Проблеми АТО: неадекватні команди керівництва, злив інформації та “дружній вогонь”

31 Липня 2014, 14:35

Зокрема бійці часто скаржаться на командування, яке недостатньо підтримує українських солдатів. Зокрема керівництво АТО звинувачують у некомпетентності та неефективному використанні ресурсів.

Так, після загибелі 14 червня під Луганськом 49-ти українських солдатів внаслідок аварії збитого терористами Іл-76, командир батальйону «Азов» Андрій Білецький заявив про некомпетентність керівництва АТО, які не забезпечили прикриття, знаючи, що на озброєнні бойовиків є ПЗРК.  

«Цих втрат можна було уникнути. В цій трагедії є винні – і це не терористи, а керівництво», – заявив Білецький.

22 липня бійці  79-ї бригади з Миколаєва, яких протягом тижня обстрілювали з «Градів», і в яких закінчувались їжа, вода та боєприпаси, звернулись до керівництва АТО із проханням про підкріплення та команду щодо подальших дій та вивозу з оточення хоча б важкопоранених бійців, однак зі штабу АТО відповіді не надійшло. За таких умов один зі старших офіцерів самостійно прийняв рішення та, прорвавши оточення вивів з-під обстрілу 75 важкопоранених бійців та резервістів, причому офіцери та прапорщики залишилися на позиції. Участь у згаданій операції брав волонтер, засновник Фонду «Крила Фенікса» Юрій Бірюков, який співпрацює з десантниками 79-ї бригади. За його словами, командування АТО має застарілі, ще радянські, уявлення про ведення війни.

«Вони розраховують на танкові армади і нескінченні людські ресурси, чого насправді у нас немає», – зазначив Бірюков у коментарі виданню "НикВести".

Крім того, волонтер, розповідаючи подробиці виводу бійців з оточення, повідомив про можливих зрадників в штабі АТО. За його словами, такі ризиковані операції не можна узгоджувати зі штабом АТО, тому що вони моментально "зіллють інформацію". Бірюков переконаний: якби військові 79-ї бригади повідомили штаб про свої плани, їм не вдалось би залишитись живими. Як приклад він наводить випадки із регулярними артилерійськими обстрілами та підривом колон сил АТО на фугасах.

«Це досить копітка артилерійська робота. Для того, щоб навести артилерію, вимагається, щоб на заздалегідь вибраній та підготовленій позиції сидів навідник і чекав наближення колони. Обстріляти колону «випадково» не можна. Фугас – не міна. Це закладений заряд, який приводять в дію за допомогою радіоуправління», – зазначив Бірюков. За його словами, терористам попередньо зливають інформацію про маршрути, за якими рухатимуться силовики.

Таку ж думку в ефірі телеканалу «112» висловив один з командирів батальйону "Айдар" Владислав Горанін (він же "Горан").

«Неодноразово помічали, що після того, як інформація про розміщення блокпостів, вогневих точок  йде нагору, блокпостам загрожує мінометний обстріл (прицільний), саме по тих точках, які були визначені, або ж напади на блокпости», – зазначив він.  Горанін розповів, що саме через зраду керівництва 18 червня у Луганську розбили батальйон «Айдар».

В той час як у Міноборони заявили, що «Айдар» пішов на штурм Луганська самовільно, Горанін стверджує, що бійці діяли за наказом керівництва АТО.

«Це саме керівництво, серед якого перебувають ці "щури" – вони ще заявляють, що ми самовільно приймаємо рішення щодо висунення кудись. Рішення було зроблене завдяки наказу. Вони віддали такий наказ ", – зазначив військовий.

Про так званих «щурів» в штабі заявляв ще один командир "Айдару" – Сергій Мельничук.

