Китай вживе всіх необхідних заходів для захисту своїх установ і підприємств, заявив у п'ятницю речник міністерства закордонних справ країни після того, як Сенат США ухвалив закон про заборону імпорту з Сіньцзян-Уйгурського автономномного району, якщо підприємства не зможуть довести, що вони були виготовлені без примусової праці. Про це повідомляє Associated press (AP).
Речник Ван Веньбінь заявив журналістам 17 грудня на щоденному брифінгу, що відповідні дії "серйозно підривають принципи ринкової економіки та правила міжнародної економіки та торгівлі, а також завдають серйозної шкоди інтересам китайських установ і підприємств".
"Китай рішуче висловлює жаль та відхиляє це (рішення – Ред.) і закликає США негайно виправити свою помилку. Китай вживе всіх необхідних заходів, щоб рішуче захистити законні права та інтереси китайських установ і підприємств", – сказав речник, не вдаючись у деталі.
Цей закон став покаранням від США за системні утиски Китаєм етнічних та релігійних меншин у регіоні, особливо мусульман уйгурів у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі.
Незважаючи на численні незалежні розслідування, які виявили примусову стерилізацію та великі табори для ув’язнення, де багато уйгурів нібито змушені працювати на фабриках, Китай засудив усі подібні заяви та назвав їх "брехнею століття".
Пекін вважає це спробою придушити зростання Китаю та завдати шкоди репутації країни. Китай спочатку заперечував існування таборів, що дуже нагадують в’язниці, але пізніше заявив, що вони є добровільними центрами професійного навчання та дерадикалізації. Тепер вони кажуть, що всі "студенти" вже випустились звідти.
"Уряд США намагається задушити економіку Сіньцзяну через його промислові ланцюги під фальшивими приводами "примусової праці" та "порушення прав людини", – повідомила у п’ятницю китайська урядова агенція новин "Сіньхуа" з посиланням на звіт Інституту Дослідження Центральної Азії в університеті Ланьчжоу на північному заході провінції Ганьсу.
Читайте також: Chatham House: ЄС дотримується хисткої стратегії щодо Китаю
У США стверджують, що серед товарів, які нібито виготовляються за допомогою примусової праці, є бавовна-сирець, рукавички, томатні вироби, кремній, рибальські знаряддя та низка компонентів сонячної енергетики.
Новий закон встановлює презумпцію, що товари з Сіньцзяну виготовляються з примусовою працею, тому підприємства, які хочуть імпортувати товари звідти до США, повинні довести відсутність примусової праці. У тому числі працівників, переведених із Сіньцзяну.
Робота на фабриці вже давно асоціюється з таборами, через які пройшло від 900 тисяч до 1,5 мільйонів уйгурів та інших китайських мусульман, прокоментував AP Даррен Байлер, асистент кафедри міжнародних досліджень Канадського університету Саймона Фрейзера, який багато вивчав та писав про табори.
Мусульмани, яких відправляють на роботу в інші частини Китаю, відокремлені від своїх сімей. Їх супроводжує чиновник Комуністичної партії Сіньцзяну та поліцейський, каже Байлер. Їхня діяльність надзвичайно обмежена, крім того їм заборонено сповідувати іслам.
Міністерство торгівлі США оголосило про нові санкції проти Китайської академії військово-медичних наук і 11 науково-дослідних інститутів, які зосереджені на використанні біотехнологій для підтримки китайських військових.
Раніше Тиждень писав про нові санкції від США через порушення прав людини проти десятків суб'єктів, у Китаї, М'янмі, Північній Кореї та Бангладеші. Також Міністерство фінансів США оголосило, що вносить DJI, найбільшого в світі виробника дронів та ще сім інших китайських компаній до інвестиційного чорного списку через їхню ймовірну причетність до біометричного спостереження та відстеження уйгурів.