня звільнити затриманих та закрити кримінальні провадження проти блокадників, звільнити з посади міністра МВС Арсена Авакова та його заступника, визнати на законодавчому рівні війною російську агресію та визначити статус окупованих територій.

У вівторок, 14 березня, має відбутись позачергова сесія через блокаду ОРДіЛО на площі біля адміністративної будівлі на вул. Грушевського, 21 з порядком денним «Про звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо мирного врегулювання суспільно-політичної ситуації, яка склалася в Україні».

Вінниця 

У Вінниці вночі 13 березня активісти запалили шини під обласним управлінням Служби безпеки України, протестуючи проти затримання учасників блокади Донбасу. Учасники планують пікетувати обласне СБУ до ранку.

Київ

У Києві на Майдані Незалежності ввечері 13 березня протестували прихильники блокади торгівлі з ОРДіЛО. У центрі міста зібралося кілька сотень людей. Вони висловили обурення діями силовиків щодо учасників блокади на Донбасі. Вимагали від влади звільнити затриманих і припинити торгівлю з окупованими територіями. Перед присутніми виступали активісти, громадські діячі та лідери деяких політичних сил. Після нетривалого мітингу біля кордону Нацгвардії учасники акції почали розходитися.

Тим часом, на сторінці «Штабу блокади торгівлі з окупантами» повідомили, що у вівторок, 14 березня, о 19:00 прихильники блокади зберуться в Києві на Майдані Незалежності.

Нагадаємо, у понедіок, 13 березня, підтвердили інформацію, заявивши про затримання 43 людей зі зброєю. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що затриманих наразі допитують. Народний депутат Ігор Луценко з посиланням на дані волонтерів заявив, що правоохоронці розгромили редут біля станції Кривий Торець, затримавши близько 30 осіб.