Президент Freedom House: ситуація в Україні не є незворотною

7 Липня 2012, 17:28

«Як на мене, не йдеться про незворотні процеси. Просування шляхом демократизації не є лінійним процесом. Угорщина, приміром, продемонструвала значний прогрес розвитку демократії, а натомість нещодавно – реверсні показники», – заявив Кремер.

За його словами, після Помаранчевої революції «українці мали нереалістичні очікування, проте помаранчеві лідери прикро розчарували їх».

«Віктор Янукович прийшов до влади шляхом демократичних виборів, однак його розуміння управління державою не було демократичним», – заявив він.

«Але ситуація в Україні не є незворотною. Ще можна щось змінити», – наголосив Кремер.

«Однією з причин виконання звіту (Freedom House – Ред.) є те, що ми відчували, що ситуація тут все ще є змінною. Безумовно, показники України погіршуються, проте це не є свідченням того, що їх не можна покращити. Сподіваємося, наші зміни допоможуть владі та самим українцям зрушити ситуацію з місця в позитивний бік», – заявив президент Freedom House.

Кремер наголосив, що представники організації не починали цьогорічну та минулорічну оцінку з автоматичним переконанням, що Віктор Янукович має бути демократичним лідером.

«Також ми є дуже критичними до помаранчевих лідерів, аж ніяк не намагаємося показати, що вони є хорошими і демократичними, а партія на чолі з Януковичем такою не є. Потрібно пам’ятати, що повільне погіршення, яке загострилося протягом останніх двох років, фіксувалося в Україні і раніше», – зазначив він.

«Ми були дуже вражені та приємно здивовані, що українські високопосадовці погодилися з нами зустрітися цього і минулого років. А це, на мою думку, позитивна річ щодо України», – додав Кремер.

Він зауважив, що такого доступу до влади вони б не отримали у Росії чи Білорусі.

Також Кремер зауважив, що «в Україні наявні дві тенденції, які можуть здаватися протилежними, проте які співіснують».

З одного боку, українське громадянське суспільство є активнішим та жвавішим, ніж рік тому. Натомість, з іншого боку, влада застосовує більше тиску, що призводить до порушення питання про свободу об’єднань і зборів. «Названі тенденції не є взаємовиключними», – зазначив Кремер.

Нагадаємо, у цьогорічному звіті Freedom House позиції України погіршилися за п’ятьма із семи категорій Nations in Transit. Наприклад, не покращилася ситуація щодо слабкої судової незалежності, а показник корупції майже сягнув рівня авторитарних країн.