Права людей на сході України серйозно порушуються – ООН

1 Червня 2015, 17:45

Нова доповідь, оприлюднена Управлінням ООН з прав людини, містить детальний опис серйозних порушень і зловживань правами людини, що продовжуються на сході України, не зважаючи на менш інтенсивні бойові дії на сході України.

Як сказано у доповіді, йдеться про "артилерійські обстріли, страти, довільні та незаконні затримання, катування, жорстоке поводження, торгівлю людьми, відсутність справедливості і відповідальності, а також брак можливостей для реалізації економічних і соціальних прав, що має серйозний вплив на п’ять мільйонів людей, які проживають на територіях охоплених конфліктом".

"Навіть при зниженні рівня бойових дій, вбивства та поранення мирних жителів продовжуються. Ми задокументували тривожні повідомлення про позасудові страти збройними групами та досліджуємо схожі заяви щодо збройних сил України. Ми маємо також жахливі звіти про катування та жорстоке поводження із затриманими як зі сторони збройних груп, так і правоохоронних органів України", – заявив Верховний комісар ООН із прав людини Зейд Раад аль Хуссейн.

У доповіді також відзначається, що вплив конфлікту на економічні та соціальні права мирних жителів продовжує бути колосальним.

"Мільйони простих жінок, чоловіків і дітей в Україні зазнають величезних труднощів, насильства і живуть у страху вже більше року. Занадто багато з них втратили будинки та засоби до існування, а їхнє життя ламається без жодних ознак правосуддя, відповідальності, компенсації або відшкодування", – заявив Верховний комісар ООН з прав людини, коментуючи останню доповідь щодо України.

Рекомендуємо для прочитання: Найнебезпечніші для мирних громадян місця Донбасу: Авдіївка, Попасна, Широкине

Автори доповіді також звертають увагу на ізольованість мешканців територій, підконтрольних збройним групам.

"Положення найбільш вразливих, зокрема, літніх людей, осіб з інвалідністю, сімей з дітьми та інституціоналізованих осіб, є особливо важким; багато з них не мають джерел доходів або позбавлені доступу до базових соціальних послуг. Система дозволів введена владою України продовжує суттєво обмежувати свободу пересування через лінію зіткнення, ставлячи під загрозу життя людей. Особи, які хочуть отримати перепустку, можуть стикнутися із проявами корупції та тривалими затримками", – йдеться у повідомленні офісу Управління ООН з прав людини.

Там також згадують про "відсутність правосуддя та відповідальності за злочини, що були скоєні під час протестів на Майдані більше ніж рік тому, під час яких принаймні 117 людей загинули і понад 2295 отримали поранення. Точно так само ніхто ще не був притягнутий до відповідальності у зв'язку з насильством 2 травня 2014 року в Одесі".

Крім того, автори доповіді вважають, що ситуація в Криму "залишається тривожною і такою, що характеризується порушеннями прав людини, скоєними де-факто владою, яка застосовує законодавство Російської Федерації".

Особливу увагу приділено порушенням прав кримських татар.

Порушення прав людини викладені у десятій доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини, яка охоплює період з 16 лютого по 15 травня 2015 року.

Як повідомлялося, за даними ООН, за час війни на Донбасі загинули 6,3 тис. осіб.

Читайте також: Проблему Криму потрібно обговорювати на рівні ООН – євродепутат