Правовий статус «ДНР» та «ЛНР»: «поважають», але не визнають

12 Листопада 2014, 17:25

Росія і сателіти

«Зовнішньополітичні відомства» «ДНР» і «ЛНР» наразі можуть похвалитися планами про встановлення дипломатичних стосунків з частково визнаною Південною Осетією.

Про такі «перспективи» повідомив 12 листопада особисто Леонід Тібілов, лідер кавказької «держави», яка розташована на окупованій російськими військами території Грузії.

Раніше, а саме 27 червня, путінська Південна Осетія стала першою і досі єдиною організацією, яка визнала «незалежність» «ДНР» та «ЛНР».

«Республіка Південна Осетія" визнала незалежність терористичних угруповань "ДНР" та "ЛНР», – повідомив тоді Тібілов під час зустрічі зі «спікером парламенту Новоросії» Олегом Царьовим.

«Долі наших народів дуже схожі, і керівництво республіки без коливань прийняло рішення про підписання указу про визнання незалежності Луганської та Донецької народних республік», – заявив Тібілов.

Водночас, навіть маріонеткова проросійська Південна Осетія досі не опублікувала текст анонсованого «указу», нібито підписаного Тібіловим 13 жовтня.

Сама Росія, яка разом з Венесуелою, Нікарагуа та Науру свого часу визнала «незалежність» окупованих грузинських Абхазії та Південної Осетії у випадку з членами конфедерації «Новоросія» не поспішає їх визнавати.

Між тим, російське МЗС виловило «повагу» до так званих виборів у «республіках» на сході України. Окрім того, у Кремлі наголосили на різниці між «визнанням» та «повагою».

«Це різні слова. Слово «поважаємо» обрано спеціально. Ми принципово поважаємо волевиявлення голосуючих», – заявив помічник президента РФ Юрій Ушаков.

Водночас, слідчі органи РФ, судячи з документів, вже визнала «незалежність республік» і навіть знає межі їхніх територій.

Зокрема, Слідчий комітет РФ відкрив справу «про застосування заборонених засобів і методів ведення війни і геноцид населення Донецької та Луганської народних республік».

У документах про так званий арешт викраденої до Росії українки Надії Савченко йдеться, що вона «була арештована на території ДНР і ЛНР».

Судова гілка влади сусідньої держави також вже визнала два утворення на території Донецької та Луганської областей України. У тексті ухвали Басманного суду Москви від 11 листопада про законність психіатричної експертизи Савченко також є посилання на «Луганську народну республіку».

«Своєю постановою Басманний суд в знову визнав якусь Луганську народну республіку. Очевидно, на черзі Неверленд і країна Оз», – зазначив про це адвокат Савченко Ніколай Полозов.

Визнання терористами

Наразі Україна вже визнала «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями.

«Дві самопроголошені республіки: так звана Донецька і Луганська – це дві терористичних організації, які мають чітку ієрархію, які мають фінансування, які мають канали постачання зброї. Створені для нападу для людей, на залякування, вчинення диверсій, терактів, побиття та вбивства наших громадян», – заявив заступник генпрокурора Микола Голомша у травні.

Окрім того, до визнання цих «республік» терористичними організаціями закликала Литва.

«На нашу думку, потрібно назвати імена і дати статус терористичних організацій так званим Луганській та Донецькій республікам, час ввести ембарго на постачання зброї (Росії)», – заявив 22 липня міністр закордонних справ балтійської держави Лінас Лінкявічус.

Проте офіційних повідомлень від влади Литви про визнання «ДНР» і «ЛНР» організаціями терористів не надходило.

У Раді міністрів ЄС 22 липня за підсумками зустрічі опублікували заяву, де пообіцяли розглянути можливість визнання «республік» терористичними організаціями.

«Рада ЄС рішуче засуджує продовження незаконної діяльності озброєних бойовиків на сході України та в інших місцях, яка призвела до численних жертв серед невинних людей. Надалі буде розглянуте можливе визнання цих угрупувань як терористичних організацій», – йшлося у повідомленні.

У серпні 19 сенаторів США надіслали президенту Бараку Обамі листа із закликом долучити «ДНР» і «ЛНР» до переліку терористичних організацій. Однак наслідків досі не сталося.

«Сторона конфлікту»

26 червня у ЗМІ «ДНР» повідомили, що Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) визнав їх «стороною у конфлікті».

«Вперше заявлено, що ми не терористи і бандити, як це намагається представити Київ, а воююча сторона», – зрадів тодішній лідер організації бойовиків Олександр Бородай.

Однак, реакції чи підтвердження такого  повідомлення від МКЧХ досі не було, а в Товаристві Червоного Хреста України повідомили, що не володіють інформацією про «визнання «ДНР» стороною в конфлікті».