Мар’яна Олійник редактор відділу "Політика"

Прокурор для Регіонів

ut.net.ua
5 Березня 2010, 00:00

За кілька годин після заяви спікера Володимира Литвина про припинення існування демократичної парламентської коаліції заступник голови фракції БЮТ, лідер партії «Реформи і Порядок» Сергій Соболєв виглядав бадьорим та енергійним. На запитання Тижня, чи немає в нього відчуття, що «все пропало», пан Соболєв відповів: «Усе тільки починається…»  

У. Т.: БЮТ позиватиметься до голови ВР?

– Володимир Литвин оголосив позицію передусім своєї фракції, що фактично заявила про вихід із коаліції, і позицію фракції «Наша Україна – Народна самооборона», яку не спростував лідер НУ–НС Микола Мартиненко, хоча спростовували інші її члени. НУ–НС і Блок Литвина фактично підтримали позицію Партії регіонів і комуністів: чотири з п’яти фракцій заявили, що не визнають існування демократичної коаліції. Що ми в таких умовах можемо оскаржувати? Найбільше нас хвилювало, щоб не було створено прецеденту, коли коаліція, всупереч Конституції і Регламенту ВР, розпускалася б через відсутність 226 депутатських підписів на підтвердження її життєздатності. Але Литвин учинив хитріше. Єдиний нюанс: згідно з Регламентом ВР вони були зобов’язані заявити про вихід із коаліції завчасно, після чого дається десять днів на переформатування парламентської більшості, як це вже було 2008 року. Тоді НУ–НС теж виходив із коаліції з БЮТ, але впродовж десяти днів було створено іншу конфігурацію – із залученням фракції Блоку Литвина.

У. Т.: Чому долю коаліції вирішували регіонали і комуністи, а не лише її члени?

– Литвин навіть свій виступ почав із того, що це не юридичне, а політичне рішення. Тобто сором, зраду, продажність, купівлю голосів прикрили нібито політичним рішенням. Хоча всі чудово розуміють, що було проведено відповідну роботу. Віктор Янукович і не приховував, що особисто проводив консультації (а відповідно до Конституції президент не має стосунку до коаліції). Щоправда, можливо, він це робить як лідер Партії регіонів, але Конституція забороняє президентові бути членом партії…

У. Т.: Тимчасовим – до з’їзду регіоналів – виконуючим обов’язки лідера Партії регіонів призначено Миколу Азарова…

– Я цього не чув, хоча Віктор Янукович мусив перед інавгурацією оголосити, що виходить із партії.  

Тіні опівдні не зникають

У. Т.: Чи має Партія регіонів шанси швиденько створити нову коаліцію? Чи правда, що за такий альянс уже готові проголосувати ледь не 40 нунсівців, тобто вже є потрібна кількість голосів для ухвалення рішення про входження фракції НУ–НС у коаліцію з регіоналами?  

– У мене такої інформації немає. Мартиненко хотів продати цей товар – 37 підписів від НУ–НС за входження в коаліцію з регіоналами. Він у фракції НУ–НС сьогодні фактично взяв на себе всю брудну роботу. Йому не звикати: то він у Кучми посидів, то в Ющенка, в Тимошенко покрутився, тепер у нового президента… Але не виходить у них поки що, не ліпиться. Триває скуповування депутатів уроздріб: Мартиненко зі Жванією привели кілька осіб, ще кілька – Костенко, який під час виборчої кампанії купував, точніше продавав, українське, ще з десяток – група «ЄЦ»… Привид Павлика Морозова – Сан Санича Мороза – блукає парламентом…        

У. Т.: ПР має шанси змінити правила гри, щоб формувати коаліцію на підставі індивідуального членства?  

– Це антиконституційне рішення – згідно з Основним Законом коаліцію формують тільки фракції. Вони, звісно, можуть піти на свавілля, чинити, як їм заманеться, – це буде зайвим підтвердженням того, на яких «європейських» принципах стоять Янукович і його команда… Так, є певна кількість зрадників, переляканих, заляканих, але змінити Регламент ВР у такий спосіб неможливо.  

У. Т.: А в БЮТ є потенційні зрадники?

– Усі «кандидати» вже про­явилися – на сьогодні ми більше не бачимо людей, які могли б це зробити. Крім того, БЮТ, на мій погляд, абсолютно правильно вирішив скасувати своє рішення про виключення з фракції…

У. Т.: Геннадія Задирка і Володимира Каплієнка?

–…І Григорія Омельченка.

У. Т.: Тобто повернули всіх?

