Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Прощавай, Ґоттвальде

15 Жовтня 2021, 13:32

Маємо багато підстав святкувати результати парламентських виборів, що відбулися цими вихідними в Чехії. Проте з історичного погляду передусім слід відзначити відхід із політичної арени (ймовірно, остаточний) режимних нащадків Ґоттвальда (повна назва — Комуністична партія Богемії і Моравії). Нарешті настав край процесу, що почався з прибуттям у Східну Європу радянського НКВД у 1944–1945 роках.

Комунізм ще не зовсім мертвий. Комуністичні партії досі тримаються в Греції, де KKE здобуває в опитуваннях близько 5% голосів; на Кіпрі (AKEL — 22%), в Іспанії (у складі змішаних коаліцій), Португалії (6,3%) і Франції (2,5%). Проте німецькі «Ліві», що здобули 4,9% голосів на виборах цього місяця, є останніми суттєвими рештками партій, що колись упроваджували радянську владу на половині материка. Серед прихильників комуністичних ідей мають бути насамперед люди, які ніколи не зазнали їх на власному досвіді.

Читайте також: Наш страх лише робить Путіна могутнішим

На усунення чеських «товаришів» знадобилося понад 30 років, попри всі очікування. Люди спостерігали вдосталь жахливої брехні й убивств. Лідери партії геть не надихали. Після 1989 року в партії точилися внутрішні конфлікти. Однак вона незмінно зберігала підтримку електорату старшого віку, зокрема в регіонах, що постраждали через занепад важкої промисловості.

Виборці на схід від колишньої «залізної завіси» мало чим відрізняються від виборців на захід від неї. Західна політична й економічна система мала багато вад УПРОДОВЖ останніх десятиліть. Виборців, вочевидь, ці вади дратують. політики, що експлуатують такі невдоволення, виринають усюди

Утім, постреволюційні чеські політики не спромоглися достукатися до виборців, що не скористалися поверненням свободи. Цей провал огорнений непорозуміннями. Згідно з шаблонним наративом, «посткомуністична політика» (абсурдна категорія, що охоплює території від Естонії до Таджикистану) має специфічні проблеми, зокрема взаємодію легковірних, розлючених виборців і гидких популістських політиків, яких не зустрінеш у менш відсталих країнах.
Правда в тому, що виборці на схід від колишньої «залізної завіси» мало чим відрізняються від виборців на захід від неї. Західна політична й економічна система мала багато вад упродовж останніх десятиліть. Виборців, вочевидь, ці вади дратують, зокрема й тому, що політичний клас, схоже, не готовий їх визнавати. Відразливі політики, що експлуатують такі невдоволення, виринають і зникають усюди. Навіть у Сполучених Штатах.
У випадку чехів такі обурені виборці стали легкими мішенями для Андрея Бабіша — прем’єр-міністра, чия офшорна імперія нерухомості випливла в нещодавньому витоку інформації Pandora Papers. Це виявилося останньою краплею, і на цих вихідних виборці сказали «ні» його «компетентному, але клептократичному» правлінню. Як наслідок, опозиційна коаліція здобула перемогу з невеликим відривом. 

Таким чином, вийшла ще одна перемога для партій, що борються проти нечистих на руку політиків: першою було усунення прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо 2018-го й обрання президентки Зузани Чапутової наступного року. Прем’єр Угорщини Віктор Орбан, певно, спостерігає за результатами в Чехії нервово. Так само й суперечливий уряд Польщі на чолі з партією «Право і справедливість», що підштовхує країну до легковажної сутички з Європейським Союзом.

Читайте також: Небезпечний успіх України

Постало чимало запитань. Зокрема про роль хворобливого й проблемного президента Чехії Мілоша Земана, відомого своїм нездоровим способом життя й залаштунковими інтригами, переважно за участі Росії й Китаю. Йому подобався Бабіш, і він терпіти не може опозиційної коаліції, яка тепер має перспективи керувати країною. Він може відтягувати її прихід до влади, але навряд чи зупинить.

Найважливіше питання в тому, чи дасть раду новий уряд з проблемами країни. Уже й не злічити, скільки було в чеській політиці марних надій. З 1989 року знову й знову зароджуються антикорупційні кампанії, що намагаються подолати кумівські мережі, які отруюють політику. Попри обрання перспективних політиків, нова влада не спромагалася забезпечити сподіваних результатів. Може, цього разу вдасться? 

————–

На виборах у Чехії неочікувано переміг опозиційний блок SPOLU («Разом») із результатом 27,8% голосів. Партія чинного прем’єр-міністра Андрея Бабіша ANO набрала трохи менше — 27,1%. Перемога SPOLU, який уже оголосив, що творитиме коаліцію з двома іншими опозиційними силами — Піратською партією та Партією мерів і незалежних кандидатів, — означає радикальну зміну чеської політики. Тепер, найімовірніше, новим прем’єром стане лідер блоку SPOLU Петр Фіала. Хоч президент Мілош Земан, який формально має висунути кандидатуру прем’єр-міністра, заявив, що збирається запропонувати кандидатуру лідера партії, а не блоку, що набрав найбільше голосів (SPOLU — блок партій, на відміну від ANO), найімовірніше, це не вплине на склад уряду та особу прем’єр-міністра.