Правозахисники наголошують, що ПАРЄ – це політичний орган, і його рішення носитиме рекомендаційний характер.
«Якщо буде ухвалена резолюція, скажемо так, це буде визначення, яке буде використовуватися на політичному рівні. Буде підтверджено те, про що всі говорили раніше, тобто про політичне переслідування (опозиціонерів – Ред.). Але тепер це буде випливати з того визначення, яке можливо ухвалить ПАРЄ», – заявив Захаров.
Якщо Тимошенко і Луценко підпадуть під визначення «політичний в’язень», для них особисто ніяких наслідків це мати не буде, зауважили правозахисники.
«Вже деякі видання помилково заявили, що це буде означати, що їх мають обов’язково звільнити. Насправді для політичних в’язнів такої вимоги немає. Така вимога є для в’язнів сумління, а це дещо інше. Це визначає, зазвичай, Міжнародна амністія (Amnesty International) і організовує відповідні міжнародні кампанії за звільнення», – зазначив Захаров.
«Ані Тимошенко, ані Луценко не є в’язнями сумління у звичному розумінні», – наголосив у свою чергу Гройсман.
Між тим резолюція ПАРЄ може мати наслідки для деяких українських чиновників.
«Базуючись на ньому (рішенні ПАРЄ – Ред.) уряди деяких країн можуть запровадити певні обмеження відносно конкретних фізичних осіб, які відповідають, на думку тих урядів, за те, що в країні є політичні в’язні», – зазначив Гройсман.
«І питання не в тому, давати візи чи ні», – зауважив він. Гройсман підкреслив, що багато депутатів, прокурорів мають дипломатичні паспорти. «Відтак їм просто можуть сказати: так, ви маєте право влетіти, але ми вас далі аеропортової стійки не пускаємо в країну. Сідайте на літак, повертайтеся назад. Таке може бути», – заявив він.
«Це можуть бути публічно анонсовані речі, можуть бути і неофіційні», – не виключає Гройсман.
«Держава, в якій є політичні в’язні, де є політичні переслідування, взагалі має дуже погану репутацію, поганий імідж, з нею не хочуть мати справу на міжнародній арені, що ми і спостерігаємо, власне, – ізоляцію, небажання давати кредити, розмови про членство у ЄС фактично припинені, угода про євроінтеграцію на сьогоднішній день не буде ухвалена і так далі», – зазначив Захаров.
Захаров вважає політично мотивованими справи і Луценка, і Тимошенко. «Їхні вироки, на мій погляд, є несправедливими і незаконними, оскільки ані Луценко, ані Тимошенко не вчиняли кримінально караних дій, в яких їх обвинувачували», – заявив Захаров.
Натомість Гройсман політичним в'язнем міг би назвати лише Тимошенко. «Політично ув’язненою Тимошенко безперечно є. Це типова політична справа. Вона пов’язана із відповідальністю політика за політичні дії, вчинені в межах повноважень голови уряду», – зазначив він.
«Моя оцінка першої справи Луценка – це не політична справа», – заявив Гройсман. Ця справа, за його словами, «типово корупційна». «Єдиний аспект, який можливо пов’язаний з політикою, це те, що його було запроторено за грати до вироку суду», – зауважив Гройсман.
Нагадаємо, 3 жовтня Парламентська Асамблея Ради Європи розгляне резолюцію, що визначає поняття «політичний в’язень».
Глава моніторингового комітету ПАРЄ Андрес Геркель вважає, що резолюція 3 жовтня буде ухвалена, а Тимошенко і Луценко будуть визнані політичними в’язнями.