17 червня в Києві в межах ініціативи TrendZoom пройшов майстер-клас одного з найвідоміших та найдорожчих світових тренд-сетерів – Лі Еделькорт. Лі займається прогнозуванням трендів з кінця 1980-их років, і за її словами, ще жодного разу не помилилася. Головним своїм робочим інструментом Еделькорт вважає власну інтуїцію, яку інші тренд-аналітики прозвали легендарною. Тиждень вдалося проникнути за лаштунки майстер-класу і дізнатися, чим житиме людство в наступні роки. За прогнозами Лі, в 2009–2010 роках основною тенденцією буде «радісна ексцентрика». Похмуру моду останніх двох десятиліть Лі пояснює страхом, пов’язаним з межею тисячоліть. Цікаво, що домінування суконь у жіночому гардеробі вона вважає одним із симптомів такого страху, – на її думку, сукня є варіантом захисної оболонки. Але тепер «людство нарешті готове подолати свої фобії і вступити в період радісного фантазування» – і просту та надійну сукню мають змінити більш складні комбінації елементів.
Більше того, тренд-сетер пророкує радикальне зменшення ролі базових елементів колекцій – джинсів, спідниць, футболок. Нічого простого, «нормального», функціонального, натомість – фантастичне, казкове, дивне, позбавлене сенсу. «Я хотіла привезти вам наркотики, але, на жаль, це неможливо, тому я привезла вам цю відеопрезентацію», – можливо, це ключова фраза щодо представлення нового тренду. Лі вважає, що люди втомилися від реальності – і на зміну реаліті-шоу приходить бажання втекти у світ фантазії.
Ще одним трендом, значно тривалішим, Лі вважає зростання ролі природи й сільського господарства: «ферми будуть створені навіть у містах». Цей тренд вона локалізує в періоді 2010–2050. Еделькорт пророкує відмову від транспортування продуктів харчування і, відповідно, повернення сезонності в харчовій промисловості: «Нам більше не цікаво їсти полуницю на Різдво, ми хочемо її влітку, і вирощену в нашому регіоні.» У візуальній культурі домінуватиме біоморфний дизайн, наслідування ландшафтних та органічних форм.
Прогноз стосовно України – ми є найперспективнішими в Європі щодо «фермерського» тренду. До того ж наше молоде суспільство є динамічнішим і гнучкішим, з більшим творчим потенціалом. За прикладом Лі звернулася до… архітектури: в Європі, щоб побудувати якийсь експериментальний архітектурний об’єкт, треба роками чекати дозволів, до того ж отримати їх можна далеко не завжди. В молодому суспільстві все набагато простіше, і це відкриває широкі можливості. Очевидно, Еделькорт мало спілкувалася з нашими «архітектурними» чиновниками…