Працівники кримського телебачення вимагають збільшити обсяги кримськотатарського мовлення

12 Червня 2012, 10:01

Їхня заява стала відповіддю на спроби виконувача обов’язків гендиректора ДТРК «Крим» Валерія Гуменюка примусити журналістів щодня включати у новинні програми кримськотатарською мовою повідомлення про президента Віктора Януковича.

У заяві, яку підписали 13 працівників Творчого об’єднання кримськотатарських програм, йдеться про «гнітючий технічний стан» редакції, погане матеріальне забезпечення її роботи, низькі зарплати журналістів і тиск та необґрунтовані вимоги начальства. Зокрема, нещодавно керівництво ДТРК «Крим» зажадало, щоб програми, що виходять кримськотатарською мовою, титрувалися російською.

Редактор і ведучий кримськотатарських програм Шевкет Ганієв каже, що виступає за титрування програм саме державною мовою, але для цього потрібна додаткова ставка для фахівця з добрим знанням української і кримськотатарської мов. Крім того, журналісти наполягатимуть на збільшенні обсягів програм кримськотатарською мовою, зокрема, внесення до ліцензії норми у 15%. Зараз згідно з цим документом ДТРК «Крим» має право на 50% українською, 45% російською і лише 5% мовлення кримськотатарською. За словами Ганієва, ця цифра дуже низька і не відповідає реаліям сьогодення.

Лідер фракції «Курултай-Рух» у Верховній Раді Криму Рефат Чубаров теж вважає, що обсяги кримськотатарського мовлення на державному телебаченні «вкрай недостатні». Він повідомив, що розбирався у ситуації і з’ясував: зараз щодня в ефір ДТРК «Крим» виходить лише 30 хвилин програм кримськотатарською мовою, а на тиждень – тільки 3 години.

Депутат повідомив, що ця проблема перебуває під контролем Меджлісу кримськотатарського народу та його голови Мустафи Джемілєва, який поінформує про її існування міжнародні організації. За словами Чубарова, міжнародні угоди, які підписала та ратифікувала Україна, в тому числі Європейська хартія захисту мов меншин, дозволяють жорстко ставити перед українським урядом їхнього безумовного виконання.

В ДТРК «Крим» не захотіли коментувати вимоги кримськотатарських телевізійників. Виконувач обов’язків генерального директора компанії Валерій Гуменюк щоразу, коли до нього вдавалося додзвонитися, відмовлявся відповідати на запитання, посилаючись на зайнятість чи перебування за кермом автомобіля.

Нагадаємо, у телекомпанії «Крим» з ефіру зняли новинну програму кримськотатарської редакції. Як повідомив співробітник телекомпанії Шевкет Ганієв, підставою для зняття програми з ефіру Генеральний директор ГТРК Валерій Гуменюк назвав те, що у випуску немає повідомлень про президента України.