Як повідомив голова Комітету і автор поправок Віктор Швець, поправки повністю відображають статтю 19 Конвенції ООН про корупцію, яка ратифікована Україною і є частиною внутрішнього законодавства. Прийнявши поправки, Україна просто приводить внутрішнє кримінальне законодавство у відповідність з цією нормою (набула чинності при ратифікації як закон 1 січня 2010 року).
За його словами, суть поправок (вилучення 365 статті та внесення нової, 365-3) полягає в тому, що тепер перевищення влади або службових повноважень особою буде визнаватися кримінальним злочином тільки тоді, якщо в результаті таких дій службова особа отримала неправомірну вигоду для себе або для членів своєї родини. Тобто йдеться про те, що кримінальними будуть тільки ті дії державного чиновника, які за своєю суттю мають корупційну складову.
За словами Швеця, у разі ухвалення цих поправок у законопроекті (з урахуванням перехідних положень) усі кримінальні справи, за якими суд прийняв відповідні рішення і які не набули чинності, у 5-денний термін повинні бути скасовані цим же судом і закриті за відсутністю складу злочину, а особи повинні бути звільнені з ув'язнення.
Що ж стосується тих, хто вже відбуває покарання (вироки набули чинності), то щодо них має бути вжито заходів, передбачених ч.2 ст.74 ККУ, тобто вони повинні бути звільнені від покарань. Справи, що знаходяться на стадії досудового слідства, також мають бути закриті.
При цьому, відповідаючи на питання про ймовірність прийняття парламентом цих поправок завтра, у п'ятницю 4 листопада, Швець зазначив, що проголосувати за декриміналізацію цієї статті депутати зможуть лише за вказівкою президента Віктора Януковича.
«Я бачу тут тільки один політичний підтекст – ви ж розумієте, що більшість у парламенті голосує тільки виключно виходячи з того, які будуть дані команди з Банкової (Адміністрація Президента – Ред.). Якщо вона дасть відповідну команду – то проголосують, якщо ні – то не проголосують. Вони самі, як народні депутати, абсолютно не мають ніякої можливості приймати самостійні рішення. Тому змушені виходити саме з цих міркувань», – зазначив Швець.
При цьому він повідомив, що включення цих поправок до законопроекту підтримав і присутній на засіданні комітету радник президента з юридичних питань Андрій Портнов.
«На засіданні Комітету були присутні і науковці, і юристи. Це питання довго обговорювалося, але більшістю голосів (11 з 12) ці поправки (95 і 198) було підтримано, у тому числі і радником президента. І це, зауважте, при тому, що кількісний склад Комітет в основному складається з представників правлячої більшості, а не опозиції», – зазначив голова Комітету.
Нагадаємо, президентський законопроект про декриміналізацію буде розглянуто в Раді у п'ятницю, 4 листопада. А у вівторок регіонали заявляли, що не мають наміру голосувати за декриміналізацію статті Тимошенко.
Екс-прем’єр Тимошенко засуджена до семи років позбавлення волі за ч.3 ст.365. Згідно зі ст.58 Конституції, закон зворотної сили не має. Але окрім випадків пом'якшення або скасування відповідальності. Таким чином, після виключення статті Тимошенко, її вирок буде скасовано.
6 жовтня Рада прийняла в першому читанні законопроект президента Віктора Януковича, що передбачає декриміналізацію економічних злочинів, однак не враховує декриміналізацію статті Тимошенко.