Пожежі й загострення на Донбасі та зараження інформаційного простору

Суспільство
10 Липня 2020, 14:00

У попередньому огляді Тиждень розповідав про блокування КПВВ з боку російських окупаційних сил на лінії розмежування та ознаки російської політики сегрегації на Донбасі в умовах COVID-19. Також в огляді окремо розглядались небезпечні з епідеміологічної точки зору масові переміщення мешканців ОРДіЛО, які отримали російські паспорти, у Ростовську область РФ для голосування за зміни до російської Конституції. Цікаво, що за минулий тиждень, вже у період після голосувань, які завершились 1 липня, спостерігачі ОБСЄ зафіксували значне збільшення руху людей через непідконтрольну ділянку кордону з РФ на Донбасі. Це можна побачити на графіках у звіті спостережної місії ОБСЄ на російських пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк". За вказаний період близько 27 тисяч людей  через ці пропускні пункти виїхали з ОРДіЛО у Російську Федерацію, натомість в зворотному напрямку заїхали близько 22 тисяч осіб. При тому, що епідеміологічна ситуація у РФ лишається досить складною. Станом на 9 липня у Ростовській області, лише за офіційними даними, зафіксовано більше 10440 випадків зараження COVID-19 та більше 707 тисяч по всій території Росії. Але навіть ці великі цифри навіть наближено можуть не відображати реальний стан справ. Про це свідчать результати опитування російських лікарів, яке провели соціологи «Левада-центру» в рамках дослідницького конкурсу ESOMAR Got Talent. За даними опитування 60% російських лікарів не довіряють офіційній статистиці щодо COVID-19 та вважають дані по захворюванням та смертності від хвороби заниженими.

 

Гаряча ситуація на Донбасі

Схоже, що власні проблеми РФ мало цікавлять і навіть пандемія COVID-19 не змогла загальмувати агресивну терористичну політику Кремля.

8 липня контррозвідка СБУ повідомила про попередження теракту ФСБ РФ на Луганщині, в ході якого найманець російських окупаційних сил планував підрив цистерни з аміаком ємністю 3500 тонн на території ПАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот», що могло спричинити екологічну катастрофу. Також на Луганщині з 6 липня вирувала масштабна лісова пожежа неподалік від зони бойових дій, однією з причин якої могла стати спланована диверсія. Внаслідок пожежі підтверджено загибель п'ятьох людей, а дев’ять осіб, з яких двоє дітей – госпіталізовані. Російські окупаційні сили, не дивлячись на запити української сторони, довгий час  не давали згоди на “режим тиші”, це унеможливлювало використання літаків для гасіння пожежі. Тільки 8 липня командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв повідомив, що українська сторона за допомогою ОБСЄ змогла отримати гарантії незастосування зброї з боку бойовиків проти літаків, які мають гасити пожежу. Також на інших ділянках в зоні бойових дій російські окупаційні сили намагались підпалювати сухостій біля українських позицій, обстрілюючи сили ООС траcерами.

 

Читайте також: Бен Годжес: «Якщо Кремль наважиться на наступ, слід чекати потужних кібератак проти України, які мають зруйнувати комунікації, вивести з ладу системи управління»

 

Ці дії можуть свідчити про підготовку РФ до ескалації бойових дій проти України. Наразі розглядається декілька сценаріїв, в яких плацдарм ОРДіЛО, на якому сконцентровані сили 1-го та 2-го армійських корпусів, буде відігравати для Росії основну роль гібридного ударного потенціалу. Але крім цього розглядаються і допоміжні напрямки з яких Кремль може також завдати підступні удари. На сайті InformNapalm наразі вийшли два аналізи операційної ситуації, які розглядають можливі варіанти дій військ РФ  на Південному (Кримському)  та на Північно-Східному напрямках.

 

РФ активно продукує дезінформацію щодо COVID-19

За спостереженнями міжнародних аналітиків Росія разом з Китаєм,  продукує близько 92% дезінформації щодо коронавірусу. Здебільшого – це інформаційний вплив та психологічні операції проти громадян європейських країн. На початку липня автори видання EUvsDisinfo, що виходить у Брюсселі під егідою Європейської служби зовнішніх дій, також відзначили, що нове дослідження Оксфордського інституту Інтернету демонструє значний деструктивний інформаційний вплив з боку Москви. Так фейковий або маніпулятивний контент щодо COVID-19, який продукують у соцмережах Facebook та Twitter російська державна багатомовна телевізійна компанія RT та багатомовна інформаційна агенція Sputnik, отримує в Німеччині, Іспанії та Франції охоплення читачів в 5-10 разів більше, ніж великі авторитетні європейські ЗМІ. Інколи російським медіа вдавалося охопити та залучити до взаємодії в соцмережах в 16 разів більше читачів з ЄС, ніж це могли зробити авторитетні європейські видання. 

 

Читайте також: Препарація інфодемії

 

В таких умовах потужного негативного російського інформаційного впливу до ефективних асиметричних дій вдалися поки країни Балтії. Наприклад, у Литві з 9 липня вступило у силу рішення про заборону трансляції RT. Латвія минулого тижня також заборонила трансляцію RT на своїй території. В обох країнах заборона була введена досить елегантно, не викликаючи питань про «свободу слова», бо офіційною підставою для обмежень стали фактичні фінансові зв'язки RT з відомим кремлівським пропагандистом Дмітрієм Кісєльовим, який знаходяться під санкціями Європейського союзу.

 

Гібридне блокування

Водночас Росія активно використовує «фабрики тролів», щоб заглушити голос будь-яких ефективних ініціатив протидії російській дезінформації у соцмережах. 4 липня у Twitter були одночасно заблоковані всі сторінки мовних версій сайту міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm, включаючи багатомовну сторінку, яка працювала з 2014 року та налічувала 13,5 тис. читачів, серед яких були міжнародні організації, закордонні експерти, журналісти та політики. Масована атака була проведена рівно через тиждень після того, як волонтери InformNapalm у Twitter написали розгорнуті коментарі під  маніпулятивним англомовним дописом МЗС Російської Федерації, у якому стверджувалось нібито постачання американських  протитанкових ракетних комплексів Javelin Україні не сприятиме досягненню миру на Донбасі.

 

Читайте також: Від нуля. Як Путін безпечне майбутнє собі готував

 

Волонтери InformNapalm у коментарях під цим дописом представили десятки англомовних посилань на бази даних, фото та відеосвідчення щодо виявлення російських танків та іншого озброєння і техніки на Донбасі, ідентифікацію цілих кадрових підрозділів Збройних сил Російської Федерації, які беруть активну участь у війні проти України.  Незважаючи на звернення волонтерів InformNapalm до служби підтримки Twitter та чисельні відкриті звернення у Twitter від дипломатів та закордонних експертів, станом на 9 липня акаунти не були розблоковані.