Ганна Маляр – заступник міністра оборони України:
Війна переходить у нову фазу.
На завдання взяття Києва під час першої фази війни кинули 24 БТГ, складені з елітних військ зс рф. Ворог зробив ставку на домінування у чисельності, зброї і підготовленості військ.
У цій фазі ЗСУ нанесли абсолютний удар і здобули перемогу.
Після невдачі Росія змінила тактику. У Росії ще є достатньо ресурсів і техніки, а також вона здатна мобілізувати людей. Тому нас чекає тривалий етап боротьби і перемога
Мобілізація в Росії може відбутися вже у найближчі тижні.
Нинішня позиція Заходу – це другий фронт проти рф. Надходження західної техніки і зброї триває. Артилерія калібру 155 мм уже на фронті.
На зустрічі на базі Рамштайн визначили нову ціль вільного світу – не зупинити, а перемогти Росію.
Однак нас очікують декілька надзвичайно складних тижнів, а можливо і місяців до того як західна зброя надійде у необхідних кількостях.
Щодо забезпечення військ. Міністерство оборони орієнтується на те, що необхідно забезпечити усім необхідним приблизно 1 млн осіб: регулярна армія, тероборона, мобілізовані, корпус резерву. Також запаси на оновлення і потреби інших складових сектору безпеки.
Стратегічна ставка – на українське виробництво і бронежилетів, і шоломів, і форми, і сухпайків. Наші виробники, які відповідають вимогам якості, забезпечені замовленнями до кінця року. Є чіткий графік постачань.
Міноборони також імпортує потрібне для армії. Наприклад, з 1 по 10 травня надійшло понад 34 тисячі одиниць бронежилетів, більше 30 тисяч шоломів, більше 46 тисяч комплектів форми. Розподіл забезпечує командування армії відповідно до потреб. Це стосується і зброї.
Якщо казати загалом з 24 лютого, то 56% потреб у бронежилетах забезпечено через угоди Міноборони, 44% – через формати благодійної допомоги. Частину Міноборони у співвідношенні будуть нарощувати. По шоломах – 70% благодійна допомога. Тут поки що вона домінуватиме, оскільки наразі складно забезпечити потрібне виробництво.
Путін формує імідж непередбачуваного політика і, швидше за все, психологічно готовий до ескалації, зокрема, із застосуванням хімічної зброї. Ці сценарії нами розглядаються.
У нас були випадки зриву постачання озброєнь з Заходу через оголошення конкретних типів. Тому цього не можна робити.
Лендліз планується на три роки. Ми увійшли в період ритмічного постачання ЗСУ і це важливо.
Читайте також: Інтерв’ю колишнього депутата латвійського Сейму, а нині добровольця батальйону «Карпатська Січ» Юріса Юраша
Олексій Громов – бригадний генерал, заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних Сил України:
На окремих напрямах зс рф у 10 разів переважали Сили оборони не лише в особовому складі, а й озброєнням, технікою.
Ми завчасно провели планування дій ЗСУ з іншими складовими Сил оборони, поповнення запасів, додаткове розгортання під виглядом навчань. Також провели переміщення сил ППО
За добу до атаки Росії ми перебазували літаки на польові аеродроми.
Завдяки цьому та мобілізації всього народу зірвані плани противника з блискавичного блокування Києва, захоплення Харкова Одеси, Миколаєва, Чернігова, Сум. Противника змусили зосередити сили на одному з напрямів.
Зараз найактивніші бойові дії на Лиманському напрямі.
На Харківському та Ізюмському напрямах ворог перейшов до оборони і веде стримуючі дії, а також перекидає сили на Луганський напрям.
На Херсонському та Мелітопольському напрямах противник також перейшов до оборони і веде стримуючі дії.
Зв'язок з підрозділами, які героїчно утримують позиції на Азовсталі – підтримується.
На сьогодні проведення операції з деблокування потребуватиме значного зусилля значної кількості військ, оскільки підрозділи ЗСУ перебувають на віддаленні 150-200 км від Маріуполя. Також противник створив розгалужену систему інженерних загороджень та оборонних рубежів. Тому це призведе до значних втрат наших військ.
Окремо наголошую, що планування і проведення будь-яких операцій не є темою публічних обговорень.
ЗСУ неодноразово здійснювали доставку в Маріуполь боєприпасів, засобів зв’язку, медикаментів. Доставки були можливі, доки інформація не стала публічною. Після цього противник посилив ППО і це ускладнило проведення таких дій, привело до втрат людей та вертольотів, які евакуювали поранених.
Наразі противник, використовуючи тактику повзучого наступу, намагається оточити та розгромити угруповання Об’єднаних сил.
