Позиції країн світу щодо постачання зброї Україні: аргументи “за” і “проти”

11 Лютого 2015, 18:01

Як відомо, США наразі розглядають можливість надати Україні зброю летальної дії для дієвого захисту від противника з сучасним озброєнням, яке разом із бійцями надає сепаратистам на сході України Росія, в той час як у Європейському союзі більшість країн наразі проти надання Україні летальної зброї. 

Тиждень.ua проаналізував тексти заяв світових лідерів та пропонує добірку позицій і аргументів "за" і "проти".

ЗА

США

На початку лютого п'ятнадцять американських сенаторів закликали в листі президента Барака Обаму і НАТО розширити військову допомогу Україні, включивши до неї летальну зброю.

Проте досі США розглядають можливість надати Україні зброю летальної дії.

Хоча держсекретар США Керрі заявив, що США і Європейський союз займають єдину позицію з щодо конфлікту на сході України і виступають за політичне, а не військове рішення. Проте в кулуарах, за даними джерел, заявляє, що особисто підтримує ідею надання захисної зброї Україні. 

За словами президента США Барака Обами, якщо дипломатичні спроби цього тижня програють, на Росію чекає сильна та єдина реакція США та ЄС.

"Якщо дипломатично конфлікт не буде вирішений, то ми будемо розглядати інші шляхи, і я попросив своїх експертів розглянути можливі шляхи надання Україні захисну зброю, але рішення ще не ухвалене", – сказав Обама.

11 лютого Комітет з питань збройних сил палати представників Конгресу США закликав президента Барака Обами надати Україні військової допомоги на $ 1 млрд.

Додамо, що екс-посол США в Україні Стівен Пайфер вважає, що США можуть надати летальне озброєння тільки офіційним підрозділам, а не добровольчим батальйонам. 

Литва

Найбільшим союзником України залишається Литва. Так з огляду на ескалацію насильства на Сході України президент Литви Даля Грібаускайте висловилася за те, щоб Захід здійснював поставки зброї в Україну. 

"Росія веде відкриту війну проти України", – зазначила вона, наголосивши, що Україна має право себе захистити.

"Це наш обов’язок, надавати їй усіляку підтримку", – уточнила вона.

Зі свого боку глава МЗС Латвії Едгар Рінкевич заявив, що Рига не засуджує інші держави за надання військової допомоги Україні, однак у самій Латвії грошей на це немає.

ПРОТИ

Хоча високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні впевнена, що питання про можливість постачання зброї в Україну не розділить ЄС і США, у Європейському союзі більшість країн наразі проти надання Україні летальної зброї.

Німеччина

Ангела Меркель під час 51-ї Мюнхенської конференції з питань безпеки заявила, що перемир’я в Україні не настане через збільшення поставок зброї.

„Тому ми вирішили зосередитися на дипломатичному рішенню, і водночас втішені тим, що це дійсно трансатлантичний підхід – накладення санкцій в тих секторах проти Росії, де ми відчуваємо силу – економіці”, – наголосила вона.

Нідерланди

Тим часом глава МЗС Нідерландів Берт Кундерс висловився проти поставок зброї в Україну.

Франція

Висловилася проти постачання зброї і Франція. Так міністр оборони Франції Жан-Ів ле Дріан повідомив на прес-конференції з канадським колегою Робертом Ніколсоном, що Франція відмовилася постачати зброю Україні.

Він пояснив, що влада Франції вважає, що необхідно знайти політичне рішення цієї кризи.

МОЖЛИВО

Велика Британія

Британія заявляє, що продовжуватиме постачати в Україну зброю нелетальної дії, включаючи бронежилети.

«Що ж до зброї вбивчої дії, то ми не ухвалили жодного рішення. Зрозуміло, якщо ситуація вимагатиме цього, ми можемо переглянути це, але наразі ми не на цій стадії. Але ми не хочемо стояти осторонь і дозволити, щоб українські війська були повністю розбиті. Ми маємо спостерігати за ситуацією», – наголосив британський міністр у справах Європи Дейвід Лідінґтон.

Польща

3 лютого у Варшаві речник МЗС Польщі Мартін Войцеховський заявив, що польський уряд готовий до підписання комерційних угод з Україною щодо постачання зброї.

Проте міністр оборони Польші змінив свою думку щодо озброєння України.

«Поставки зброї в Україні є останнім з можливих варіантів, і цього варто уникати», – зазначив Сємоняк.

«Польща не має жодних планів щодо постачання в Україну важкого озброєння, ракет, танків чи аналогічного зброї», – заявив Сємоняк, додавши, що, незважаючи на це він не бачить жодних перешкод для співпраці оборонних галузей промисловості Польщі та України.

Естонія

Нечітку позицію щодо постачання Україні зброї займає і Естонія. Так щодо поставок зброї Україні глава МЗС Естонії Кейт Пентус-Розіманнус зазначила, що надання військової допомоги Києву – індивідуальне рішення кожної держави, проте у Талліна, за її словами, "немає такої зайвої зброї, яку Україна потребує зараз".

***

Офіційний НАТО не відкидає варіант поставок в Україну зброї.

Так головнокомандувач об'єднаними силами НАТО в Європі Філіп Брідлав заявив на конференції у Мюнхені, що Захід не повинен виключати варіант вирішення конфлікту в Україні військовим шляхом. Він підкреслив, має на увазі поставки Києву зброї і військової техніки, а не відправку в зону конфлікту військовослужбовців альянсу.

Як повідомлялось, за даними експерта, в Україні мінімум 4,5 млн одиниць нелегальної зброї, і ця цифра збільшується щодня.