Пропаганда в дії: що пише іранська преса про напад Хамасу на Ізраїль

9 Жовтня 2023, 18:10

Ісламський уряд Ірану наполегливо вдосконалював мистецтво пропаганди упродовж (майже) 45 років свого існування. Всі медіа в країні перебувають під  жорстким та пильним наглядом міністерства культури й ісламського управління, тому редакційні ради більшості видань рідко (або й ніколи) друкують щось, що напряму суперечитиме “офіційній лінії партії”. Щоправда, так звані “реформістські” видання, намагаються певним чином згладити формулювання і лексику в своїх статтях.

“Ватан-е емруз”

Як і слід було очікувати, преса в Ірані була у захваті від варварської атаки Хамасу в суботу. Газета “Собх-е Но” (“Новий ранок”) вийшла із заголовком “Початок кінця режиму гнобителів”. Газета “Ватан-е емруз” (“Батьківщина сьогодні”) на першій сторінці надрукувала статтю під заголовком “Приниження Ізраїлю”, де її автор розказує про блискучу операцію палестинських “борців за свободу”, яка стала “найбільшою несподіванкою для Ізраїлю за останні десятиліття”. У іншій статті видання вдається до однобокого історичного огляду, повторюючи штампи про колонізацію, окупацію, десятиліття згвалтувань, принижень і порівнює суботні події до падіння Берлінської стіни: “після падіння сіоністської стіни [прорив обгороджень в Газі – ред] відбудеться возз’єднання [палестинської – ред] нації, так як це колись відбулося в Німеччині”. Багато міжнародних оглядачів вже зазначали, що першочерговим інтересом Ірану в цій операції є намагання зірвати потенційну історичну угоду між Саудівською Аравією й Ізраїлем, й автори теж не забули про це згадати в статті: “вороги з певних арабських країн, які задумали домовлятися за спиною палестинців”.

Читайте також: Війна Ізраїлю проти ХАМАСу: хто допомагав бойовикам готуватися та чому вдалося приспати увагу Єрусалима

Перші шпальти “Хамшахрі” (“Співгромадянин”), видання тегеранської мерії, вийшли із заголовком “Повстання пригноблених”, де автори зазначають, що “Операція Шторм Аль-Акси [офіційні іранські державні джерела використовують арабську назву Єрусалима на фарсі, а не альтернативну, “Урушалім” – ред] стала реакцією на 70 років гніту, який влаштував сіоністський режим”.

“Шарґ”

Газета “Шарґ” (“Схід”), яка відома своєю обережністю й відносно ліберальною редакційною політикою, обмежилася сухою констатацією фактів про кількість загиблих з палестинського й ізраїльського боку, а також нейтральними цитатами, взятими із західних та ізраїльських джерел. Автори статті “Дірка в залізному куполі” на першій шпальті видання пишуть, що “Несподівана операція ХАМАСу в Ізраїлі, яка, за словами ізраїльських офіційних осіб, призвела до загибелі щонайменше 600 осіб станом на вчорашнього вечора, показала чималі прогалини у військовій безпеці Тель-Авіва”. Видання використовує нейтральні терміни: “Ізраїль”, “палестинці”, “ізраїльська армія”, “сили ХАМАСу” тощо.

“Джам-е Джам”

Консервативне урядове видання “Джам-е Джам” (“Чаша”, в іранській міфології – символ передбачення майбутнього) вийшло зі статтею “Безпрецедентна операція спротиву в регіоні”, возвеличуючи роль “палестинської молоді в повстанні проти сіоністського ворога” й детально описавши роль “лідерів революції” [палестинських бойовиків – ред] в організації нападу. Газета стверджує, що всі “досягнення повстанців” – це заслуги палестинців, а ісламська республіка всього лиш демонструє підтримку тим, хто “бореться проти осквернення Єрусалиму”. В іншій статті часопис зазначає, що “наймогутніші держави світу, навіть Британія, схилилися перед могутньою хвилею опору й завзятості пригнобленого народу [палестинців – ред], визнавши, що ця хвиля може спричинити масову міграцію євреїв з Палестини й падіння сіоністського режиму”.

“Кайхан”

Газета “Кайхан” (“Всесвіт”), яка є найконсервативнішим виданням й рупором режиму, надрукувала редакторську колонку про “нові реалії регіону”, де автори розповідають про “героїчний” прорив паркану на кордоні з Газою під час того, що газета назвала “історичним переходом від борони до наступу на загарбників”, й довго аналізують “слабкість”, “розгубленість” і “нерішучість” ізраїльської армії.

Урядове медіа “Іран”, яке видає Агентство Новин Ісламської Республіки (IRNA) опублікувало статтю “Кара за насильство”, де вони описують палестинських бойовиків, й наголошують, що Хамас завдячує своєю операцією покровительству Хезболли (яку, як відомо щедро фінансує Іран).

Також, сьогодні майже всі іранські газети надрукували фоторепортажі з про-палестинських маршів підтримки по всьому світу, особливо у містах країн Заходу, як от в Нью-Йорку, намагаючись створити враження, що увесь світ став на захист Палестини.

Читайте також: Замкнене коло ізраїльсько-палестинського протистояння

Треба зазначити, що абсолютно протилежною була реакція іранських видань розташованих за межами Ірану – це передусім такі видання як Iran International, Manoto, або ж перська редакція Радіо Свободи (Radio Farda), які традиційно займають прозахідну і проамериканську позицію. Ці медіа майже одразу наголосили на ролі Тегерана та підтримці ним бойовиків. Вони також опублікували засудження жахливих звірств Хамасу й закликали Захід визнати, що “корінь проблеми” – це режим в Тегерані.