Правозахисники: міліція порушує справи лише за третиною заяв про зґвалтування

3 Липня 2013, 08:40

До 20 листопада минулого року, коли набув чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс, подібних справ стало вже 486, пише «КоммерсантЪ-Украина».

За даними міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, в 2013 році органами внутрішніх справ зареєстровано 217 фактів згвалтування.

У 2009-2011 роках до правоохоронних органів надійшло понад 7000 таких заяв, проте порушена тільки 2071 кримінальну справу. Втім, виконуючи обовязки глави прес-служби МВС Сергій Бурлаков заявив, що ці цифри не можуть свідчити про погану роботу міліції: "Вони говорять лише про те, що дослідча перевірка не підтвердила інформацію про згвалтування", – запевнив Бурлаков.

Керівник юридичного департаменту "Ла Страда-Україна" Маріанна Євсюкова відзначає недосконалість українського законодавства у цьому відношенні: "Згідно з Конвенцією Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок, яку підписала Україна, під зґвалтуванням розглядається будь-який сексуальний контакт без добровільної згоди і навіть без застосування насильства. У нас же кримінальна справа порушується тільки за фактом фізичного насильства, погрози його застосування або при використанні безпорадного стану жертви. Частина заяв через це і відхиляється. А довести зґвалтування в сім'ї в нашій країні взагалі пропаща справа".

Євсюкова розповіла, що, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, тільки 30% потерпілих звертаються до правоохоронних органів. Експерт вважає, що в Україні до міліції не звертаються через відсутність конфіденційності, а також соціальних послуг для жертв згвалтувань.

"Якщо людина хоче покарати свого кривдника, то він зобов'язаний йти до міліції. Можливо, неприємно буде все це згадувати і проходити етапи дізнання. Але сьогодні він спустить все на гальмах, а завтра ґвалтівник покалічить ще чиєсь життя", – підкреслив Бурлаков.

Як повідомлялось, 28 червня міліціонер Дмитро Поліщук (племінник прокурора Заводського району Миколаєва Сергія Поліщука) і ще один чоловік (таксист Сергій Рябіненко) були затримані за підозрою у скоєнні зґвалтування, розбійного нападу та нанесенні тяжких тілесних ушкоджень мешканці Врадіївки Ірині Крашковій.

Суд обрав підозрюваним запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на строк 60 діб, і зараз вони перебувають за ґратами.

Водночас місцеві мешканці вимагають притягнути до відповідальності ще одного підозрюваного у скоєнні злочину, на якого вказала потерпіла – старшого лейтенанта міліції Євгена Дрижака. Дрижак, який є  похресником начальника Миколаївського облуправління міліції Валентина Парсенюка, досі перебуває на волі, а його місце перебування ретельно приховується.

2 липня Дрижак переведений зі статусу свідка в статус підозрюваного у кримінальному провадженні про зґвалтування жінки у Врадіївці.

Читайте також Бунт у Врадіївці очима місцевих мешканців: «Люди у нас спокійні… У нас міліція неспокійна»