Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Пряме постачання

19 Травня 2021, 11:51

 Усі, хто сумнівається у відданості США європейській безпеці, мають переглянути нечіткі відеозаписи першої фази навчань Swift Response, що днями відбулася в Естонії. 400 американських солдатів 82-ї Повітряно-десантної дивізії впродовж одинадцяти годин без перепочинку летіли на нічну висадку з бази Форт Брегг (штат Північна Кароліна, США. — Ред.). Вони об’єдналися з таким самим загоном, завбільшки з батальйон, що прилетів з Литви.
Усе це — частина масштабних навчань Defender Europe-21, на яких у найближчі місяці відпрацьовуватимуть посилення й оборону Європи. До навчань залучено 28 тис. військовослужбовців з 26 країн — членів НАТО, а також потенційних членів: Грузії, Боснії і Герцеговини, України й Косова.

Нічого схожого не було з 1980-х років, коли США відпрацьовували посилення Західної Європи перед лицем загрози Варшавського договору в рамках масштабних навчань Reforger. 

 

Читайте також: На Східному фронті без змін

Нинішні навчання засвідчують зміни в сприйнятті загроз, розрив між американським і європейським потенціалом, а також підкреслюють, скільки ще слід змінити.

Колись такі навчання видавалися фантазією. Я досі пам’ятаю викривлення інформації й таємничість навколо перших великих навчань, що відбувались у країнах Балтії та Польщі, — Steadfast Jazz 2013 року. То було за шість років після кібератаки на Естонію, за п’ять років після війни в Грузії й за чотири роки після російських навчань «Запад», на яких відпрацьовували вторгнення в країни Балтії та ядерну атаку на Варшаву. Однак чимало західних можновладців вважали за потрібне ходити околяса навколо питання російської агресії. Ці люди не заплатили за свою легковажність і боягузтво. Зате заплатили українці.

Те, що Росія становить справжню воєнну загрозу, нарешті є загальноприйнятим фактом. В Європі зростають витрати на оборону. З’являються нові коаліції та зв’язки, зокрема за участі Швеції й Фінляндії, що не належать до НАТО. Для країн Східної Європи оборона і стримування як ніколи зміцнилися 

Нині те, що Росія становить справжню воєнну загрозу, нарешті є загальноприйнятим фактом. В усій Європі зростають витрати на оборону. З’являються нові коаліції та зв’язки, зокрема за участі Швеції й Фінляндії, що не належать до НАТО, але є дуже важливими країнами. Тимчасом для колись поневолених країн Східної Європи оборона та стримування як ніколи зміцнилися.

Defender-21 надсилає потужний меседж про це. Але й також засвідчує, що Європа досі жалюгідно залежна від американців. 

Тільки США мають істотні сили в стані належної готовності. Тільки США можуть терміново переміщувати свої сили на далекі відстані. Тільки США володіють високотехнологічним озброєнням (зокрема протиповітряними й протиракетними системами), необхідним, щоб забезпечити ефективність бойових дій після прибуття на місце призначення. Тільки США мають запаси пального, боєприпасів і запчастин для продовження бойових дій після перших кількох днів. Тільки США мають потенціал для стримування Росії, якщо та спробує вдатися до ескалації, щоб уникнути поразки, яка насувається.

 

Читайте також: Розвідування обстановки

Чи вигідно це Сполученим Штатам? На папері — так. Європа забезпечує економічний і дипломатичний вплив, що уможливлює глобальне лідерство США. Трансатлантичні відносини у сфері безпеки мають свою ціну, але дають ще більше переваг. Проте ця домовленість під загрозою. Перший чинник: дедалі відчутніші ізоляціоністські настрої у верхівці США, зокрема серед деяких трампівських республіканців й антиімперіалістичного лівого табору (промовистий приклад — Інститут відповідального державного управління Квінсі, який фінансують Джордж Сорос і Чарльз Кох).

Другий чинник: Китай. З огляду на ситуацію в Тихоокеанському регіоні, у Європі вже нині відчувається згубний брак американського військового потенціалу. Такий стан речей тільки погіршуватиметься, а не покращуватиметься.
До цього додається жахлива прогалина в лідерстві в Європі. Німеччина бере на цей рік тайм-аут через вибори. Наступного року те саме зробить Франція. ЄС у такому плачевному стані, що Європейський парламент тепер навіть вражає. Чванливі, ненаситні, жадібні, налаштовані на нейтралітет, а найголовніше — неефективні можновладці не забезпечать США жодної допомоги в серйозній проблемі з Китаєм.
Як наслідок, Європа не спроможна обороняти себе — і не виконує своїх зобов’язань перед єдиною країною, здатною на це.