Преференціями для обраних намагаються замінити системні зміни

Економіка
15 Вересня 2021, 12:47

Офіс залучення інвестицій (UkraineInvest) отримав 23 заявки на проєкти від потенційних інвесторів на загальну суму понад 2 млрд доларів. Про це на пресконференції заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. "Інвестиційні няні в Україні є. Ключовою установою визначено UkraineInvest. Там вже 9 працівників визначені як супроводжуючі особи для великих інвестпроєктів. На сьогодні звернулись 23 інвестори, які хочуть скористатись перевагами цього закону. Загальна сума, яку вони планують вкласти в Україну, складає понад 2 млрд доларів", – сказав Шмигаль.

 

За його словами, частина цих інвесторів здійснюватиме свої інвестиції в цьому році, а частина – в наступному. "Відповідно, за такими інвесторами закріплюються працівники UkraineInvest і супроводжують їх", – додав прем’єр-міністр. 

 

Економічний оглядач Тижня Олександр Крамар наголосив, що повноцінний економічний розвиток будь-якої національної економіки завжди базується на інвестиційній активності власного бізнесу. "Створення преференцій для вузького кола старих олігархів чи іноземних інвесторів веде лише до погіршення інвестиційної активності з боку решти бізнесу. Адже він отримує сигнал, що загальні для усього бізнесу проблеми реально ніхто вирішувати навіть не збирається. У результаті жодних позитивних зрушень від залучення 2, 5 чи й кількандцяти мільярдів доларів не буде. Адже вони не надійдуть за рік-два", – зауважив він.

 

Читайте також: Наявний в Україні надзвичайно низький рівень виробничих інвестицій не може надати потрібного поштовху економіці

 

Олександр Крамар звертає увагу, що щорічні капітальні інвестиції в Україні становлять близько $20 млрд на рік уже зараз і левову частку їх робить місцевий бізнес. За 5 років йдеться про суму близько $100 млрд. "І це при тому, що частка інвестицій у навіть нинішньому надзвичайно малому ВВП України утричі менша, аніж в сусідів на кшталт Польщі чи Румунії і в 5-7 разів поступається динамічним азійським економікам. І всюди левова частка інвестицій здійснюється саме національними інвесторами. Іноземні лише доповнюють. Тому спроби "привести за ручку" вузьке коло обраних інвесторів в кілька десятків проєктів та тлі деградації решти економіки – це хибний і безперспективний шлях. Особливо якщо це будуть не експортоорієнтовані чи спрямовані на заміщення імпорту виробничі інвестиції, а йтиметься про й так високоприбуткові проєкти в логістиці, будівництві, торгівлі чи послугах, які у нас і так найкраще інвестуються і без інвестнянь", – резюмував економічний оглядач Тижня.