Право на вечірку. Як поп-музика в Британії формує антитерористичний канон

Культура
7 Червня 2017, 17:53

Як відомо, 22 травня 2017 року, одразу після завершення концерту американської поп-співачки Аріани Гранде у британському Манчестері, стався теракт, який забрав життя 22 слухачів, ще 60 отримали поранення. Сама Гранде не постраждала. Незважаючи на те, що співачка висловила свої щирі співчуття у Twitter, той факт, що вона скасувала наступні концерти в Британії та повернулася додому, обурив багатьох Але дуже скоро з’явилися втішні новини: Аріана знов летить в Манчестер, щоб 5 червня, разом із кількома іншими зірками поп-сцени, дати тут великий благодійний концерт.

Назва шоу – One Love Manchester, локація – майданчик для крикету Old Trafford, який розташований приблизно у 6 кілометрах від місця, де відбувся теракт 22 травня. Для телеглядачів концерт транслював канал BBC TV та численні радіостанції, був і стрім в інтернеті.

Представники Гранде одразу заявили, що всі кошти від онлайн-продажу квитків передадуть до Фонду допомоги під час надзвичайних ситуацій We Love Manchester – цей фонд одразу після теракту започаткувала місцева влада разом із британською філією Червоного хреста. А сама співачка наголосила, що кожен, хто був на її попередньому концерті, отримає безкоштовний квиток (щоправда, у фанів із цим виникла низка проблем – багато хто не зміг довести свою присутність під час заходу 22 травня через те, що купував квиток в перекупників).

Аріана Гранде – акторка кіно, модель та співачка – людина молода. Якщо бути точним, людина 1993 року народження. У англомовному світі вона доволі відома, хоча через те, що музична кар’єра дівчини почалася не так давно, її популярність досі важко було визначити як скороминущу або тривалу. Перший її альбом вийшов у 2013 році (він дебютував на першому місці американського чарту Billboard 200). Другий альбом (2014) рік також посів перше місце чарту. У березні 2016 року сингл з нового, третього альбому Гранде Dangerous Woman, дебютував у десятці хітів чарту Billboard Hot 100, завдяки чому Аріана стала першою виконавицею за всю історію чарту, чиї сингли з перших 3 альбомів підряд потрапляли до топової десятки у США.

Але після концерту 5 червня Гранде можна більше не ставити чартових рекордів, тому що у певному сенсі її їм’я вже стало частиною історії, до того ж не суто музичної. Рішення Аріани (чи порада її агентів) повернутися до Манчестеру виявилося ефективним, бо увійшло в потужний резонанс із емоційним станом людей.

Як уже було сказано, концерт запланували на 4 червня, неділю. Уранці в четвер квитки на благодійне шоу було розкуплено за лічені хвилини (вартість квитків – £40, тобто, приблизно $51). А у суботу ввечері стався ще один теракт – цього разу у столиці, на Лондонському мосту. Знову загинули люди. У неділю в Манчестері було посилено заходи безпеки: десятки поліцейських патрулювали периметр концертної локації, навколишні автодороги було перекрито. Усюди було видно сірі поліцейські фургони, сумки та наплічники на вході перевіряли.

Аудиторія, що прийшла послухати One Love Manchester, була дуже широка: тут були люди різного віку та статусу. Звісно, концерт розпочався із хвилини мовчання, і звісно, як виконавці, так і фанати періодично не могли стримувати сліз. Але загалом це було саме поп-шоу, із світловими ефектами, танцями та ефектним одягом. Разом із Аріаною Гранде у шоу взяли участь Джастін Бібер, Кеті Перрі (коли вона зняла верхній одяг, виявилося, що на спині її сукні виконано принт із фотографіями жертв теракту 22 травня), Ліам Галахер – екс-фронтмен групи Oasis тощо.

Читайте також: Терористична атака у Лондоні. Поліція назвала імена двох нападників

Зі сцени промовлялися і слова – пам’яті, скорботи, підтримки. Один з поліцейських, що охороняв територію, почав танцювати із шістьма фанатами, узявшись з ними за руки, і миттєво став зіркою інтернету. Соціальними мережами поширювалися вдячні дописи із хештегом #OneLoveManchester. На сторінках міських публічних закладів, наприклад, кафе та барів, з’являлися пости на зразок такого: «Аріана стала однією зі своїх у Манчестері. Коли б вона не завітала до нас – ми завжди пригостимо її стейком за рахунок закладу».

Протягом понеділка благодійний концерт Гранде лишався топ-темою культурних рубрик. Британські оглядачі висловилися одностайно: концерт поп-музики 5 червня не був подією-викликом, це була подія-святкування. Ось цитата з рецензії серйозного видання The Telegraph: «Вчора йшлося не стільки про музику, яку транслювали зі сцени; йшлося про місце, яке займає музика в житті вільних людей. Люди зібралися, щоб затвердити своє право збиратися. Вони влаштували вечірку на захист фундаментального людського права влаштовувати вечірки».

За словами фанатів, концерт вони згадуватимуть через десятки років: за значущістю та силою «меседжу» його вже порівнюють із відомим міжнародним благодійним концертом Live Aid («Жива допомога»), який відбувся у липні 1985 року. Захід було організовано задля збору коштів на допомогу постраждалим від голоду в Ефіопії 1984-1985 років, участь у ньому взяли Девід Боуї, Мадонна, Боб Ділан, Мік Джаггер, Тіна Тернер, групи Queen, U2, Duran Duran та інші. Тоді стадіон Вемблі в Лондоні зібрав 82 тисячі слухачів, а стадіон Кеннеді у Філадельфії – близько 99 тисяч.

Читайте також: "Ісламська держава" взяла на себе відповідальність за теракт в Лондоні

Завдяки тригодинному концерту One Love Manchester вдалося зібрати $2,6 мільйони. Гастрольний тур Аріани Гранде Європою (йдеться про промоушн її третього альбому Dangerous Woman) продовжиться 7 червня у Парижі. У світі сучасних технологій та медіа емоційний заряд концерту в Манчестері мали змогу відчути і фанати співачки з інших країн – ну а Франція, що також має сьогодні незагоєні травми від терористичних актів, фізично долучиться до цього терапевтично-музичного формату.

У той час, як One Love Manchester тільки готувався, у сусідній Німеччині через терористичну загрозу було призупинено рок-фестиваль Rock am Ring. Один з найбільших музичних фестів країни, що традиційно проходить у містечку Нюрбург, цьогоріч святкує 30-річчя. На один день – у п’ятницю – усю локацію було евакуйовано, але наступного дня робота фестивалю продовжилася, адже нічого підозрілого на території поліція не знайшла. Цікаво інше – європейська музична сцена демонструє зрілість та організованість: вже згаданий тут Ліам Галахер та група Rammstein разом із фанатами «спокійно та у контрольований спосіб» евакуювалися та навіть були готові переїхати до сусіднього містечка, який влада запропонувала як запасну локацію для концертів.