Ми маємо успіх на Харківському напрямку, де відтісняємо ворога і звільняємо наші населені пункти.
Втрати противника від початку вторгнення складають 20% особового складу та до 60% основних видів озброєння та техніки.
Але навіть досягнення поставленої у другій фазі операції мети – окупації Донецької та Луганської областей – найбільш імовірно, не задовольнить його амбіцій. Це лише створить умови для розширення агресії.
Однак як би важко нам не було, ми продовжуватимемо виконувати Конституційний обов’язок.
Наразі немає підтверджених даних про розташування ядерної зброї в Криму.
(Щодо планів ворога) Наступними імовірними діями противника можуть стати спроби взяття під контроль Запорізької, Миколаївської, Одеської областей, вихід на кордон із Придністров’ям. Захоплення центральної України, оволодіння Києвом. Призначення перевиборів до законодавчих і виконавчих органів влади, приведення до влади проросійських сил. Створення нового державного утворення та включення його до складу Росії. Це стратегічна мета противника. Але на це є наша протидія.
Наразі немає підтверджень застосування хімічної зброї по наших захисниках.
Дальнобійна артилерія дає нам можливість бити по другому ешелону противника, порушуючи логістику, а також успішно вести контрбатарейну війну.
Від початку вторгнення Росія здійснила 487 ракетних ударів по Україні, під час яких випущено 788 крилатих ракет і балістичних ракет. Зокрема, «Іскандер» – 213 одиниць, «Точка У» – 61, крилатих ракет морського і повітряного базування – 235, бойових вильотів авіації – 4917. Основні цілі – транспортна інфраструктура на півдні та сході.
За травень – 49 ракетних ударів, під час яких випущено 74 крилатих ракет і балістичних ракет. «Іскандер» – 4, «Точка У» – 8, крилатих ракет морського і повітряного базування – 2, бойових вильотів авіації – 459. Перша декада квітня – 36 ракетних ударів, під час яких випущено 73 крилатих ракет і балістичних бойових вильотів авіації – 640. Зросла частка застарілого озброєння.
Читайте також: Що не так з РПЦ, або Мрії псковського десантника під час літургії
Олексій Надточий – начальник оперативного управління штабу Головного управління Національної гвардії України:
Було здійснено евакуацію підозрюваних і обвинувачених, до яких застосовано запобіжні заходи.
За час повномасштабного вторгнення росії 501 військовий загинув, 1697 зазнали поранень.
Нацгвардійці залучені до правоохоронних функцій на 170 блокпостах по всій країні, з яких 18 у Києві. 50 спостережних пунктах, взято під охорону понад 600 об’єктів.
Для уникнення мародерства здійснюється патрулювання під час комендантської години. До цього залучено близько 2500 нацгвардійців.
За цей час затримано 230 осіб за підозрою в причетності до ДРГ. Загалом затримано понад 4 тисячі осіб.
Підрозділ охорони ЧАЕС наразі посилено відновив охорону станції, на території ЧАЕС також працюють групи з розмінування.
Читайте також: Зручна вибіркова амнезія, або Німецька історична (без)відповідальність перед Україною
Леонід Баран – директор департаменту охорони державного кордону ДПСУ:
На Азовсталі, зокрема, ворогу протистоять прикордонники Донецького загону та морські прикордонники Маріупольського загону.
Ми вживаємо загодів реагування на інформацію про наближення до кордону сил спецоперацій Білорусі. Також посилюється ділянка кордону з Придністров’ям.
Загалом, з раніше втраченого, зараз відновлено контроль на ділянці 1200 км, з яких дві третини – кордон з Росією. Однак небезпека зберігається. Основне – замінована територія, діяльність ДРГ, триваючі обстріли з території Росії.
На безпосередньо прилеглій до кордону території заборонено рух цивільних, окрім території населених пунктів.
Кордон з ЄС і Молдовою з 24 лютого загалом перетнули 6,4 млн осіб, з яких 4 млн – на виїзд. Зараз є тенденція зростання саме в’їзду.
Майже 3,3 тисячі осіб затримано як таких, що хотіли перетнути кордон для уникнення мобілізації.
Читайте також: Коли закінчиться Друга світова війна?
Олексій Сергєєв – начальник Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Національної поліції:
З 24 лютого поліцією викрито 88 ДРГ, до яких входило 757 осіб.
Зокрема, 28 квітня затримали двох громадян, які фотографували завод «Артем» у Києві, по якому нанесли повітряний удар, і відправляли фото на російські номери.
Внаслідок обстрілів ворогом цивільних колон транспорту для евакуації загинули 33 людини, з них 5 діти.
72 особам оголошено підозру через колабораційну діяльність