Зокрема, як зазначив Букалов, за даними Державної пенітенціарної служби України (ДПСУ) число засуджених за два останні роки зросло з 108 тисяч до 115 тисяч осіб, у тому числі ця цифра 2011 року збільшилася на понад одну тисячу.
Правозахисники вказують також на те, що відповідальність за такий ріст кількості засуджених несуть дві державні інституції – суди, які відправляють до в’язниці, і ДПСУ, яка не використовує тих механізмів, які дозволяють зменшити кількість засуджених, зокрема, умовно-дострокові звільнення.
Втім, правозахисник зазначає, що у відповідях ДПСУ на одне і те ж запитання, служба дає різні статистичні дані.
«У звітах до міжнародних інституцій Україна прикрашає ситуацію, подаючи неправильні дані та замовчуючи суттєві проблеми, що існують. Не рідко, відповідаючи на запити з одного і того ж питання, відповідні департаменти подають різну інформацію», – зазначив він.
Букалов зазначає, що йому доводилося подавати кілька запитів з одного і того ж питання, і пенітенціарна служба наводила йому різну статистику.
«Підозріло низька кількість скарг в’язнів. Хоча прокуратура, згідно з її звітами, знаходить сотні порушень в діяльності установ», – продовжив правозахисник.
За даними правозахисників, смертність в установах відомства різко зросла в 2011 році – з 808 осіб до 1169. Водночас найбільша проблема закладів для утримання в’язнів – забезпечення ліками.
Як повідомив Букалов, зросла і кількість суїцидів: з 44 до 59 випадків, а також хворих на СНІД і туберкульоз. І хоч цю статистику отримати досить складно, втім, як зазначив правозахисник, за останніми даними, на туберкульоз хворіють 4822 в’язнів.
Нагадаємо, на запит Тижня Державна пенітенціарна служба повідомила, що в установах виконання покарань України станом на 1 січня цього року перебуває 154 тис. 29 осіб. Станом на 01.01.2011 року – 154027 осіб