«На сьогодні в Україні чинне регулювання в інформаційній сфері є досить адекватним нашій традиції і нашим сьогоднішнім реаліям. Підсилювати відповідальність шляхом криміналізації я не бачу жодної суспільної потреби», – зазначив він.
Правозахисник відзначає, що в різних країнах Європи є різна політика щодо відповідальності за наклеп. Приміром, кримільна відповідальність за наклеп передбачена у Франції, Німеччині, Великій Британії, Австрії.
Однак, наголошує він, посилення відповідальності за наклеп в Україні несе в собі певні ризики.
«Історія в тій частині світу, де ми з вами проживаємо, є такою, що закон про поширення неправдивої інформації дуже часто традиційно використовується з метою просто придушити свободу слова, залякати журналістів», – зазначає Гройсман.
При цьому він відзначив, що українські депутати копіюють законодавчі ініціативи своїх російських колег.
«Сумно, що ініціативи українських депутатів йдуть із відставанням у два тижні за аналогічними ініціативами в Російській Федерації. Тобто, автор просто тупо калькує навіть формулювання Кримінального кодексу, яке водиться. Це просто не комільфо для депутатів займатися таким плагіатом. Але це вже питання до автора законопроекту», – додав він.
Нагадаємо, у парламенті зареєстровано законопроект депутата від Партії регіонів Віталія Журавського. За наклеп у його законопроекті передбачається тюремне ув'язнення на термін від 3 до 5 років.
Гройсман вважає помилковою заяву Журавського про те, що «люди будуть думати перед тим, як щось сказати». За словами правозахисника, у західних країнах людина може понести кримінальну відповідальність за свідоме, заплановане наперед поширення інформації, яка є неправдивою, з метою завдати людині шкоди. При цьому абсолютне не передбачається, що люди повинні контролювати і обмежувати власні висловлювання.
Правозахисник додав, що у чинному Кримінальному кодексі України є розділ, в назві якого є слово наклеп, при цьому статті про наклеп там немає. При розгляді законопроекту в Раді її просто прибрали.