"Я впевнений в тому, що в керівництві АТО є зрадництво. Тому що полонені, яких ми захоплюємо, з нас сміються і розказують: "Ми знаємо кожен виліт вашого літака, кожен виліт вашого гелікоптера, ми знаємо всі ваші вказівки. Коли відбуваються бомбардування або інші події, ми просто відходимо з позицій, а потім повертаємося", – повідомив він в студії "Свободи слова" телеканалу ICTV .

Крім того, наприкінці липня під час засідання парламенту голова СБУ Валентин Наливайченко заявив, що працівники спецслужб виявили в штабі АТО на Донбасі осіб, які працюють на Російську Федерацію, однак конкретної кількості їх не назвав. За словами Наливайченка, проти згаданих осіб порушили кримінальні справи за статтею "Державна зрада". А заступник секретаря РНБО Михайло Коваль в ефірі каналу "1+1" повідомив про затримання одного офіцера штабу АТО, який передавав секретну інформацію щодо проведення АТО на Донбасі спецслужбам РФ.

Також бійці АТО заявляють про необ’єктивність офіційних даних щодо втрат з боку українських силовиків. Це часто пов’язують з відсутністю офіційного статусу учасників бойових дій.За словами бійців, деякі з них офіційно не є військовослужбовцями АТО, вони – волонтери. Якщо такі волонтери гинуть, то родичі не отримують "похоронку".

Тому, наприклад, значно різняться дані щодо втрат у бою під Зеленопіллям 11 липня. Зокрема, бійці 24-ї бригади повідомляли про втрату понад 50 військових та понад 100 поранених. У МВС підтвердили загибель 30-ти бійців, а за офіційною інформацією штабу АТО, кількість втрат становить 19 осіб.

Так, боєць 72-ї бригади з Білої Церкви Богдан Лозицький, який брав участь в бою, стверджує, що офіційні дані не відповідають дійсності.

«За офіційною версією, того дня під Зеленопіллям загинуло 19 українських військових. Які 19? Не менш як сотня. Самих «двохсотих» – сто мінімум», – констатує очевидець. З його слів, тіла загиблих не завжди повертають родичам.

Зокрема Лозицький розповів про загибель свого бойового побратима.

«Його закатали в цинк – і… тіло зникло. Навіщо? Немає тіла – немає діла. Нині його вважають безвісти зниклим. Потім із нього, думаю, зроблять дезертира – і батькам не треба нічого виплачувати, і справу можна зам’яти», – розповів боєць.

Загалом антитерористичній операції бракує людських ресурсів. Передові частини звільняють від терористів міста, однак бракує людей для того, щоб ці території втримати та остаточно зачистити. Більше того, важливою проблемою залишається деморалізація серед бійців АТО. Так, волонтер Віталій Дейнега написав у Facebook про звільнення з лав армії 150-ти бійців 95-ї бригади.

«Ці 150 людей порушували дисципліну. Зокрема – бухали. Зрозуміло, що не всі витримують психологічний прес і втрату товаришів. Але більшість витримує і не п'є. Людей, які перебувають на фронті, дуже обмежують в правах. Це армія – так і має бути», – зазначив активіст.

Його слова підтверджує командир батальйону «Донбас» Семен Семенченко.

«У кожної речі, у кожного явища є два боки… Коли говорять про героїзм, то найчастіше замовчують про те, що пліч-о-пліч з ним на війні нерідко йдуть мародерство, пияцтво, тупі накази начальства і горезвісний "дружній вогонь"», – зазначив Семенченко. Він розповів, що один з бійців батальйону загинув саме від такого «дружнього вогню».

«Він міг десять разів загинути в бою, але загинув від руки п'яного бійця з іншої військової частини. », – повідомив комбат.

Також залишається незрозумілою  ситуація, яка склалася 22 травня під Волновахою, коли загинуло 16 українських силовиків, понад 30 отримали поранення. Зокрема відеосюжет, знятий військовим 51-ї бригади, вказує на те, що силовиків атакували не лише терористи, а й, можливо, українські вертольоти Мі-24 та Мі-8.