Про це у статті «У чергу, проворні імпортери, у чергу…» для «Дзеркала тижня. Україна» пише Ніна Перстньова.
«У нашій країні багато всіляких черг по дозволи й підписи, але щоб бізнес вишиковувався до співробітників СБУ по «візу» або бігав, щоб вантаж оглянули, чекав тижнями, поки надійде лист-вказівка з СБУ, такого в портах не пригадують», – пише автор.
Як розповіла керівник робочої групи громадської ради при Південній митниці Галина Вдовина, йде шквал скарг на необгрунтовані затримки вантажу співробітниками СБУ та митниці, які своїми діями паралізують роботу транспортного вузла, завдаючи шкоди іміджу країни.
За її словами, «щоб утримувати вантаж у порту, інспектори митниці за вказівкою зверху відмовляються візувати й оформляти наряди. Не пояснюючи причин».
«Для штучного втримання використовують будь-які способи. Найчастіше вантаж відправляють до лабораторії на взяття проб або до відділу тарифів для визначення митної вартості. Під такий суворий контроль потрапляє не тільки імпорт, а й транзит», – пише Перстньова.
Згідно з офіційними зведеннями, оформлення вантажів у пунктах пропуску через кордон України перевищує середній час, встановлений восени минулого року. Приміром, за добу з 24 по 25 жовтня в Одеському порту середній час оформлення транзитних контейнерів (з моменту навантаження на автомобіль і до виїзду за прохідну) становив 36 годин (виїхало 11 контейнерів). Також 33 години на режимі «внутрішній транзит» (виїхало 118).
За словами підприємців, «якщо користуватися послугами певних компаній (їх називають «модними»), то про проблеми з розмитненням можна буде забути вже на другий день. Імпортерам говорять, що ці фірми мають стосунок до вищих чинів СБУ та митниці».
Так, імпортерам пропонують відмовитися від вантажу на користь сторонньої компанії, від імені якої й проводитиметься оформлення. «У разі потреби обіцяють надати накладні, довідки платника ПДВ та інші папери. За окрему плату», – розповідають підприємці.
Нагадаємо, СБУ разом із митницею вже не один місяць проводить великомасштабну операцію з боротьби з контрабандою. При цьому досі жодних звітів своєї роботи вони не оприлюднили.