Володимир Кудрицький, голова правління НЕК «Укренерго» розповів про стан мереж та відповів на найпоширеніші питання щодо відключень. Тиждень зібрав ключові тези, які пролунали під час його брифінгу та переказує їх.
Минулого тижня українська енергосистема зазнала шостого і наймасштабнішого удару в історії. Випустили близько 100 ракет.
Цілями в основному є підстанції Укренерго та електростанції.
Пошкоджено в цей день 15 об’єктів. Ступінь пошкодження може бути різним. Але обладнання на підстанціях Укренерго вимагає часу на виготовлення та заміну.
На щастя, в наявності був достатній запас матеріалів та обладнання. Тому вже з вівторка почалося відновлення і стабілізація, щоб мінімізувати ймовірність аварійних ситуацій.
Після цієї атаки в Україні практично не лишилося неушкоджених теплових і гідроелектростанцій. Якщо казати про великі електростанції.
Також майже не лишилося неушкоджених вузлових підстанцій Укренерго. Практично на кожну важливу підстанцію щось «прилітало». На деякі по кілька разів: три, п’ять, навіть по вісім разів.
Масштаб руйнувань колосальний, тому після кожної масованої ракетної атаки потрібен час, щоб спочатку підживити більшість споживачів та відновити можливість постачати їм електроенергію. Ще до трьох днів іде на те, щоб графіки аварійних відключень, які ми як оператор енергосистеми вводимо для її стабільності, зменшилися і перейшли у плановий режим. Що ми й спостерігали з суботи і по сьогодні.
Зараз ситуація в енергомережі стабілізована і сьогоднішні графіки відключень пов’язані в основному з тим, що через масові пошкодження електростанцій є дефіцит потужності. По простому: дефіцит електроенергії.
Ми не можемо зараз генерувати стільки енергії, скільки хотіли б отримати споживачі. Особливо враховуючи, що через похолодання споживання зростає.
Читайте також: Том Купер: «Це була спроба “одним ударом” покінчити з усією українською електромережею»
Щоденні графіки відключень потрібні, щоб зберегти баланс між виробництвом і споживанням. Якщо баланс порушується, то існує ризик колапсу енергосистеми. Тому графіки забезпечують доступ до енергопостачання.
Як працюють графіки: є Укренерго, яка управляє магістральною мережею, і є обленерго, які є окремими компаніями по доставці енергії від магістральної мережі до споживачів. З вечора на наступний день Укренерго дає команди обленерго з даними, яку кількість споживання і в які саме години слід обмежити, щоб система могла працювати стабільно. Задача обленерго вже по списках споживачів здійснити це, щоб зберегти баланс.
Зараз відключення є і будуть плановими, якщо всі обленерго виконуватимуть графіки, які їм доводять.
Минулого тижня проведено велику роботу по відновленню об’єктів, зокрема, підстанцій. Єдиною болючою точкою залишається Херсонська область. Там причина проблем не в атаці 15 листопада, а в тому, що під час деокупації росіяни практично знищили і замінували мережу. Зараз електрики разом з саперами проходять по лініях, які з’єднують область з рештою країни, щоб розмінувати і полагодити. На це кинуто всі сили.
Щодо перспектив. Завтра прогнозують короткострокове, але різке похолодання. Трохи пізніше сьогодні стануть відомі обсяги обмежень на цей час. Потім очікується потепління і буде трохи легше. За умов відсутності нових ракетних атак ситуація буде стабільна і електропостачання здійснюватимуть у плановому режимі. Вони будуть помірними і вкладатимуться у наш чотирьох годинний стандарт.
До чого готуватися
Географія атак охоплює всю Україну, десь пошкодження більші, десь менші, але це глобальний виклик. Картину, яка зображена щодо 15 листопада, ми пережили вже шість разів.
Якщо атаки будуть продовжуватися, то ми передусім розраховуємо на Сили ППО, які від удару до удару підвищують процент збитих ракет. Фактично енергетики, ЗСУ і громадяни – єдина команда під час обстрілів. Завдяки взаємодії втримується цілісність енергосистеми: ЗСУ збивають ракети і дрони, енергетики забезпечують швидке відновлення і резервні схеми живлення областей, особливо, районів, які позначено на схемі червоним. А громадяни з розумінням ставлячись до обмежень постачань, які після атак виходять за стандартні чотири години.
Потрібно бути готовими до тривалих відключень, які перевищують чотири години. Після останньої атаки це було близько доби і більше в окремих районах. На такий випадок слід мати запас води, заряджені «павербанки», теплі речі.
Під час різних ударів росіяни використовують різні стратегії, щоб нанести максимальну шкоду. Тому 15 листопада найбільше постраждав західний регіон. Це не завжди так. Під час інших атак можуть бути інші енергорайони. Наприклад, під час першої масштабної атаки на енергетичну інфраструктуру у вересні найбільше постраждав Харків. Дуже сильно діставалося Києву та іншим регіонам.
Імовірність «блекауту» залежить від багатьох факторів: як спрацювала ППО, в які конкретно об’єкти «прилетіло» і ступінь пошкоджень, яка саме комбінація влучань. Також залежить, яким був рівень споживання у момент влучань. Саме тому ми і не публікуємо конкретні дані енергоспоживання, щоб не орієнтувати ворога. Неможливо спрогнозувати, коли може статись «блекаут» і його ймовірність. Але «блекаут» – не кінець світу. Це повне або суттєве погашення енергосистеми, після якого одразу починається її відновлення. В «Укренерго» провели тренування, щоб усі знали, що робити в такому випадку для найшвидшого відновлення. Всі знають, що робити, якщо раптом таке трапиться. Але далеко не факт, що нас це чекає.
Чи є обладнання для ремонту
Перед вторгненням ми створили один із найбільших запасів обладнання, напевне, в світі. Йдеться про найскладніший тип – автотрансформатори, які перетворюють напругу з високої на низьку, що дає можливість постачати від електростанцій в мережу до кінцевого споживача.
Коли ми зараз звертаємося до партнерів за обладнанням, яке можна використати для заміни і ремонту – то ми бачимо, що такого складу ні в кого більше не було. Це дуже дороге, штучне обладнання, яке досить довго виготовляти.
Зараз ми використовуємо свій склад, але шукаємо обладнання по всьому світі та намагаємося привести це в Україну. Допомога іде. До речі, вона почала іти ще з березня і після деокупації північних регіонів у квітні, ми отримали дуже багато матеріальних ресурсів від європейських енергокомпаній, зокрема, для швидкого відновлення.
Зараз масштаб ушкоджень більший на порядок. Відповідно зараз ми шукаємо набагато більше обладнання і не лише для повітряних ліній, а в основному для підстанцій.
Ключові виробники автотрансформаторів: Іспанія, Бельгія, Індія, Китай, Південна Корея, Японія, Україна. При цьому в Україні використовується специфічний клас напруги, який не використовується в країнах Європи. Це можна порівняти з різницею залізничної колії. Тому треба знайти саме такий трансформатор.
Щодо закликів виїжджати з країни
Заклик до якогось масового виїзду за кордон, я вважаю, недоречний.