Президенти Вишеградської Групи (Польща, Словаччина, Чехія та Угорщина) під час саміту у польському Ряшеві висловилися проти будівництва російського газопроводу Nord Stream 2. Про це повідомив президент Польщі Анджей Дуда після зустрічі з колегами по групі та з євросоюзним комісаром у справах енергетичної безпеки Марошем Шефчовичем.
Як наголосив польський лідер, позиція Вишеградської Групи – однозначна: «Усі панове президенти підтримують відсутність економічних підстав для цієї інвестиції, натомість переконані, що вона має політичний характер, а її реалізація, перш за все, перешкоджатиме створенню ефективного енергетичного союзу у Європі. Ефективного, – означає такого, що дійсно забезпечить конкурентність, і цим самим, – справжню диверсифікацію джерел постачання газу».
Президент Анджей Дуда наголосив, що будівництво Nord Stream 2 призвело б до того, що Євросоюз ще більше узалежнився б від Росії, а конкретно, – від Газпрому: «Тут, зокрема, з польського боку – мене, як президента, та уповноваженого уряду з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Пьотра Наїмського, досить міцно наголошувалося, що конче необхідна диверсифікація постачання, необхідний пошук нових джерел енергії. Прикладом такого пошуку нових джерел може послужити, реалізований Польщею, газопорт у Свіноуйстю, який дає можливіть постачання скрапленого газу LNG з різних джерел у всьому світі».
Нагадаємо, польська компанія завадила Росії профінансувати будівництво «Північного потоку-2». Раніше у Польщі зірвалося утворення консорціуму великих газових компаній Росії та ЄС для будівництва «Північного потоку-2».
Наприкінці липня цього року польське антимонопольне відомство опублікувало свої застереження щодо створення консорціуму. Один з аргументів – небезпека обмеження конкурентноздатності інших суб’єктів ринку.
Нагадаємо, в березні лідери Угорщини, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини, Чехії та Естонії направили голові Єврокомісії Жану-Клоду Юнкеру листа, в якому висловилися проти будівництва російського газопроводу.
Лідери країн у листі зауважили, що реалізація проекту потягне за собою «потенційно дестабілізуючі геополітичні наслідки». У заяві також зазначили, що через події в Україні поставки російського газу в Європу матимуть політичний підтекст.