Президент Могилянки: остаточний варіант законопроекту про вищу освіту можна сміливо ухвалювати

4 Грудня 2012, 08:35

"Проект закону може сміливо приймати у такому вигляді. Він несе прогрес для українського освітнього простору", – заявив Квіт газеті "Коммерсант-Украина".

Законопроект також схвалили представники студентських профспілок. "Це максимум, чого нам вдалося досягти в процесі тривалих переговорів з Міносвіти", – заявила активістка громадського руху "Відсіч" Катерина Чепура.

Нагадаємо, вчора Кабмін затвердив законопроект про вищу освіту.

Остання редакція документа передбачає поетапне підвищення стипендії до рівня прожиткового мінімуму, а також передачу частини повноважень Міносвіти новому колегіальному органу – Національному агентству з питань якості освіти. Агентство уповноважене аналізувати якість і розробляти стандарти освіти, проводити ліцензійну експертизу вишів, формувати перелік та проводити акредитацію спеціальностей, атестацію наукових ступенів.

Статус агентства у проекті не уточнюється, вказується лише, що працює воно на громадських засадах і складається з двох представників Академії наук, 9 – вишів, 3 – громадських організацій, що представляють інтереси роботодавців, і одного представника органів студентського самоврядування.

Документ також встановлює чотири типи вузів – університет, академія, інститут і коледж, а також розширює їх фінансову і академічну автономію. Вузам пропонується дозволити видавати дипломи власного зразка, відкривати депозитні рахунки в комерційних банках і використовувати на власний розсуд доходи від платних послуг.

Відрахування та переведення студентів пропонується погоджувати з органами студентського самоврядування, а вченим радам вузів дозволяється брати активну участь в управлінні навчальним закладом. Зокрема, стверджувати навчальний та фінансовий плани, призначати деканів та керівників підрозділів.

У Міносвіти законопроект назвали "незбалансованим" і запропонували вузам ввести додатковий екзамен при прийомі студентів.

Як відомо, первинна версія законопроекту "Про вищу освіту" була розроблена Міносвіти в 2010 році. Зокрема, документ дозволяв вишам щорічно проводити перерахунок плати за контрактне навчання з урахуванням інфляції, зберігаючи повний державний контроль за їх діяльністю.

Він викликав акції протесту студентів та критику академічної спільноти, після чого його було відправлено на доопрацювання. Робочу групу очолив ректор Національного технічного університету "Київський політехнічний інститут" Михайло Згуровський.