– Усіх. Наші виборці доручили нам представляти їхні інтереси, враховуючи ту кількість голосів, яку ми отримали в результаті виборів. Це вже питання до тих людей – чи виходять вони з фракції… Якщо ти, як Омельченко, заявляєш, що це фракція ґвалтівників, то чого ж ти, такий принциповий, сидиш у ній? Боїшся втратити мандат? Оця подвійна мораль тепер скасована як така. Тепер якщо вас щось не влаштовує, виходьте з фракції, але буде чесно і справедливо, якщо на ваше місце прийдуть наступні.

У. Т.: Чому рішення повернути вигнанців БЮТ ухвалив саме зараз?

– Щоб не дати регіоналам можливості створити коаліцію із залученням групи позафракційних депутатів.

У. Т.: Хіба така можливість була?

– Якби вони відповідно змінили Регламент ВР, президент підписав, і за фактом прийняли таке рішення, його потім можна було б оскаржувати в Конституційному Суді хтозна скільки років… Їм треба було, щоб додалася група позафракційних, якщо, наприклад, не вдасться дотиснути НУ–НС до блоку регіоналів, комуністів і Литвина.

У. Т.: Які гарантії, на вашу думку, отримав Литвин в обмін на свою лояльність до ПР?

– Можливо, гарантії збереження спікерства і тих дохідних місць, які він так випрошував в уряді Тимошенко. І залякування, і обіцянки, які були дано, я думаю, стосовно Генеральної Прокуратури…    

У. Т.: Маєте на увазі його нібито причетність до справи Гонгадзе?

– Думаю, тіні тих осіб, які можуть давати свідчення у цій справі, сьогодні були присутні в сесійній залі.   

Кризовий менеджмент

У. Т.: Яка ймовірність, на ваш погляд, розпуску парламенту?

– Якщо не буде сформовано коаліції, нового уряду, – а Партія регіонів чітко зробила ставку на Азарова як прем’єра, думаю, танцюльки навколо Тігіпка, Яценюка тощо – це не більше, ніж ігри, – парламент не зможе існувати. Тоді дострокові вибори ймовірні, до того ж разом із ­місцевими. Якщо правдами-неправдами буде створено коаліцію, проголосовано кандидатуру Азарова, тоді який розпуск? Почнеться шабаш… Ключове ж питання не відставка уряду Тимошенко. На що вони сподівалися? Що Тимошенко після відстав­ки певний час виконуватиме обов’язки, вони придивлятимуться, які тенденції в економіці, на неї все звалюватимуть, Янукович видаватиме укази, які нічого не додають і не віднімають… Заява Юлії Тимошенко про те, що вона й хвилини не залишиться в приміщенні Кабміну після відставки, сплутала регіоналам карти. Їм зараз потрібні реально голоси за нову коаліцію й уряд, а то проголосують за відставку Кабміну, а потім доведеться, скажімо, Вовкуна призначати виконуючим обов’язки прем’єра…

У. Т.: А урядовці не зобов’язані лишатися виконуючими обов’язки до формування ­нового уряду?

– Ну напишуть заяви на відпустку… Можливо, комусь закортить лишитися, але наша команда прийняла рішення одразу йти.   

У. Т.: Чому БЮТ сам наполягав на розгляді питання про довіру уряду?

– Наша команда не чіпляється за крісла. Нам було вигідно допомогти голосами регіоналам ще минулого разу, коли вони голосували за недовіру уряду, і ще тоді піти в опозицію. Але ми розуміли, що менеджмент Тимошенко буде ефективнішим від менеджменту Януковича чи будь-кого іншого. Країна пережила скруту без різкого зростання рівня безробіття, без затримок із виплати зарплат бюджетникам, без збоїв в оплаті за газ… Я почув останню цифру, мовляв, на 15% збільшилася заборгованість із зарплати, підняв статистику. Виявилося, що заборгованість бюджетникам зменшилася на 6% і становить 50 млн грн, а збільшилася вона на тих підприємствах, де є представники великого бізнесу, – до 2 млрд грн.          

Й одразу після виборів найлегше було сказати: ви крити­кували два роки, у найважчий ­період світової фінансово-економічної кризи, а тепер беріть на себе відповідальність, робіть нарешті щось. Це, вважаю, героїчний вчинок Тимошенко: замість сказати: «Янукович там наобіцяв усього, пенсії, зарплати, нехай тепер виконує, я йду» – вона не покинула країну напризволяще. Розуміючи, що в парламенті вже є підкуплена більшість, яка не дасть голосів за урядові рішення, за той самий бюджет, наприклад…

Але якщо ПР має голоси за нову коаліцію, новий уряд, нехай голосують за це негайно і беруть на себе відповідальність. Вони дочекалися, доки з’явилися тенденції зростання: і бюджетного, і економічного, і промислового. Тепер можна перебирати владу й розповідати, як вони виводитимуть країну з кризи.

