«Новий КПК значно кращий, ніж попередній. У ньому інша модель кримінального процесу, не інквізиційна, як була в радянському (кодексі – Ред.), а сучасна, європейська. Цей кодекс спрямований на покращення функціонування системи кримінальної юстиції. Однак, звичайно, що вона поки до цього не готова. Проте, якщо не ставити такі вимоги, вона ніколи не буде готова», – відзначив правозахисник.
«Все залежатиме він того, як будуть зреалізовані всі деталі, які в кодексі не прописані, як його (кодекс – Ред.) виконуватимуть вцілому, чи правоохоронні органи справді працюватимуть за цим кодексом, чи вигадуватимуть методи в його обхід. Варто зауважити, що багато хто не хоче працювати в нових умовах. Це, звісно, вибиває основу з-під ніг, оскільки зникають схеми, за якими звикли працювати і мати свій зиск. Причому це стосується абсолютно всіх: і адвокатів, і слідчих, і прокурорів тощо. Якість і виконання кодексу буде питанням постійної боротьби», – зазначив Захаров.
Правозахисник визначає такі позитивні норми кодексу:
«Вперше з’явилися питання щодо оцінки допустимості доказів, контроль слідчого й суді над слідством. У кодексі – краща правова визначеність, правові моделі – більш сучасні, ніж правова невизначеність, яка існує сьогодні. Новий кодекс більш гуманний з точки зору вибору запобіжного заходу, бо з’явився домашній арешт. Крім того, є норма про те, що можна обрати запобіжний захід у вигляді утримання під вартою тільки в тому випадку, коли йдеться про тяжкий або особливо тяжкий злочин, тобто коли покарання – більше 5 років. Очікуємо, що за рік, якщо все виконуватиметься, в Україні буде не 40 тис в’язнів, а 25 тис. – на третину менше. Крім цього, суддя тепер не може надіслати на додаткове розслідування, а повинен винести обвинувальний вирок або виправдовувальний. Це означає, що якість слідства має бути вища і прокурорський нагляд – якісно кращий».
Втім, кодекс містить чимало норм, які, за словами Захарова, «можна використати, щоб не виконувати» їх.
"Прокурор і слідчий мали можливість оцінювати докази ще на стадії слідства до підготовки обвинувального акту. Зараз ці докази можуть оцінюватися виключно в суді. Є вкрай поганою модель суду присяжних. Адже це – не суд присяжних, а пародія на нього. Це дуже схоже на радянських народних засідателів, який називали «ківали», бо вони постійно підтакували. Крім цього, зараз немає такого поняття як «справа». Є обвинувальний акт і його додатки. Однак, не прописано, які додатки передаються в суд, в якому вигляді тощо", – відзначив він.
Нагадаємо, 20 листопада набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Він був ухвалений ВР у квітні та підписаний президентом у травні.
Європейські експерти заявляють, що в новому Кримінальному процесуальному кодексі України враховано найбільш значущі рекомендації, зроблені в ході консультацій українських органів влади з експертами Ради Європи.
Читайте також: Кримінально-політичний кодекс