Військова прокуратура має намір провести велику експертизу в рамках розслідування провадження з відчуження і продажу за заниженими цінами військового майна України з 1991 року і до початку проведення АТО на сході країни в 2014 році. Про це повідомив заступник генерального прокурора України – головний військовий прокурор Анатолій Матіос.
"Розслідується одне провадження, яке розбите по каденціях кожного міністра оборони. Загальне провадження з 1991 року, але особливу увагу приділено каденції з 2000 по 2014 роки, коли відбувалося масове відчуження і переведення озброєння, бронетехніки і військового спорядження, автомобільних засобів і зайвого майна, що надалі продавалося за заниженими цінами внутрішнім споживачам", – сказав Матіос.
Він пояснив, що з цього приводу в нього була нарада з генеральним прокурором України Юрієм Луценком.
"Він наголосив на важливості розслідування доведення обороноздатності країни до такого плачевного стану шляхом необґрунтованого відчуження і продажу за заниженими цінами озброєння. Це не було тупе розкрадання, це були підготовлені і легітимізовані рішення, прийняті органами виконавчої влади, чиновниками, які працюють на Росію. Зокрема, Саламатіним і Лебедєвим (екс-міністри оборони України Дмитро Саламатін та Павло Лебедєв – ред.), але приклалися до цього і попередники", – сказав Матіос.
Військовий прокурор зазначив, що найбільше було відчужено стрілецької зброї і бронетехніки, "з 2000 року це явище стало масовим, для цього приймалися рішення органами виконавчої влади, які дозволяють продавати озброєння внутрішнім споживачам".
"Коли ми визначимо збитки і їх обсяги, то щодо цих осіб (керівників оборонних структур – ред.) будемо направляти (матеріали до суду – ред.). Допитані все, в тому числі і колишні міністри оборони. І неодноразово. Але єдиним доказом у цій справі можуть бути результати комплексної експертизи", – підкреслив Матіос.
Відповідаючи на питання журналістів про те, чи можуть бути притягнуті до відповідальності керівники оборонних структур часів президентства Віктора Ющенка, Матіосу сказав:
"Для того щоб з'ясувати підстави і обставини, при яких майно було відчужене як зайве, зараз проводиться комісійна, судово-технічна, військова експертизи. І сьогодні профільний комітет Ради звернувся до прем'єра з проханням про виділення коштів для оплати роботи експертів, які зараз по суті волонтерять".
"Експертам доводиться обробити сотні тисяч документів, яким присвоєно гриф "таємно". І в державі не так багато людей мають доступ до таких документів", – зазначив прокурор.
Нагадаємо, раніше секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що всі постачання летальної зброї для української армії станом на сьогодні забезпечує місцева оборонна промисловість, проте цього недостатньо для якісної протидії агресору.