Лауреатом премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2023 року став письменник, культуролог і культурний менеджер Олександр Михед за книжку «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення». Спеціальні відзнаки Капітули цьогоріч були присуджені Андрію Гудимі (посмертно) за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин (за книжку «69 спецій для Серця», Видавництво Старого Лева) і Андрію Содоморі за віртуозне продовження традиції українських неокласиків в есеїстиці (за книжку «Під чужою тінню», Літопис).
Також під час церемонії вчетверте було вручено Спеціальну відзнаку Радіо Культура. Ім’я її володаря оголосила продюсерка Радіо Культура, журналістка, перекладачка та письменниця Ірина Славінська. Відзнаку отримав письменник, живописець, військовий Андрій Гуменюк.
2023 року до довгого списку номінантів на здобуття Премії потрапило 14 видань, а до шортлиста потрапили три книжки:
- Катерина Зарембо «Схід українського сонця» (Човен);
- Олександр Михед «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» (Видавництво Старого Лева);
- Галина Петросаняк «Наш сусід Альберт Гофман» (Видавництво 21).
У своїй промові Олександр Михед зазначив так: «Це надзвичайна честь, неочікувано отримувати відзнаку за книжку, яка не планувалась, книжку яка не мала бути, книжку, яка почала з’являтись в перший день повномасштабного вторгнення. Я хочу подякувати читачам та читачкам, які пишуть свої відгуки, і я бачу наскільки важливим є цей діалог, тому що моя історія повністю відображається в історіях моєї аудиторії. Щодня боротьба ведеться за існування України – стоншується межа між епохами. Віру в силу літератури повертає відчуття зв’язку з поколіннями українських письменників та письменниць, які вже зустрічалися з тим самим ворогом і проходили крізь те саме пекло. Моя література завдячує їм. Я просто мрію, щоби в житті моїх колег, щоби в моєму житті знову настав час, коли виникатимуть ситуації, нагоди і можливості, аби відкрити мовознавчі чи літературознавчі праці пана Юрія Шевельова з дуже конкретним запитом: «Що взагалі про все це думає Шевельов?»»
Читайте також: Шевельов: краса і правдивість
«Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» був тепло прийнятий українськими читачами та критиками. Так літературний критик Ігор Котик на Читомо слушно узагальнював структуру і проблематику «Позивного для Йова»: «У своїй новій книжці Олександр Михед порушує багато аспектів російсько-української війни. Мова, звісно, не про тактику ведення бойових дій, роди військ чи види зброї – для таких тем потрібні спеціалісти. А от щодо візії гуманітарія, зокрема письменника, то автор «Позивного для Йова» рефлексує над світоглядними змінами громадян у час війни, психологією біженця, травмами, завданими психіці життям під окупацією, над словником війни, над переосмисленням культурних і релігійних цінностей у час війни, переосмисленням ролі літератури, переоцінкою літературних явищ, над труднощами у віднаходженні спільної із західним світом точки зору». Літературознавиця Богдана Романцова на Громадському про есеїстику Олександра Михеда писала так: ««Позивний для Йова» точно вас тригеритиме, його написано гостро і збіса опукло, чітко, без замовчувань. Та розділений біль, як відомо, ущухає швидше. Та й куди нам тепер від нього подітися». Книжкова оглядачка Олена Лисенко на Українській правді акцентувала на таких нюансах есеїв Олександра Михеда: «…Щодо рефлексії, то книжка ця, скоріше, лише перший крок до неї. В ній Михед обирає на позір простий, репортажний стиль оповіді, де фіксує крок за кроком такі свої і, водночас, такі знайомі багатьом українцям травми…. «Позивний для Йова» наче збирає найгустіше. Це книжка жирних і незарозумілих висновків».
Цьогоріч тексти претендентів оцінювала Капітула, до складу якої ввійшли: Володимир Єрмоленко, президент Українського ПЕН (голова Капітули), Оля Гнатюк, дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету, Олександр Саврук, декан Києво-Могилянської Бізнес Школи, Олег Коцюба, літературознавець, керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету, Леонід Фінберг, головний редактор видавництва «Дух і Літера», Тамара Гундорова, літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ (Інститут Літератури), Елеонора Соловей, літературознавиця, Андрій Бондар, письменник. есеїст, перекладач, лауреат Премії за 2021 рік, Андрій Павлишин, журналіст, історик, перекладач, лауреат Премії за 2022 рік, Тарас Лютий, філософ, есеїст, лауреат Премії за 2020 рік, Тетяна Терен, журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН.
Нагадаємо, що премія імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року, і відтоді її лауреатами ставали Тарас Прохасько, Андрій Портнов, Костянтин Москалець, Олександр Бойченко, Вахтанґ Кебуладзе, Андрій Любка, Володимир Єрмоленко, Діана Клочко, Тарас Лютий, Андрій Бондар і Андрій Павлишин. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику. Нагорода носить імʼя Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику, та відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів, опубліковані в паперовому вигляді впродовж календарного року.