Проєкти про меморіалізацію війни

21 Червня 2024, 17:10

Однією з ключових подій на Книжковому арсеналі стала розмова «Як ми назвемо цю війну» за мотивами книжки Ukrainer. На сторінках видання— тексти українських інтелектуалів, документальні фото, ілюстрації та меми, мапи бойових дій та інфографіки, що утворюють хроніку двох років повномасштабного вторгнення.

Дедалі більше проєктів та ініціатив рефлексують про те, як ми проговорюємо та меморіалізуємо досвід переживання війни.

Зокрема, 27 червня у Veteran Hub відбудеться розмова з головою Українського інституту національної пам’яті Антоном Дробовичем на тему «Що таке меморіалізація та як ми запам’ятаємо війну». Обговорять, як коректно й гідно зберігати пам’ять про полеглих воїнів, якими мають бути політики меморіалізації і яка роль Українського інституту національної пам’яті. Також розглянуть питання, чому збереження та відновлення національної памʼяті корисне для війська, воїнів та суспільства загалом. Насамкінець обговорять ідею, труднощі та особливості реалізації Національного військового меморіального кладовища.

Для участі необхідно зареєструватися. Подія відбудеться в київському просторі Veteran Hub за адресою вул. Верхній Вал, 2а.

Ще один проєкт про комунікування пам’яті про війну ініціює Київська академія медіа мистецтв та громадська організація «МСМ». 22 червня вони презентують освітню програму «Практика про мистецтво, пам’ять та історію».

«‎Працювати з пам’яттю по-новому— це бути чутливим до людей і їхнього досвіду: через розмову, мистецьке занурення в контекст і дотик до дуже різних історій. Ми реагуємо на потребу у створенні ґрунтовних, фахових освітніх програм, які охоплюють широку палітру міждисциплінарних знань і привчають до продуманого та відповідального погляду»,— зауважують Юлія Гнат та Ольга Балашова, співзасновниці ГО МСМ.

За словами організаторів, в умовах масштабних викликів війни культура пам’яті в Україні потребує системних змін на рівні законодавства, суспільної комунікації, етики та естетики. Освітня програма орієнтована на підготовку фахівців, що створюють комунікації в площинах пам’яті, культурного здобутку, торкаються теми війни, потребують розуміння соціокультурних процесів, історичного контексту, впливу комунікацій і етичних підходів до них. Зокрема розраховують на митців, культурних діячів, комунікаційників, креаторів, дизайнерів, режисерів, маркетологів.

Проєкт розпочнеться з лекції Валентини Боніцці, мисткині та кураторки програми Bulevard Art and Media Institute (Тірана, Албанія). Вона працює з темами пам’яті, ідентичності та соціальної справедливості.

Подія відбудеться за адресою: Київ, вул. Дмитрівська, 80.