У міністерстві нагадали, що у грудні минулого року кримінальну справу порушили у зв’язку з, нібито, розповсюдженням у Бібліотеці літератури „екстремістського характеру”.
“Сьогодні можна із задоволенням констатувати той факт, що за результатами проведеного слідства правоохоронними органами Росії не виявлено жодних ознак наявності подібної літератури в Бібліотеці та складу злочину в діях її директора. Також суд зобов’язав російські правоохоронні органи повернути бібліотеці книжки та сервери, що були вилучені в ході слідства, а для директора бібліотеки повинні бути створені умови для реабілітації нею свого доброго імені”, – говориться у повідомленні МЗС.
Як відомо, у грудні 2010 року відділ боротьби з екстремізмом МВС РФ під час обшуку вилучив з Бібліотеки української літератури в Москві більш як 50 книг для проведення психолого-лінгвістичної експертизи. Працівники міліції в електронному каталозі набрали слово «націоналізм» і вилучили всі видання, в яких було виявлено це слово.
24 грудня посол України в РФ Володимир Єльченко повідомив, що книги з бібліотеки вилучені в рамках кримінальної справи за фактом розповсюдження екстремістської літератури.
26 грудня директор бібліотеки Наталія Шаріна повідомила, що після цього бібліотека опечатана і закрита. За її словами, 24 грудня в бібліотеці відбувся другий обшук, у результаті якого були вилучені жорсткі диски з комп`ютерів, а також читацькі квитки.
14 січня 2011 року у Бібліотеці української літератури у Москві пройшов третій обшук.
18 лютого, виступаючи у Верховній Раді під час "години питань до Кабінету Міністрів", Грищенко заявив про те, що бібліотека української літератури в Москві працює в штатному режимі.
У свою чергу, в бібліотеці відзначили, що через резонанс справи побільшало читачів.