Триєдність ­по-бютівськи

У. Т.: Чи провів БЮТ післявиборчу роботу над помилками?  

– Думаю, це слід робити комплексно. Попередні підсумки на рівні, приміром, оргвідділів, звісно, вже підбиваються. Але ґрунтовну розмову коректно буде проводити за результатами всіх подій, пов’язаних із виборами, коаліцією, голосуванням за недовіру уряду тощо.

У. Т.: Чи не вважаєте ви, що під час виборчої кампанії вам треба було більше акцентувати на гуманітарній політиці як об’єднавчій складовій, на пи­таннях мови, національних цінностей?..  

– Не зовсім згоден. Я брав участь у розробці програми кандидата у президенти Юлії Тимошенко і зазначу, що практично всі наполягання на­ціо­нал-демократичного крила БЮТ було враховано. Для нас ця кампанія була кампанією самоідентифікації як політичної сили. Нас підтримав виборець, який стоїть на чітких позиціях демократії, реформ, європейського вектору розвитку, патріотичних цінностей – культурних, мовних. Це наш виборець, ми це чітко побачили. Тому вважаю, що ця кампанія остаточно сформувала образ Блоку Юлії Тимошенко.      

У. Т.: Але чи є БЮТ ідеологічним блоком?

– Наша ідеологія саме й полягає в триєдності. Перше – це, поза сумнівом, ідеологія патріотизму, ідеологія тих людей, які стоять на українських цінностях і традиціях. Друге – ідеологія реформаторства і європейського вектору розвитку. Третє – я не назвав би це патерналізмом, радше здоровою соціальною політикою, коли навіть під час виборчої кампанії лідер блоку й кандидат у президенти заявляла, що не піде на авантюри з підвищенням зарплат і пенсій, непідтвердженим бюджетом і доходами, бо це підриває бюджет і робить тих самих пенсіонерів, учителів, лікарів ще біднішими, ніж до ухвалення закону про так звані соціальні стандарти. Хоча під час виборів усі, навпаки, стають соціалістами, обіцяють виборцям якісь несусвітні речі… Тимошенко не побоялася укласти з Росією газові угоди, згідно з якими ціна на газ не залежить від двосторонніх відносин: хороші відносини – хороша ціна, погані – погана ціна… Не побоялася заявити, що газотранспортна магістраль має бути державною, на відміну від Януковича, який не знає, під кого ту трубу прилаштувати… Тут теж абсолютно чітка ідеологія. Поза сумнівом, це й ідеологія підтримки малого та середнього бізнесу на шкоду олігархам, які через офшорні компанії фа­ктично уникають платежів до бюджету. Тут Тимошенко чітко ідентифікувала себе як представника інтересів малого та середнього бізнесу, а не олігархії.

У. Т.: Проте в БЮТ теж є олігархи, хоча Тимошенко й запевняє, що вони, мовляв, відрізняються від олігархів у Партії регіонів…

– Великий бізнес є в будь-якій фракції. Питання в тому, хто ким керує: бізнес політиком – своїм ставлеником, маріонеткою – чи, навпаки, політик, лідер ставить умови великому бізнесу. Мені важко уявити, щоб хтось із великого бізнесу керував Тимошенко…     

У. Т.: Прийнято вважати, що бізнесу зручніше перебувати поблизу влади. Чи ця частина БЮТ пройде чергове випробування опозицією?   

– А хіба не в опозиції був великий бізнес, який підтримував Януковича? І що? Там, де він був законний, він працював. Незаконний бізнес, звісно, багато втратив, але, вибачте, це підтверджувалося рішенням судів тощо. Усе залежить від того, чи зберігаються демократичні традиції, тоді немає питань, в опозиції ти чи деінде. А ось якщо не зберігаються, тоді виникають питання, що за команда прийшла до влади. Таке випробування владою зараз починається для регіоналів.

У. Т.: Яким ви як нещодавно ­обраний лідер партії «Реформи і Порядок» бачите політичне майбутнє ПРП?

– Ми не розчинилися і не розчинимося в БЮТ, якщо ви це маєте на увазі. Думаю, всі це чітко бачать. Ключові спікери БЮТ – члени ПРП. Наш блок дозволяє самореалізуватися різним політичним силам, і розширення цього блоку за рахунок того самого, наприклад, Народного руху лише додасть його учасникам можливостей для самореалізації та самоідентифікації.

Біографічна нота

Сергій Соболєв Член Комітету ВР з питань правосуддя, голова підкомітету з питань взаємодії з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.

Освіта – Запорізький державний педагогічний інститут, історичний факультет, Київський університет імені Тараса Шевченка, юридичний факультет.

Народний депутат України I, II, IV, VI ­скликань