У Києві правозахисники з ГО Truth Hounds та Української Гельсінської спілки з прав людини 15 травня презентували звіт "Говорять застінки", у якому, зокрема, зафіксували факти присутності підрозділів Збройних сил РФ на окупованих територіях України, а також їхню участь у катуванні українських військових та цивільного населенням за період 2014-2015 років. Про це повідомляє прес-служба Truth Hounds.
"Дослідники зібрали та проаналізували докази воєнних злочинів, зафіксували факти присутності підрозділів збройних сил РФ на окупованих територіях та їхню участь у катуванні українських комбатантів та цивільного населенням за період 2014-2015 років", – йдеться в повідомленні.
Як зазначається, у звіті також вказані імена осіб, які мають бути притягнені до відповідальності за відповідні злочини.
"Зібрані дані ґрунтуються на свідченнях 138 потерпілих, які перебували у полоні на території Донецька, Сніжного, Горлівки та Чистякового (Тореза). Найбільшим місцем несвободи правозахисники назвали колишню будівлю СБУ у Донецьку. У різний час у її підвалах сепаратисти незаконно утримували від 130 до 300 в’язнів", – повідомили правозахисники.
Так, дослідники зібрали свідчення про тортури цивільного населення та українських військових, нелюдського поводження, вбивства полонених, імітації розстрілів, вербування у збройні сили бойовиків та факти сексуального насильства.
"Протягом утримування мене неодноразово виводили і знущалися: били дубинкою, стріляли з травматичної зброї, імітували розстріл. Терористи з позивним "Адреналін", "Толстий" стріляли мені в спину та по пальцях. Я не міг ходити протягом трьох днів. Жодної медичної допомоги мені не надавали", – розповів звільнений з полону український військовий.
За даними правозахисної організації, більшість затриманих змушували працювати. Згідно з повідомленням, робота полягала у похованні трупів, пакуванні та перенесенні провізії, прибиранні особистих приміщень бойовиків, розвантаженні боєприпасів з так званих "гуманітарних конвоїв" РФ.
"Ув’язнені розповідали, що під час таких робіт бачили комбатантів у російській військовій формі з написами "Реактивна артилерія Російської Федерації", – наголошується в повідомленні.
Крім того, правозахисники додали, що зібрані факти міжнародних злочинів та список імен підозрюваних будуть передані до Міжнародного кримінального суду.
- Читайте також: Для Гааги. Свідчення про воєнні злочини на Донбасі
Нагадаємо, 27 грудня відбулося звільнення українських заручників. Частина українців, які перебували у полоні "ЛНР", були звільнені на підконтрольній українській владі території поблизу Майорська, інша частина заручників із так званої «ДНР» – поблизу Горлівки, на окупованій території. За даними віце-спікера Верховної Ради Ірини Геращенко, під час обміну було звільнено 73 українці. Крім того, Україна передала представникам ОРДіЛО 233 із 306 осіб, які були у списку. Інші відмовилися від обміну з низки причин. Близько першої години ночі 28 грудня в міжнародному аеропорту "Бориспіль" приземлилися два літаки зі звільненими з полону ОРДіЛО українцями.
Тим часом у СБУ заявили, що в полоні бойовиків на Донбасі досі залишаються заручниками 103 особи.