Прогноз розвитку епідемії коронавірусу – “Омікрон” за два тижні може стати помітнішим в Україні

Суспільство
23 Грудня 2021, 17:24

Робоча група з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу опублікувала прогноз, як розвиватиметься пандемія коронавірусу в Україні з  22 грудня 2021 року – 4 січня 2022 року.

За даними у прогнозі, тижнева кількість позитивних ПЛР-тестів за два тижні знизилася з 24,2% до 17,6%. При цьому обсяги ПЛР-тестування також знижувались, однак кількість тестів на антиген зростала впродовж останніх 6 днів.

Також швидко зменшується рівень навантаження на лікарні. Кількість зайнятих ліжок, призначених для хворих на COVID-19, знизилася до 40% від максимуму цієї осені. Відділення реанімації та інтенсивної терапії (ВРІТ) і апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ) зайняті на близько 60% від нещодавнього максимуму.

В попередні тижні епідемічні показники знижувалися синхронно в усіх групах регіонів. Водночас, у "Столичному регіоні" кількість нових випадків хвороби знижується значно повільніше через велику частку пізно оприлюднених випадків хвороби.

За інформацією ВООЗ, кількість випадків інфекції, спричиненої варіантом "Омікрон", у тих країнах світу, де його зафіксовано, подвоюється що 1,5–3 дні. 

Відповідно до оцінки ВООЗ, за два тижні кількість випадків зараження варіантом "Омікрон" може зрости у 20–500 разів, а отже, і в Україні його вплив на епідемічну динаміку за два тижні може стати помітним.

Читайте також: Штам “Омікрон” ймовірно менш чутливий до вакцин – ВООЗ

Доктор фізико-математичних наук, голова Робочої групи Президії НАНУ з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні Ігор Бровченко пояснив у коментарі Тижню, що хоч перший випадок "Омікрону" офіційно підтверджений, однак через дуже обмежені ресурси по секвенуванню в Україні невідомо, наскільки автивно він циркулює.

"За досвідом інших країн штам має потенціал збільшувати кількість заражень вп’ятеро за тиждень. Тому потенціально ми можемо отримати швидкий спалах в будь-який момент. Сценарії в усіх країнах різні. Найімовірніше, що спочатку почнеться спалах в сусідніх країнах: Польщі, Румунії, Чехії, Болгарії. Поки там спокійно, то, скоріш за все, в України ще є трохи часу. За рівнем щеплення Україна знаходиться десь між Болгарію та Румунією зі схожою історією розвитку епідемії, тому за цими країнами варто спостерігати.  Хоча в багатьох країнах темпи поширення є дуже загрозливими (Великобританія, США), але поки що в жодній країні "Омікрон" не спричинив таких наслідків як "Дельта" чи "Альфа". В ПАР (при всіх застереженнях щодо ведення статистики) рівень заражень вже пішов на спад поки що не спричинивши високої смертності", – прокоментував Ігор Бровченко.

Перший випадок зараження новим штамом зафіксували 18 грудня, про це повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. Інфікована особа повернулась із ОАЕ, де контактувала із хворими на коронавірус.

Головний санітарний лікар Ігор Кузін під час брифінгу 21 грудня заявив, що пацієнт повністю вакцинувався ще весною, тому хвороба проходила майже безсимптомно. Зараз пацієнт вже одужав і має негативний ПЛР-тест.

"Омікрон" дійсно є більш заразним та швидше поширюється, але через це пік захворювань настає швидше, так само стрімкіше згасає, додав фахівець. Ще важливий аспект – за деякими джерелами "Омікрон" має легший перебіг, а отже в Україні він буде менше тестуватись. Тож кількість виявлень буде меншою за реальну кількість заражень, каже Бровченко та додає, що зараз небагато можна сказати напевне.

"В Україні хвиля скоріш за все буде і почнеться ще в січні. Наскільки небезпечною вона стане сказати поки неможливо. До того часу матимемо більше інформації від країн сусідів. Є шанси, що ця хвиля пройде м'якше за попередню. Сподіваймося на краще, але готуймося до гіршого", – резюмував Ігор Бровченко.